Schrijven met een duwtje van vader spectrum 20 Groeten uit de hemel Zaterdag 18 juli 2009 door Jan Vriend foto Paul de Graaff/GPD In de serie 'Groeten uit de hemel' verteilen kinderen van bekende landgenoten over de band met hun overleden vader of moeder. Vandaag: Suus Ruis, dochter van tv-presentator en quizmaster Willem Ruis. illem Ruis wil- y hem te streng, te weinig familieman. Zijn doch ter Suus hoeft ook niet zo nodig op de presentator te lijken. „Ik wil méér zijn dan de-dochter- van." Toch heeft ze karaktereigenschap pen van hem geërfd: „Hij wilde beroemd worden en rustte niet voor hij dat had bereikt. Ik heb niet zo veel met roem, maar zit wel in zijn spoor als het gaat om het volgen van je droom." Ergens op zolder heeft ze nog een stapel videobanden met zijn shows. Zelden gedraaid. Maar toen vorig jaar op een digitaal the makanaal een week lang oud ma teriaal van Willem Ruis werd ver toond, zoals uit de Willem Ruis- show en de Sterrenshow, keek ze iedere avond. „Ik was net moeder geworden en was aan huis gebon den. Op zo'n moment ben je ook wat meer melancholiek dan an ders." Zo deed het wonderlijke toeval zich voor dat de pasgeboren klei-, ne Ruis zijn opa op het scherm kon zien rennen, terwijl grootva der zelf zijn eerste kleinkind nooit zal zien. „Toen ik die beel den weer zag, besefte ik opnieuw dat hij zijn tijd ver vooruit was. Zijn shows hadden niet de snel heid van de amusementsprogram ma's van nu, maar door de vlotte manier waarop hij met kandida ten en publiek omging, had hij zó weer op het scherm gekund." Suus Ruis is de tweede dochter van Willem Ruis. Ze woont met haar vriend en haar zoontje in Flevoland. Vorig jaar verruilde ze haar baan als producente bij En- demol voor een bestaan als schrijfster. Haar oudere zus Eva werkt als freelance regieassistente in de tv-wereld, hun jongere broer Nicolas is nieuwslezer bij het ANP. Herinneringen aan haar vader zijn vooral herinneringen aan de laatste jaren van zijn leven. „In mijn vroegste kindertijd zag lk hem nauwelijks omdat hij in die tijd dag en nacht aan het werk was. Na de scheiding van mijn ouders veranderde dat. Die breuk heeft er bij hem erg in gehakt. Emotioneel kwam hij in een neer waartse spiraal terecht. Het was daarom beter dat mijn zus en ik bij hem gingen wonen. Voor mijn moeder was het bijna een onmogelijke beslissing, maar het was de enige manier om het le ven van mijn vader weer een beetje richting te geven. Toen die beslissing was gevallen, stortte hij zich ook vol overgave op die va derrol. In die laatste drie jaar sa men kwamen we dichter bij el kaar. Mijn zus en ik gingen mee naar tv-opnamen, hij regelde dat hij thuis was als we uit school kwamen en op woensdagmidda gen aten we samen kroketjes." Opvoeden ging met de harde hand, want vader Willem was van de degelijke aanpak. Tegen volwassenen zeg je u, netjes met twee woorden spreken en papa of mama nooit tegenspreken. „Hij prentte ons in dat we netjes 'bedankt' moesten zeggen als er koffie of thee voor ons was inge schonken. Toen ik dat een keer vergat, schonk hij net zo lang door tot de thee over de rand van het kopje ging. Ik riep 'stop!', maar hij schonk door, ook toen de halve tafel nat was. Net zolang tot ik 'bedankt' zei. Zoals het hoorde. Door zo'n lesje vergeet je dat nooit meer." Het meest dierbare dat ze nog van hem heeft, is het dagboek van hun laatste vakantie: ruim een maand met haar zusje, haar vader en zijn vriendin naar hun appartement