reizen U Een dagje uit Loek en Iflarie op fcfussafar/ Zomerse spullen zijn er in alle soorten en maten. Deze zomer zetten we er een aantal naast elkaar en onderzoeken hoe zomerproof ze zijn. Deze week: regenkleding van divers pluimage. Zaterdag 18 juli 2009 reizen@wegener.nl 024-3650360 Saida, gelegen onder Beiroet, heeft prachtige zandstranden die zo ongeveer doorlopen tot aan de Libanees/Israëlische grens. De grond is er verrekte duur. Voor een vervallen huis aan het strand ben je al snel twee miljoen dollar kwijt. Ik woon niet aan zee, maar tussen de uitlaatgassen in het centrum van Beiroet. Tienduizenden verarmde Pa lestijnse vluchtelingen wonen nabij Saida echter wel aan zee. Vier van de elf vluchtelingenkampen bevin den zich aan het strand van de Middellandse Zee, de armsten bewonen stukken grond die tientallen miljoe nen euro's waard zijn en waarvan een projectontwikke laar zou gaan kwijlen. Af en toe ga ik op bezoek bij mensen in die kampen. Kleine, vervallen huizen. Grote, kinderrijke families. Natuurlijk gaat het bijna altijd over de 'nakba' - het mo ment in 1948 dat Israël werd gesticht en veel Pales- tijnen vertrokken naar omliggende landen. Weinig op timistische gesprekken zijn dat. Om de sfeer wat gezelli ger te krijgen, zeg ik weieens: „Jullie wonen nu wel op een parel van een plekje. Pal aan het strand!" Maar nie mand reageert dan enthousiast. De vrouwelijke helft van de bevolking kan niet zwem men, omdat zwemmen voor vrouwen 'not done' is. De meeste mannen zijn ook nog nooit naar het strand ge weest. Ze 'vinden er weinig aan zonder vrouwen', of ze kunnen zelf ook niet zwemmen. De zee is natuurlijk wel een goede mogelijkheid om te vissen of om goede ren te smokkelen. Het begrip vakantie is nog niet zo doorgedrongen in het Midden-Oosten. Mensen moeten hard werken voor hun geld, in Libanon telt de officiële werkweek zes dagen. Een sociaal vangnet is er niet. In de rest van de islamitische wereld is het nog veel slechter gesteld. In Pakistan is, zo meldt de krant Dawn, slechts 5 pro cent van de bevolking weieens in het buitenland ge weest. 34 procent van die mensen gingen naar Mekka in Saudi-Arabië om daar mee te doen aan de Hajj, de pelgrimstocht. 44 procent ging naar Dubai om daar aan de slag te gaan als onderbetaalde gastarbeider. In het overzichtje staat ook het percentage van mensen die 'Reizen voor hun plezier' (vakantie dus). Dat ligt op 8 procent. Ofwel: slechts 1 procent van de bevolking is wel eens op vakantie geweest naar het buitenland. En in de meeste Arabische landen ligt dat niet anders. Vakantie of ont- spanning hier is 'een dagje uit'. Een glas vruchtensap op een terrasje. Families die pootjebaden in de zee of een rivier. Een waterpijp ro ken met een stel vrienden. Een gesluierde vrouw die met kleren en al lol heeft met haar kinderen in de golven. Moslimjongens die christelij ke dorpen in de omgeving bezoeken in de hoop dat ze sluierloze meisjes zien met 'mooi, lang haar'. Of gewoon voor omgerekend 30 euro cent met de bus naar de hoofdstad gaan, twee nach ten bij een tante slapen en dan terugkomen in het dorp met mooie en grootse verhalen. Het gaat in het leven om de reis, niet om de bestem ming. Harald Doornbos door Moniek Hiisken foto's pr niet zomerproof mwah, 't gaat leuk, maar... handig deze is top! Stormparaplu Senz Beschrijf'm eens? Deze uitvin ding van drie studenten Indus triële Vormgeving uit Delft heeft I een ovale vorm met een afgeron de achterkant. Door deze vorm past hij zich aan aan de wind en waait niet kapot. De Senz heeft een zachte handgreep. Wat kost ie? Er zijn intussen drie modellen op de markt in verschillende kleuren: de Mini (39,35 euro), de Original (49,95 euro) en de XL (59,95 euro). Waar te koop? Bij lederwarenza- ken en buitensportwinkels in het hele land en via de webshop www.senzumbrellas.nl Houdt ie het water buiten? Net zo goed als een gewone paraplu. Tipje: hij houdt veel druppels vast, dus als je hem weer in klapt, hou het ding dan een beet je op afstand, anders word je als nog nat. Kun je je ermee op straat verto nen? Jazeker. Het ding heeft een sportieve en toch degelijke uit straling. Klein nadeeltje: je kunt er niet met z'n tweeën onder. Tenzij je heel veel van elkaar houdt. Vooral geschikt ais...? Plu die je meeneemt op lange strandwan delingen. Je kunt 'm ook gebrui ken als wandelstok. Waardering wat een hoop rotzooi) Tree! dat wordt mi' \nieuwe plantenbak 'ik denk dat we maar eens naar yde stort gaan. gaas en stenen schroeven draaier [tentharing teken een cirkel op de grond waar de plantenbak moet komen zet het gaas met tentharingen in de grond vast op de cirkel knip een stuk gaas af, lang genoeg om op de cirkel te plaatsen maak de uiteinden van het gaas met ijzerdraad aan elkaar schep de plantenbak vol tuinaarde en giet er water in

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 114