reizen Goddelijke uitvalsbasis in hartje Amsterdam Langs U Waar drie eeuwen geleden een priester preekte en begijnen luisterden, heerst een serene rust. In de Amsterdamse schuilkerk Op het Altaar heeft Bauke Boersma goddelijk geslapen. Het Grenslandpad is een wandelroute die op de grens met België ligt. Jan de Hoon liep door Zuid-Beveland, het Markiezaat van Bergen op Zoom en de Baronie van Breda. Zaterdag 18 juji 2009 reizen@wegener.nl 024-3650360 De in 1746 gemaakte zandstenen poort geeft toegang tot de entree van Op het Altaar. Ooit in de Sacre Coeur geweest? En ook zo onder de indruk ge raakt van het plafond? Dat is be schilderd met een gigantische beeltenis van Jezus, die iedere bezoeker altijd en op élke plek in die magni fieke Parijse basiliek lijkt aan te kijken. Toegegeven, Op het Altaar is zeker geen Sacre Coeur. Maar het plafond boven het bed in het voormalige schuilkerkje in Amsterdam doet onwillekeurig denken aan de kathedraal in de Franse hoofdstad. Geen beeltenis van Christus, maar een vredesduif in het midden en cherubijnen die de vogel flankeren. Alsof dat niet inspirerend genoeg is, maakt het licht in het kerkje het nog indrukwekken der. Want er is de keuze de ruimte, met klei- ne tussenpozen, te laten beschijnen door alle kleuren van de regenboog. Dat klinkt kermis achtig, maar is het zeker niet. Het maakt van het plafond een nog fraaier schouwspel. Niet in de laatste plaats omdat het geheel is gelardeerd met bladgoud. „We hebben er fors in geïnvesteerd", vertelt Hans Wassmer, die het kerkje aan de Amstel in 2006 kocht en het na een grondige renovatie sinds ander half jaar exploiteert als logeeradres. „We wil den het graag herstellen in de staat zoals het bijna drie eeuwen geleden was." Niet-gereformeerden konden hun geloof toentertijd alleen belijden in ruimten die er van buitenaf niet als kerk uitzagen: schuilker ken. De miniatuurkapel Op het Altaar werd in 1746 gebouwd. Daardoor konden de 36 naast het pand wonende begijnen (alleen staande vrouwen, die deel uitmaakten van de rooms-katholieke kerk, maar geen gèlofte af legden) ter mis gaan. Was het destijds sober heid troef, tegenwoordig is Op het Altaar van alle moderne gemakken voorzien. Een ruim tweepersoonsbed, flatscreen-tv en dvd-speler in het slaapgedeelte. Nespresso-apparaat, koel kast, magnetron en vaatwasser in het aan grenzende keukentje. En op de eerste verdie ping een trendy, goed uitgeruste badkamer. Het is bepaald geen goedkoop adresje, maar Op het Altaar is al met al wel een prima uit valsbasis voor een of meer dagen Amster dam. En het schuilkerkje ligt ook nog eens op een geweldige locatie. Pal aan de Amstel, met tal van 'attracties' op loopafstand. Thea ter De Kleine Komedie is slechts vier deuren verderop, Rembrandtplein en Muntplein maar een steenworp verder en de Hermitage, i^jj Reageren? waar de indrukwekkende geschiedenis van het Russische Hof te bewonderen is, amper vijf minuten lopen. Een hapje eten? De keu ze is reuze, maar waarom ver"gaan als om de hoek een restaurant is dat zijn naam alle eer aandoet: Szmulewicz. Met het hoofd vol indrukken en de maag vol lekkers is het vervolgens goddelijk slapen in Op het Altaar. Soms wat geluid uit aangren- - zende appartementen, maar nooit het idee dat je midden in een bruisende stad vertoeft. Bij het afscheid een laatste blik op de zandste nen toegangspoort, die in 1746 is gemaakt door de Amsterdamse meester-steenhouwer Pieter Pantel. Het reliëf verbeeldt een hand die een goudstuk in een andere hand laat glij den: het toonbeeld van liefdadigheid. Met bo ven de deur de Latijnse tekst: In die mala liber- abit eum, Dominus. Oftewel: 'Zalig hij die zich bekommert om de armen en behoeftigen; op de dag des onheils zal de Heer hem redden' Betaalt de gift aan die moedig afkickende, briefkaarten verkopende junk op het Rem brandtplein zich misschien ooit nog uit ook. SS SUB Op het Altaar, Amstel 98, Amsterdam. Prijzen: 250 euro per nacht voor een ver blijf van minimaal drie nachten en voor een enkele overnachting op maandag tot en met woensdag. Donderdag tot en met zondag 475 euro per nacht. Reserveren via: www.bedandbreak- fastrooms.com/Europe/Netherlands/ Amsterdam/1290/ redactie.reizen@wegener.nl Op de rug liggend heeft de gast van Op het Al taar een goed uitzicht op het plafond met vre desduif, cherubijnen en bladgoud. foto's Op het Altaar Op Zuid-Beveland word je op veel manieren herinnerd aan de eeuwigdurende strijd tegen het water. De Westerschelde en de Oosterschelde omsluiten aan weerszijden dit voormalige eiland. Een plotselinge bocht in een dijk duidt op een vroegere dijkdoorbraak. Beelden en herden kingsstenen herinneren aan de nacht van 1 februari 1953, toen veel dijken doorbraken en bijna tweeduizend mensen in de golven omkwamen. Schrijfster Henriëtte Roland Holst verwoordde het op haar manier bij het watersnoodmonument in Kruiningen: 'Waar men zonlicht ziet glinsteren in spiegelingen op wat verborgen blijft zïlvert wind op lang gras' 3 OF 4 DAGEN GENIETEN IN DE ACHTERHOEK Fietsen in de Achterhoek Welkomst kopje koffie of thee 2 overnachtingen met ontbijtbuffet 2 avonden met een 3-gangen dinerbuffet Fietsroute langs landgoederen 119,00 P.P. in 2-persoonskamer excl. Boekingskosten en Milieu en verblijfstoeslag Best Western Hotel Landgoed Ehzerwold - Ehzerallee 14 - 7218 BS Almen 0575 - 431143 - receptie@eltzerwold.nl - www.ehzerwold.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 118