Griepvirus wandelt deze keer ook mee II Niet over de finish? Ik eet nog - liever m'n schoen op! Leuk om eens iets met je broertje te doen zaterdag 18 juli 2009 De Vierdaagse is Iris en Jochem Hoogesteger (15 en 14) uit Kapelle met de paplepel ingegoten. Zodra ze mochten - de minimumleeftijd is 12 jaar - liepen ze mee. „Mijn opa en oma wonen in Nijmegen", ver telt Iris. „Van kleins af aan was ik bij de Vierdaagse. Ik haalde stickers bij de militairen en mijn vader liep altijd mee." Iris hoopt de Vierdaagse dit jaar voor de derde keer uit te lopen. „Vorig jaar heb ik 'm met gemak uitgelopen, dus dit jaar hoefde ik niet te trainen. Ik heb één keer twee uur stevig doorgewan deld. Dat was mijn voorbereiding. Ik heb nog nooit blaren ge had." Maar ze doet wel vier keer per week aan atletiek. Jochem loopt voor de tweede keer mee, maar viel vorig jaar uit. „Ik had last van brandende voeten", zegt hij. „Maar dit jaar gaat het wel lukken. Ik heb vorige week vier dagen met mijn vader gelopen. Dat ging goed." Iris: „De Vierdaagse heeft zo'n gezellige sfeer! Er zijn zoveel mensen bij elkaar! We zijn steeds met mensen aan het praten, daardoor merk je eigenlijk niet dat je loopt. Dat is ge weldig! We lopen samen met een andere broer en zus uit Utrecht, die we bij de Vierdaagse ontmoet hebben. Mijn vader loopt ook mee, maar meer als begeleiding. Ik vind het leuk om de Vierdaagse met mijn broertje te lopen. Normaal doe je niet zo snel iets samen. Die Vierdaagse krikt de relatie op." Marylou van der Klooster (19, links) en Mieke Niewen- huijse (23) uit Nieuwdorp lopen 50 kilometer per dag. Ik heb altijd gezegd: ooit in m'n leven wil ik de Vierdaagse lopen. Dat móet je als Nederlander gewoon een keer gedaan hebben", vindt Mieke Niewen- huijse (23) uit Nieuwdorp. Dit jaar komt het er echt van: ze loopt samen met vrien din Marylou van der Klooster (19) de vijf tig kilometer. De meiden voetballen samen in de dames één van Nieuwdorp. Mieke: „Een paar maanden geleden zaten we in de voetbal kantine en zeiden tegen elkaar: zullen we meedoen? Het was eigenlijk een grap, maar we hebben ons wel ingeschreven." Toen ze ook nog ingeloot waren, was er geen weg meer terug. „Na het voetbalsei zoen zijn we gaan trainen. Eerst rond het dorp, toen naar Goes. Later hebben we ook tochten van veertig kilometer en zelfs twee van vijftig kilometer gelopen." Hoewel ze veertig kilometer moeten lopen voor een Vierdaagsekruisje, gaan de mei den voor de vijftig. „Als je meedoet, dan moet je het goed doen", vindt Marylou. „Na veertig kilometer ben ik nog niet eens moe", zegt Mieke stoer. „Maar als ik vijftig kilometer gelopen heb, dan ben ik echt stijf. Dat is een uitdaging voor ons. Veel mensen in het dorp hebben weinig ver trouwen in ons. Ze zeggen dat we de finish nooit halen. Maar ik eet nog liever mijn schoen op! We lopen 'm uit op doorzet tingsvermogen." Zeker, zegt Marylou. „Al moeten we kruipend de finish over." Mie ke: „Als we de tweede dag doorkomen, dan komt het goed. Het lijkt me gigantisch mooi om mee te doen. Als ik het haal, dan ga ik keihard huilen denk ik." De GGD Regio Nijmegen heeft richtlijnen ge maakt voor de verzor- gingsposten langs de route. Als iemand zich meldt met griepverschijnselen, moet er zo snel mogelijk een diagnose komen. Wie de gevreesde griep heeft, krijgt het dringende advies naar huis te gaan. Beheerders van slaap plaatsen krijgen tips over hoe ze besmettingen kunnen voorkomen. De Vierdaagseleiding schrok zich rot toen viroloog Joep Galama zei niet te weten of het verstandig was de wandeltocht door te laten gaan. Zo veel mensen uit de hele wereld op één plaats bij elkaar, vaak sla pend onder één dak in een kleine ruimte, dat zou weieens voor een Na de hitte die in 2006 twee levens eiste, ligt dit jaar de Mexicaanse griep op de loer. De Vierdaagse gaat on danks waarschuwingen door, maar de leiding neemt zo weinig mogelijk risico. explosie van het virus in Neder land kunnen gaan zorgen. Collega-viroloog Ab Osterhaus temperde de paniek 'omdat het vi rus zich tot nog toe vrij onschuldig gedraagt in Nederland'. Als men sen die zich niet lekker voelen be sluiten thuis te blijven, deelnemers hygiëne in acht nemen en tenten goed worden gelucht, kan de Vier daagse wat hem betreft gewoon doorgaan. Niet alleen virologen houden zich dit jaar met de Vierdaagse bezig. In spanningsfysioloog professor Ma ria Hopman van de Nijmeegse Radboud Universiteit kwam deze week met de eerste resultaten van een onderzoek dat ze vorig jaar on der de lopers hield. Ruim 25 pro cent van hen is te dik, 5 procent heeft zelfs een ernstig overgewicht. De meeste lopers hebben een flin ke buik: 40 procent van de vrou wen en 15 procent van de mannen zit boven de gemiddelde buikom- vang. De buik en het gewicht blijken niet van invloed te zijn op het al dan. niet uitlopen van de Vierdaag se. Maar wie te dik is, heeft meer kans op diabetes en hart- en vaat ziekten. De gemeente Nijmegen onderzocht het profiel van de Vier- daagseloper. Hij - want het zijn vooral mannen die meelopen - komt vooral uit Gelderland, Noord-Brabant of Noord-Holland, heeft een hoge opleiding en is rond de 40 jaar oud. Bijna 60 pro cent van de lopers is man. Wandelen is ook een sociale activi teit. De meeste wandelaars lopen in een groepje van zes. Iris (15) en Jochem (14) Hoogesteger uit Kapelle lopen 30 kilometer per dag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 11