in Spanje. „Het be gon met mijn notities over hoe veel kilometer we hadden gere den en hoeveel tol we moesten betalen. Op de derde dag pakte mijn vader de pen op en be schreef hij wat er gebeurde en wat er in hem omging. Heel be schouwend verwoordde hij zijn twijfels over de bevrediging in zijn werk en hoe het verder moest met twee opgroeiende mei den." Tijdens die vakantie in DeNia overleed Willem Ruis op een vroege morgen in de badkamer van zijn appartement, vermoede lijk aan de gevolgen van een hart aanval. Zijn dochters, destijds 12 en 13 jaar, sliepen nog. Toen ze wakker werden, was hij al wegge bracht. Het leven van haar vader was voor haar de leidraad bij het schrijven van haar debuutroman Tweede viool. Net als Willem Ruis is de hoofdpersoon hierin een buitenechtelijk kind dat door zijn vader niet wordt erkend en zet hij alles op alles om in de show business door te breken. „Mijn va der zei altijd: 'Je kunt alles tot het tegendeel is bewezen'. Dat gaf me het duwtje de zekerheden van mijn baan bij Endemol op te geven en als schrijver aan de slag te gaan. Zo'n stap zou hij hebben aangemoedigd." Soms lijkt hij haar ook bij het schrijven zelf aan te moedigen. „Toen ik mezelf in een Frans klooster had opgesloten om aan de laatste hoofdstukken te wer ken, leek hij over mijn schouders mee te kijken. In een soort trance vloeiden de woorden eruit. Hele zinnen, hele alinea's leken kant en-klaar uit mijn toetsenbord te rollen. Op die momenten haalt hij mijn twijfels weg en voelt het alsof hij weer dicht bij me is." Bij de presentatie van haar boek vond ze het wel even handig Suus Ruis te heten. „De uitgeverij promootte het ook als 'het de buut van de dochter van Willem Ruis'. Een welkome manier om je met die naam te kunnen onder scheiden. Maar hoewel ik zijn naam met trots draag,' wil ik mijn identiteit niet aan mijn vader ont lenen. „Hij was een denker. Altijd erg se rieus met zijn werk bezig. En hij schreef graag. Dat herken ik bij mezelf Op een bepaalde manier hebben we allebei ook moeite met mensen. Hij was erg op zich zelf en ik zit ook graag in mijn ei gen bubbel." Onwillekeurig vraagt ze zich wel eens af hoe het met hem verder zou zijn gegaan als haar vader nog geleefd zou hebben. „Ik kan me niet voorstellen dat hij met grijs haar nog een show had ge presenteerd. Maar achter de scher men zou hij zeker nog teksten hebben geschreven, programma's hebben bedacht of misschien wel meer films zijn gaan maken." Het lichaam van de presentator is gecremeerd. Een graf om heen te gaan, mist ze niet. In theater 't Spant in Bussum, waar hij veel shows opnam, is een Willem Ruiszaal, maar dat heeft voor Suus geen bijzondere betekenis. „Mijn vader zit in mijn hart. Ik herdenk hem op mijn eigen ma nier. Op zijn sterfdag bel ik altijd met mijn zus en mijn broertje. Dan praten we even over hem, maar verbazen ons er vooral over dat het allemaal alweer zo lang ge leden is." Haar moeder hertrouwde met tv-regisseur Rinus Spoor en woont een groot deel van het jaar met hem in Frankrijk. Suus lo geert er regelmatig en speelt met de gedachte daar met haar gezin té gaan wonen. Deze plannen en haar nieuwe leven als moeder en schrijfster helpen haar over het gemis heen. Maar het verdriet om het verlies van haar vader kan zó weer om de hoek komen kijken. „Bij het overlijden van André Hazes en Martin Bril dacht ik: wat erg voor de kinderen." reageren? spectrum@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 138