wonen [GS wonen@wegener.nl 43 Kruiwagens vol krijgertjes ZR ffil 024-3650509 Zaterdag 18 juli 2009 Frederike Krommendijk, journaliste, hobbytuinier en tuinboekschrijfster, geeft haar kijk op het buitenleven. Daar sta je dan, op je rulle nieuwbouwka- vel. Grond, grond en nog eens grond, en overal begint het onkruid z'n best te doen. 'Nu moet er écht een tuin komen!', hoorden wij ooit iemand hysterisch roepen. Heel herkenbaar. Vol met die hap, en rap een beetje. Ongelooflijk, hoe vrijgevig mensen ineens zijn als jij een tuin moet vullen. Daar komen ze: gulle pollen pluimpapaver, een royale bamboe, armen vol vrouwenmantel. Wat lief, roep je verbouwereerd, en drukt de eerste vijf plantendragers dank baar een fles rosé in de hand. Glimmend vul je de zwarte ga ten. Gratis tuinieren, wie wil dat nou niet? Na een man of vier duikt een patroon op in al die vrijgevig heid. Hadden we die groenge le toeven net ook al niet ge zien? En die knalroze bloe metjes? Niet zeuren, een ge geven paard.... Het hangt een paar dagen slap, en dan begint alles te groeien. Wat héét groeien: het buldert de grond uit. Al gauw is alles verstrengeld als een pukkelig puberpaar op de eerste date. Lekker vol, roep je vertwijfeld, want het voelt nu toch of je een Paard van Troje in je tuin hebt gestald. Waar stopt dit? Je had beter kunnen weten, als je niet zo hebberig was ge weest. Want ze zijn overal, de weggevertjes. Wild groeiend in andere tuinen, uitgestald in tuincentra: grote potten vol voor een habbekrats. De tuin zit weliswaar in een mum van tijd vol, maar van een welge mikte tere roos of andere sensi tieve plant komt weinig te recht: En als je er eens wat uit spit, staan ze een paar weken later weer naar je te wuiven, verspreid via gluiperige wortel stok of woest rondgestrooid zaad. De konijnen van de bor der, dat zijn ze, niks laten ze heel. En maar jongen. Niet getreurd: er komt vanzelf een dag dat vrienden verhui zen. Ze roepen paniekerig dat er écht een tuin moet komen. Dan is het tijd toe te slaan. Bouwemmers vol kun je lozen. Je krijgt een kus op beide wan gen en bij leuke vrienden nog een flesje rosé ook. Zwarte grond in de tuin, jippie! schelpen en foto's brengen het vakan- iterachtige tinten geven deze slaapka- ïling. een minimalistische inrichting. Een zeekaart is hier de blikvanger. foto's uit Zeezicht lichte houten planken, jute of zeegras (strandhuis); ru we planken, lei of plavuizen (boerenstijl); fel gekleurde of terracotta plavuizen (mediter raan); donker gepolijst hout (Caribisch/Aziatisch). louvredeuren (medi terraan en Caribisch); zeildoek vouwgordijnen (strandhuis); rieten rolgordijnen (Aziatisch). Verlichting; kroonluchters (ba rok of boerenstijl); stormlampen (strandhuis); rijst papieren hanglampen en lan taarns (Aziatisch); koper met felgekleurd glas (oosters). Accessoires: schaaltjes schel pen, stukken drijfhout en oude zee- of landkaarten (strandhuis); bont aardewerk, bistrosetje, lavendel (mediter raan); rieten manden en hou ten fruitkistjes (boerenstijl); hangmat en palm in pot (Cari bisch); sierlijke gelakte kastjes en tafeltjes, porselein, boed dhabeeld (Aziatisch). Sally Hayden en Alice Whately - Zeezicht, Uitgeverij Unieboek, 22,50 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 127