tour de france 133 betekenen voor de mensheid G Jürgen Leth te baat om zijn missie voor de gehandicaptensport onder de aandacht te brengen Johnny Hoogerland in voorselectie Vuelta Breukink beboet voor illegale bevoorrading Huldiging Kuiper voor 30e Tour Wada wil levenslang voor Hamilton ÉÉÜIË^IÉ vrijdag 17 juli 2009 door Patrick Delait VITTEL - Drie uur voor het peloton vertrekt, meldt de 64-jarige zonder ling zich bij de start om vervolgens in zijn eigen tempo naar de finish te fietsen. - Skippy is bezig aan zijn twaalfde Tour en is daardoor geen onbeken de meer in de karavaan. Ploeglei ders, verzorgers en journalisten: al lemaal kennen ze Skippy en Skip py kent hen. Het minste wat van Skippy gezegd kan worden is dat hij gemengde gevoelens oproept. Er zijn mensen in de Tour die Skip py compleet negeren. Het zijn de genen die hem knettergek en on aangepast vinden. Daarnaast zijn er ook mensen die Skippy welis waar een vreemde snuiter vinden, maar hem respecteren' voor de ETTEN-LEUR Wielrenner Johnny Hoogerland is gisteren door zijn ploeg Vacanso- leil opgenomen in de voorlopige se lectie voor de Ronde van Spanje. Van de dertien renners die Vacan- soleil heeft uitverkoren moeten er nog vier afVallen. Als Hoogerland wordt uitverkoren, betekent het dat hij zijn eerste grote ronde gaat rijden. De definitieve selectie wordt half augustus bekendge maakt. De Vuelta start eind augus tus. Hoogerland is één van de zes Ne derlanders in de groep van dertien renners. De andere vijf zijn Gerben Löwik, Jens Mouris, Matthé Pronk, Bobbie Traksel en Lieuwe Westra. boodschap die hij uitdraagt. Met het rijden van de Tour de France dient Skippy immers een hoger doel. Overal waar hij komt, vestigt hij de aandacht op gehandicapten sport. „Als de mensen die mij zien spon taan aan gehandicaptensport begin nen te denken, heb ik mijn doel be reikt", zegt Skippy tijdens een kor te tussenstop. Over de drijfveer VITTEL De jury in de Tour de France is het herhaaldelijk overtreden van de re gels omtrent de bevoorrading zat. In de eerste 50 en de laatste 20 kilo meter is het de ploegleiders verbo den bidons aan renners uit te de len. Ook gisteren gingen vijf ploeg leiders, onder wie Erik Breukink, in de fout. Dat kostte de Rabo-ploegleider een boete van 200 Zwitserse francs, om gerekend zo'n 120 euro. Renners, onder wie Niki Terpstra en Martijn Maaskant, kwamen er met boetes van 50 francs vanaf. Juryvoorzitter Martin Bruin kondigde aan de re gels de komende dagen nog strik ter te hanteren. foto Wessel van Keuk VITTEL Hennie Kuiper wordt vandaag bij de start van de dertiende etappe van de Tour de France gehuldigd. Kuiper is voor de dertigste keer werkzaam in de Tour. Tourbaas Christian Prudhomme reikt in Vit tel de bijbehorende onderschei ding uit. Kuiper reed tussen 1975 en 1988 als renner twaalf keer de Tour en was daarna enkele jaren ac tief als ploegleider. Zijn beste klas sering als renner waren twee twee de plaatsen: in 1977 achter Bernard Thévenet en in 1980 achter Joop Zoetemelk. De afgelopen twaalf jaar is hij werkzaam als gastenbegeleider van de Raboploeg. van zijn engagement blijft hij vaag. Er is geen concrete aanleiding, al leen het allesoverheersende gevoel dat hij iets wil betekenen voor de mensheid, zegt Skippy. In de Tour neemt hij elke gelegen heid te baat om zijn boodschap aan de grote klok te hangen. Zo had hij vóór de Tourstart een kort onderhoud met prins Albert van Monaco, lid van het paralympisch comité. „Hij herkende me meteen. Ik had hem al een keer eerder ge sproken op de Paralympics in Athe ne in 2004. Hij feliciteerde me met al mijn inspanningen", glundert Skippy. Ook met Lance Armstrong en zijn entourage onderhoudt Skip py goede relaties. Met spanning wacht hij op het Livestrong-shirt dat Lance Armstrong hem heeft be loofd op zijn twitter-pagina 'skip- pydetour'. Intussen staat ook Skippy - grijze baard, gelooide huid, vermoeide ogen - voor de week van de waar heid. Volgende week moet ook hij met zijn paarse fiets over de Alpen. Skippy twijfelt er niet aan dat hij de Tour tot een goed einde zal brengen. Voor ons staat een overle ver die weet wat er in de wereld te koop is. Waar de rest van de Tour karavaan 's nachts op