Voor altijd in de schaduw van de maan ii spectrum Zaterdag 18 juli 2009 De bemanning van de Apollo in 1969: v.l.n.r: Neil Armstrong, Michael Collins en Edwin Buzz' Aldrin. Neil Armstrong wandelt langs een standbeeld van hemzelf bij de Purdue University in West Lafayette. zijn vooral mensen die erbij geweest zijn, die het werk kopen. Het was zo'n bijzon der moment, ook voor mij als jonge jon gen. De meeste historische gebeurtenissen die ons bijblijven in het leven zijn nega tief: de dood van Kennedy, Martin Luther King, de aanslagen van 11 september 2001. Dit was juist heel positief. De hele wereld keek in verwondering toe. Drie miljard mensen zaten aan de buis gekluisterd." De bemanning van Apollo 11 is de afgelo pen veertig jaar nooit meer uit de schaduw van de maan gekomen. Na terugkeer zaten ze eerst drie weken in quarantaine. Daarna werd het trio naar New York gevlogen voor een ticker tape parade in open limousi nes. Vier miljoen mensen stonden langs de route door Manhattan, nog altijd een re cord voor New York. De huldiging in Chicago, later op de dag, was nog groter en vervolgens werden de astronauten ook nog door Los Angeles ge paradeerd. Een euforische,president Ri chard Nixon sprak van 'de belangrijkste dag in de geschiedenis van de mensheid sinds het ontstaan van de aarde'. Iedereen binnen NASA stond versteld van de uitbarsting van geluk en trots in Ameri ka. Armstrong schoot vol toen hij een plak kaat zag tijdens een van de huldigingen met de tekst, 'Door jullie hebben we de maan aangeraakt'. Bij de begraafplaats van [ohn F. Kennedy, de betreurde president die het startsein had gegeven voor de race naar de maan, werden bloemen en kaartjes neergelegd. 'Mr. President, the eagle has landed'. Minder bekend was dat Kennedy gemeng de gevoelens had over het project. „Kun nen jullie geen race verzinnen met de Rus sen die nog-iets nuttigs oplevert voof deze aarde", zei hij ooit tegen medewerkers. In 1969 was er voor dergelijke scepsis geen ruimte. Na de huldigingen in de VS ging de bemanning op een internationale tour nee. De Giant Leap tour deed 23 landen aan in 38 dagen. De Amerikaanse helden werden ontvangen door onder anderen de Joegoslavische leider Tito, de Spaanse presi dent Franco, de Japanse keizer en door ko ningin Juliana en prins Bernard. De levende Amerikaanse legende Arm strong was voortaan 'te waardevol' om nog te vliegen. De man die bijna zijn hele volwassen leven als testpiloot en astronaut had gewerkt, kreeg een kantoorbaan toege- Bij de 'ticker tape parade' werden de astro nauten van de Apollo als helden bejubeld. wezen. Later accepteerde hij een functie als universiteitsprofessor. Armstrong leeft teruggetrokken. Met zijn heldenstatus heeft hij weinig op. Armstrong deelt nooit meer handtekeningen uit. In 2005 kwam hij in het nieuws na een knokpartij met een kapper die zijn geknipte haar voor 3.000 dollar had verkocht 'Buzz' Aldrin belandde in een depressie en raakte aan de drank. Alles wat hij onder nam, leek nietig in vergelijking met de reis naar de maan, klaagde de man die zo graag als eerste op de maan had willen zijn. Het leven in de schijnwerpers was een hel, vol gens zijn zoon. „Hij moest steeds weer ver tellen hoe het was, maar mijn vader is een wetenschapper en een piloot. Hij had geen woorden om zijn ervaring te beschrijven." Collega's zeiden vap Aldrin dat hij 'nooit helemaal is teruggekeerd van de maan'. Alleen Michael Collins, de astronaut die net niet naar de maan ging, is relatief onge schonden uit de missie tevoorschijn geko men. Hij is als enige niet gescheiden en bouwde een succesvolle carrière op bin nen de overheid. Toch verklaarde ook Col lins dat hij na zijn maanreis vaak getroffen werd door buien van melancholie. De tragiek van de astronauten kleeft ook aan de Apollo 11-missie als geheel. „De ho ge verwachtingen zijn nooit helemaal uit gekomen", zegt historicus Roger Launius, die werkzaam is voor het National Air and Space Museum in Washington, waar ze ven tot acht miljoen bezoekers per jaar kij ken naar de restanten van de Apollo-mis- sie. „De reis naar de maan spreekt nog steeds tot de verbeelding, maar alleen bij de hardcore ruimtefanatici is de geestdrift net zo groot als veertig jaar geleden. Er is ook veel kritiek op de kosten en baten van de ruimtevaart. Zo'n 5 tot 6 procent van de Amerikanen gelooft zelfs niet dat de maanlanding heeft plaatsgevonden." De teleurstelling is deels te wijten aan de onrealistisch hoge verwachtingen in 1969. Wernher von Braun, de ex-nazi die de lei ding had over het Amerikaanse raketpro gramma, verklaarde bij de lancering: „Dit is even belangrijk in onze evolutie als het eerste organisme dat ooit vanuit het water op de aarde kroop." „Geef me tien jaar en tien miljard en ik zet een man op Mars", voegde hij er vol bravoure aan toe. Na Apollo 11 zouden nog twaalf astronau ten over de maan lopen, maar in decem ber 1972 vond vooralsnog de laatste missie plaats. Meerdere presidenten hebben sinds dien beloofd terug te keren naar de maan of spraken de ambitie uit naar Mars te gaan, maar de financiering blijft achterwe ge. „De waarheid is dat het Apollo-project alleen kon plaatsvinden in de context van de competitie tussen Amerika en de Sov jet-Unie", zegt Launius. „Die drijfveer is er nu gewoon niet. De komende decennia zal er geen nieuwe Armstrong opstaan." reageren? spectrum@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 105