Als FC speelt, dan gaat de vlag uit Juichen voor de ander i3 spectrum Met vreemde ogen Zaterdag 18 juli 2009 Een blinkende, gouden G om haar nek. Aan haar vinger een ring met dezelfde letter. Er is geen twijfel mogelijk, dit is een échte fan. door Cornelleke Blok Het voetballen, dat ontgaat mij nooit. Ik zie alle wedstrij den, op televisie of in het stadion", zegt Marie van Kammen, alsof het de nor maalste zaak van de wereld is. Ze kijkt uit op een kale vlakte, waar tot een paar jaar geleden het Oosterpark-stadion stond, aan de Zaagmuldersweg in Groningen. Ah! Daarom heet de club fanatiekste suppor ters de Z-side. Marie's buurvrouw Ans-Vorstenberg komt net aanlopen. Ze draagt dezelfde gouden ketting én ring. „Gaat het over FC Gronin gen? Kom maar mee naar binnen!" In haar huis word je meteen ondergedompeld in groen-witte voetbalsferen. „Kijk", zegt z^.trots, wijzend naar het inge lijste wedstrijdshirt vol handtekeningen. „Vorig jaar zijn hier vijf spelers langs ge weest, vanwege een prijs die ik gewonnen had. Pas nog, kwam Paul Matthijs aan de deur." Wie? „Da's één van de spelers. Hij gaat weg bij de club, maar wilde z'n wed strijdshirt aan me geven. Zo mooi!" Het houten huisje in haar tuin is ingericht als FC-hut. Er hangt een bord 'spelersho me' aan de buitenkant. Binnen hangen vaantjes, een groen-witte brandweerspuit en nog meer shirts. „Allemaal uit het oude park-stadion. „De gezelligheid van het voetballen is verdwenen uit de straat, sinds het stadion weg is. Toen het sloot hebben we spandoeken opgehangen en handtekeningen opgehaald om te proteste ren. Het nieuwe stadion Euroborg is heel mooi hoor, maar dat had in deze wijk ook gekund. Toch hangen we nog steeds de vlaggen uit als FC Groningen speelt. Waar om? Het hoort erbij. Die traditie blijft. Zon der vlaggen is 't niet gezellig." FC Groningen leeft zeker niet alleen in de Zaagmuldersweg, maar in de hele provin cie. Wachtend voor stoplichten in Gronin gen, zie je in veel auto's groen-witte vlagge tjes aan binnenspiegels bungelen. En een oefenwedstrijd van FC Groningen in Roo- deschool - een plaatsje in Noord-Oost Gro ningen met 1300 inwoners - trekt zó een paar duizend bezoekers. Hét gesprek aan de zijlijn, dat gaat over de Zweedse topscorer Marcus Berg. Gaat hij nou weg of niet? Iedereen heeft er wel een mening over. „Ach, je houdt 'm toch niet tegen", zegt de één. „We lijken wel een op leidingsinstituut. Alle spelers gaan weg!", vindt de ander. Zoals Nederland oranje koorts heeft tijdens een EK of WK, zo lijkt Groningen permanent last te hebben van groene koorts. Arjan Schuiten uit Appingedam: „In het stadion van FC Groningen kunnen twintig duizend mensen. Dat zijn bijna allemaal supporters uit de stad en ommelanden. Ik ga naar alle wedstrijden. Ik ben ooit zelfs naar Kloetinge in Zeeland gereisd voor een bekerwedstrijd. We zijn altijd met een vas te groep van ongeveer vijftig supporters. Het is de sfeer eromheen, de gezelligheid." Wat dat precies is, kan ook deze Gronin ger moeilijk uitleggen aan een Zeeuwse voetballeek. „Je moet het eerst ervaren, dan weet je pas wat je gemist hebt." Ans Vorstenberg is al haar hele leven fan van FC Groningen. foto Corné Sparidaens stadion. Zelfs mijn drinkbekers zijn van FC Groningen." Natüürlijk heeft ze een seizoenskaart. Ans gaat al sinds haar jeugd naar de wedstrij den van FC Groningen. De plastic kaartjes van de laatste jaren liggen allemaal nog in een la. „Ik ben