adem komt in een hotelbed, leeft Skippy bij de gratie van zijn vrienden. Slapen doet hij in tenten en campers van bekenden. „De Tour kost me hoog uit 500 euro per jaar. Ik vind altijd wel een slaapplaats en over eten hoef ik me ook geen zorgen te ma ken. Er zijn altijd wel mensen die me uitnodigen voor een barbecue of een biertje", zegt Skippy. O.ver fietsen en zijn inzet voor de gehandicaptensport praat hij hon derduit, maar persoonlijke ontboe zemingen doet Skippy liever niet. Zo weigert hij zijn echte naam be kend te maken. „Ik ga door het le ven als Skippy omdat iedereen die naam onthoudt. Mijn echte naam is iedereen morgen al vergeten." Dat Lance Armstrong hem aan spreekt als 'that crazy man' vindt Skippy geen probleem. Ook al is hij misschien een beetje gek, hij heeft tenminste goede bedoelin gen. Dat is volgens Skippy het gro te verschil met 'El Diablo', oftewel 'De Duivel', die andere zonderling in het Tourcircus. Skippy: „Ik ken Didi Senft goed. Die man is alleen maar uit op aan dacht en geld. Hij doet het voor zichzelf. Ik doe het voor de gehan dicaptensport." LAUSANNE 's Werelds antl-dopingbureau Wa da wil een levenslange schorsing voor de wielrenner Tyler Ha milton. De Amerikaanse instanties schorsten hem eerder voor acht jaar. Aangezien hij al eens eerder was betrapt, is dat voor Wada niet voldoende. Wada heeft de zaak aan gekaart bij het internationale sport- tribunaal CAS in Lausanne. De ac tie heeft een symbolisch karakter. Als de schorsing van Hamilton af loopt is hij 46 jaar. De olympisch kampioen tijdrijden van 1996 werd in 2009 betrapt op het gebruik van testosteron. Vijf jaar daarvoor was Hamilton al eens schulding bevon den aan bloeddoping. door Mart Smeets elukkig heb ik één van mijn oude vrienden in de Tour weer ontmoet. Het werd tijd. Jürgen Leth is nu 72 en ziet er ook zo uit. Hij is Deen en werkt dit jaar weer voor zijn nationale omroeporgani satie. Daar begon hij bijna veertig jaar ge leden ook, als een jonge vent die geïnteresseerd was in de mens ach ter de wielrenner. Door de jaren heen groeide hij in een interessant bestaan. Hij werd wereldburger, zette overal kinde ren op de wereld, reisde veel en had nergens meer een thuis. Ik vroeg hem daar wel eens om: waar was zijn thuis? Zijn ant woord: „Thuis is mijn werk", een gezegde dat me ernstig aansprak. Hij werd Deens consul op Haïti, doorstond de ernstige voedselrel- len op dat straatarme Caribische ei land, hij maakte opvallende en spraakmakende speelfilms enbleef het wielrennen trouw. Iedere zomer weer kwam hij met zijn wapperende haardos en zijn soms artistiek verantwoorde nek- doekjes en vesten in de Tour. Zijn manier van verslaggeving was opvallend. Zoals Herbert Dijkstra op televisie bij de NOS weieens een zijsprongetje maakt, vertelde hij verhalen bij de beelden. Verha len over Frankrijk, over de geschie denis van de streek, over wijnen, over mensen die hij kende en cen traal daarin fietsten de renners. Hij werd behoorlijk beroemd in ei gen land en in Nederland zagen nogal wat mensen zijn producten tijdens het Amsterdamse Docu mentaire Festival. Zijn samenwer king met de wereldberoemde ex centriekeling Lars von Trier werd zelfs een kassucces. Toen kwam de breuk. In zijn op merkelijk liberale manier van den ken en doen schreef hij een boek waarin hij uitlegde hoe de liefde tussen hem en een extreem jonge vrouw opbloeide. Denemarken reageerde geschokt: dat kon niet, dat mocht niet, dat was porno, dat was smerig, dat moest verboden worden. Leth werd direct geschorst bij de TV, hij verliet de buitenlandse dienst van Denemarken en werd overal nagewezen. Dat is nu vier jaar geleden. Hij is gerehabiliteerd. Dat wil zeg gen, hij mag weer doen wat hij leuk vindt. Hij praat weer over de wielrenners, hij vertelt verhalen en blijft één der meest opmerkelijke mannen in deze Tour. Het gaat voor hem niet om koer sen, ereprijzen of massasprints, het gaat om mensen. En mensen doen mooie, goede, stomme of extreem moeilijke dingen in hun levens. En daarover vertelt hij. Hij stelde gisteren voor een avond te gaan praten, eten en drinken. Ik zei dat ik moest werken. Hij keek me bijna meelijwekkend aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 71