Alkmaars pittige verleden Iedereen kent de mannen in het wit die in Alkmaar over de kaasmarkt rennen. Jan Vriend ging ook naar het aangrenzende kaasmuseum en proefde er van het verleden. m reizen@wegener.nl reizen 024-3650360 Zaterdag 18 juli 2009 foto Dick Breddels derijen een eigen kaasmakerij had den. En naar de vorige eeuw, waar in de boeren coöperaties vormden om samen betere zuivel op de markt te brengen. Boerendochters zien de traditionele poets- en schoonmaakrol van hun moeders, boerenzonen vergapen zich aan het gereedschap dat ze uit hun va ders stal herkennen. Om het museum ook voor kinde-* ren interessant te maken, is een speurtocht uitgezet. Dankzij vra gen en antwoorden over melkbus sen, weegschalen en kaasdragers ra ken ze thuis in de zuivelhistorie. Het museum trok tot nu toe meer dan 850.000 bezoekers, het streven is daar dit jaar weer enkele tiendui zenden aan toe te voegen. Een le gertje vrijwilligers staat klaar om het publiek te woord te staan, in bijna alle talen, zelfs in het Noors. Bij het blokje kaas dat we bij bin nenkomst ontvangen, is geen tekst en uitleg nodig. De taal van de smaak is grenzeloos. SM Het Hollands Kaasmuseum is ge vestigd aan het Waagplein in Alk maar. Het museum is tot 31 ok tober dagelijks (behalve zondag) open van 10.00 tot 16.00 uur. Op de kaasmarktvrijdagen vanaf 9.00 uur. De entree bedraagt 3 euro. Kin deren tot 12 jaar betalen 1,50 euro. Groepen vanaf twintig per sonen krijgen gratis een rondlei ding. Het museum is volledig toe gankelijk voor rolstoelen. www.kaasmuseum.nl Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Kaasmuseum een speurtocht uitgezet. tweede-keusproduct was omdat Noord-Holland te drassig was voor graan? En dat kaas de redding was voor de gezondheid van zeelieden, die bij lange reizen in het diepvries- loze tijdperk weinig anders kon den meenemen dat lang houdbaar was? De film leert je vaktermen als stremsel, wrongel en wei. En je raakt onder de indruk van de ex portcijfers, want de gele polderzui- vel is een gouden business. We bestijgen de trappen en vallen meteen voor de hoek met kleder dracht. Schilderijen op houten pa nelen laten zien dat iedere hoek van Noord-Holland in de zestien de eeuw zijn eigen typische kle ding had. Zo pochten Enkhuizer vrouwen met enorme knopen op de buik en liepen de Schager da mes met kappen waarvoor het ont werp van de Napoleon-steek mo del lijkt te hebben gestaan. Overal waar je kijkt, staan spullen die verwijzen naar het kaasverle den. Naar de tijd waarin veel boer Kunst tussen de kazen In het Hollands Kaasmuseum is tot 1 november een tentoonstelling te zien van werk van kunstenares Mary Koekenbier. Ze schildert Nederlandse en Franse landschappen, koeien, bloemen en portretten. Mary Koekenbier werd opgeleid door Jaap Sax en Arnout Colnot. Omdat zij bekend staan als schilders van de Bergense school, wordt de kunstenares 'dochter van de Bergense school' genoemd. Toch ontwikkelde ze een eigen, expressieve stijl met veel meer kleur dan haar leermeesters gebruikten. www.marykoekenbier.nl Hoor de vloeren kraken. Kijk naar de enorme balken in de plafonds. Het Hollands Kaasmu seum, zoals het offici eel heet, heeft onderdak in het Alk- maarse Waaggebouw, daterend uit 1390. Beneden zit het VW-kan- toor, waar buitenlandse toeristen verbaasd kennismaken met het fe nomeen kaasschaaf. En hoor die Amerikanen discussiëren bij de uit stalling met namaakklompen. De stoffen pantoffels gaan mee naar huis, als presentje voor hun kleinkinderen. Alleen moet je dan wel precies weten wat het maatje is van Priscilla en Randy junior in Chicago en Miami. Passen en gok ken dus. Behalve kaas is zo'n pseu- doklomp hét symbolische aanden- Voor kinderen is in het Hollands ken aan 'cheesetown' Alkmaar. Op de eerste en tweede etage van de Waag vind je brokken Noord - Hollandse zuivelgeschiedenis. Maar eerst kaas proeven. Sponsor Campina beseft dat kaas niet al leen is om naar te kijken en trak teert. Ga daarna naar de bioscoop zaal, waar een film tekst en uitleg geeft over het maken van kaas. Ooit geweten dat kaas eigenlijk een stad Vichy zijn geneeskrachtige bronnen waar veel mensen een wa terkuur doen. Toen wij tijdens on ze rondreis door Vichy wandelden, zagen we overal vrouwen lopen met een klein mandje aan hun arm. Omdat ik liefhebster van zul ke mandjes ben, vielen ze me di rect op. Maar hoe kwamen wij er achter wat er in de mandjes zat? Uiteindelijk besloten we een oud vrouwtje te volgen. Bij de bronnen zagen wij haar een glaasje uit het mandje halen. Ze liet er een bepaal de hoeveelheid water in lopen, ken Het souvenir: Een mandje met een maatglas erin Eigenaar: Mevrouw M. Linnemeijer Waarvandaan: Vichy in Frankrijk Wanneer gekocht: Tijdens een rondreis door Frankrijk Prijs: 10 euro Waarom speciaal: „In de Franse Ook een leuk souvenir of vakantie-aandenken? souvenir@wegener.nl nelijk op advies van een arts. Het glaasje gaf ook inhoudsmaten aan. Mijn Frans is minimaal, maar mijn man durfde de vrouw wel te vra gen waar het mandje en het glas te koop waren. Die bleken alleen bij een apotheek te koop. Gelukkig vonden we snel een apotheek, zo dat we een mandje met een glas konden kopen. Het is mijn dierbaar ste souvenir."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 121