m wonen42 VRAAG ANTWOORD Waarom zijn er Latijnse namen voor planten? J: Een spaarlamp op het toilet. Kan dat wel? Kan ik mijn laminaatvloer reinigen met een ecomop? Als je een kamer in de stijl van je favoriete reisbestemming inricht, houd je het vakantiegevoel vast. door Alice Plekkenpol Zaterdag 18 juli 2009 wonen@wegener.nl 024-3650509 Vinger achter populair- wetenschappelijke kwesties op het gebied van wonen. Alle planten hebben een La tijnse, of beter gezegd een wetenschappelijke naam. De belangrijkste reden hiervoor is het voorkomen van vergis singen. De Zweedse plantkundige Carolus Linnaeus (1707-1778) heeft een syste matische methode ontwor pen, waarbij elke plant ten minste twee namen krijgt. De ze namen zijn afgeleid uit het Latijn of uit het Grieks. Ook in andere delen van de wetenschap wordt gebruik ge maakt van deze dode talen. De regels voorde naamge ving van planten zijn interna tionaal vastgesteld, waardoor over de hele wereld dezelfde namen worden gebruikt. Vooral voor handel in planten is dit natuurlijk heel belang rijk. Voorbeeld: de ratelpopu- lier heeft alleen in Nederland al meerdere namen, bijvoor beeld trilpopulier en esp. In Duitsland is dit de Zitterpap- pel of Espe of Aspe. Een ver gissing is dus gauw gemaakt. Zeker als er ook nog veel an dere populieren zijn. De naam Populus termula wordt door vakmensen over de hele we reld verstaan. Linnaeus vernoemde ook een plantje naar zichzelf: het lin- naeusklokje Linnaea borea- lisHet plantje, een kruipen de groenblijver met aan iede re bloemstengel twee klok- vormige, hangende bloeme tjes, komt niet veel voor in Nederland. Samenstelling en redactie: Frank Clevers en Charles Lennartz ledereen wil zijn steentje bij dragen aan een beter milieu. Zo ook lezeres Franse. Bij een kennis zag ze een spaarlamp op het toilet. „Maar is het toi let wel geschikt als plek voor een spaarlamp, qua rende ment", vraagt ze. Spaarlam pen zijn tegenwoordig ge schikt voor alle plekken, ook het toilet. Volgens Morven MacKinnon, woordvoerder van Philips Lighting, bestaan er nog steeds vooroordelen over spaarlampen. Maar dank zij technologische ontwikke lingen zijn die al lang passé. Zo slijt een spaarlamp niet sneller als ie vaker aan en uit gaat. Maar dan moet je wel een lamp van goede kwaliteit hebben. Spaarlampen starten tegenwoordig ook supersnel op. Niet zo snel als halogeen, maar snel genoeg om vol doende licht te hebben. Mevrouw Timmerman wil een ecomop kopen. Dat is een mop die reinigt met stoom. Ze zag een mooie in de Kam pioen. 'Daar stond bij dat ie voor alle vloeren geschikt is. Maar dringt er echt geen stoom tussen ons clicklami naat?', mailt ze. Moeilijke vraag. De Consumentenbond heeft er nooit onderzoek naar verricht. Edwin Giebels van Hofmans Tapijten raadt het af. „Laminaat bestaat uit een kunststof laag op geperste houtvezels. Wij raden aan het te dweilen met een vochtige dweil. Dat blijft oppervlakkig. Met een stoomreiniger spuit je met kracht stoom naar be neden. Het hoeft niet tot pro blemen te leiden, maar ik zou het risico niet nemen." Ook een vraag? redactie.wonen@wegener.nl v mij zijn dol op zeilen en op Scandinavië. Die V m twee elementen wilden wij combineren in m onze nieuwe slaapkamer", vertelt Nicolien Verbaan uit Harderwijk. Lange tijd heeft voor- W W al haar echtgenoot Daan aan de zolder van hun huis gewerkt, om deze om te toveren tot een slaapkamer die het vakantiegevoel optimaal weerspiegelt. „De zolder had al schuine wanden en veel hout, dus dat past goed bij de noordelijke stijl", zegt Verbaan. „Wij kozen een whitewash vloer, planken die alleen met grondverf verdund met terpentine, zijn bewerkt om de houtstructuur zo goed mogelijk te behouden. Dat was een tip van de verfwinkel. In een woonkamer waar je meer loopt, zou het ongeschikt zijn. We hebben dit ook toegepast voor de kledingkast en vensterbanken." De gebruikte tinten zijn zand, wit en lichtblauw, omdat die herin neringen oproepen aan strand en water. „Hoe ik op die combina tie gekomen ben? Ik zag eens in de buurt een dekbed met die kleu ren uit een raam hangen en was er meteen verliefd op. Om ons verder te oriënteren hebben we nog enkele woonboeken gelezen. Zo weet ik nu dat kleuren emoties oproepen. Vandaar dat je hier geen fel rood zult zien." Schuifdeuren onder de schuine wanden hebben knoppen van touw, dat ook op de zeilboot wordt gebruikt. Uitvergrote vakantie foto's aan de muur maken de kamer af Het prettige vakantiegevoel vasthouden of overbengen naar de ei gen woning is niet nieuw. Hoevelen hebben al niet Zuid-Franse, Griekse of Italiaanse elementen in huis toegepast? Globetrotters veranderen hun woning dikwijls in een museum met Afrikaanse maskers, Zuid-Amerikaanse wandkleden en boeddhabeelden uit Azië. De robuuste Franse boerenstijl is al jarenlang een hit. Ook de Toscaanse gele muren zijn nooit weggeweest. Momenteel is een van de populairste thema's dat van zee en strand. Echte kustwoningen hebben veel ramen en schuifdeuren om zoveel mogelijk van de omgeving te genieten. Deze huizen zijn daarom minimalistisch ingericht, met waterige kleuren en na tuurlijke materialen zoals hout en steen. Wit geniet de voorkeur, maar grijs is een goed alternatief Vroeger werd grijs gezien als een fantasieloos compromis, tegenwoordig is het helemaal terug. Grijs compenseert namelijk sterke kleuren als marineblauw, geel, zeegroen en terracotta. Wit is een goede match met pasteltinten, die refereren aan de art-decohuizen van Miami Beach. Nicolien en Daan Verbaan hebben inmiddels de smaak te pakken. „Wij willen onze stijl nu doorvoeren in de rest van het huis en zijn daarmee al begonnen in de woonkamer. Het is bovendien veel leuker een eigen thema te kiezen, dan steeds mee te gaan met trends die elke twee jaar veranderen en die misschien niet eens bij je passen." V-y Reageren? redactie.wonen@wegener.nl Foto links: Souvenirs tiegevoei in huis. Foto boven: Strepen ei mer een maritieme ui

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 126