ermee opgegroeid. De sup porters kennen elkaar allemaal. Het is heel moeilijk te beschrijven hoe het voelt tij dens een wedstrijd. Die muziek, die trom mels: je moet er bij zijn om te weten wat het is. De spelers zwaaien altijd even naar de supporters. Ze waarderen 't dat je er bent. Dat vind ik mooi. Ik zou niet weten wat ik zonder voetbal moest. De zomerva kantie duurt me eigenlijk al te lang." De bewoners van de Zaagmuldersweg treu ren nog altijd over de sloop van het Ooster Boer Jan woont aan de overkant van de Lo- venpolderstraat. Klopt, zegt hij, Hoek wil uitbreiden. "Ze willen een stuk grond van me, aan de andere kant van het sportpark, om een extra veld aan te leggen. Daar valt over te praten." Hij komt niet vaak bij Hoek. Wat heet. Eén keer per jaar, op de sponsorbijeenkomst. „Ik geef ze af en toe wat dieselolie en repareer wel eens wat." Hoek gaat verstandig met de centen om. Hoe anders was dat in tijden van het prof voetbal in Vlissingen. Verhalen gaan rond over spelerscontracten met potloodgeschre ven (en dus uitgombare en te wijzigen) sa larissen. „Ze liepen veel te hard van stapel, alle spelers kregen meteen een auto onder de kont geschopt", zegt een bouwvakker. De kleedkamers van Vlissingen (nu weer amateurclub) worden deze zomerstop grondig gerenoveerd. Dat verdient dit sportpark, dicht omringd door hoge bo men en struiken, prachtig gelegen aan de rand van een woonwijk met ouderen en allochtonen. Rondom het hoofdveld staan nog de bijna twee meter hoge hekken. Alsof ze de ama teurs van nu moeten beschermen tegen cy nici van toen. Zelfs op een zonovergoten middag in juli is het verdriet van bijna twintig jaar geleden bijna voelbaar. Een rood met wit reclamebord valt op. In zwarte letters: Ruud en Arnold, échte sup porters VC Vlissingen. Gelukkig, ze zijn er toch. Hoe kijkt een Groninger naar Zeeland en wat valt een Zeeuwse op in Groningen? Verslagge vers Cornelleke Blok van de PZC en Arnoud Bodde van het Dagblad van het Noorden wisselen van standplaats. Ze toeren rond over onbekend terrein. Vandaag: voetbal. „De mensen kwamen hier meer voor de tegenstander dan voor de thuisclub", zegt een voorbijganger. Het zal je gebeuren als sportclub. door Arnoud Bodde Voor een buitenstaander is het bijna niet voor te stellen, maar zo leeft het profvoetbal in Zeeland in herinneringen voort. Het gros van de men sen die begin jaren negentig naar het sta dion aan de Irislaan in Vlissingen kwa men, juichte voor 'de ander'. Profvoetbal in Zeeland duurde twee seizoenen. Twee. Wie nu Zeeuws voetbal op hoog amateur niveau wil zien, die moet naar Hoek. Maar dat is aan 'de overkant', ook weer zoiets. Hoek is hoofdklasser in Zeeuws-Vlaande ren. De enige in de provincie. Het kost daar zes euro voor een staan plaats. Voor overdekt zitten betaal je ander halve euro extra. Alleen kinderen tot en Het voetbalveld van VC Vlissingen, nu weer an met 5 jaar mogen gratis kijken. Het veld van HSV Hoek ligt aan de rand van het dorp. Op de parkeerplaats is plek voor krap aan tweehonderd auto's, maar wel on der de bomen. Een smal bruggetje leidt naar de ingang van het sportpark, de sloot teurclub. foto Lex de Meester is dichtgegroeid met riet. De accommoda tie ademt niet meteen 'hoofdklasse', maar het aantal reclameborden maakt indruk. Van de plaatselijke bakker tot Dow en Grontmij, iedereen hangt hier. Dit moet wel een ambitieus cluppie zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 107