Vrouwelijke voorhoede in Domburg en Veere selectie donderdag 16 juli 2009 Het jaar 1935. Een luxe sportauto. Een foto in de catalogus. Twee vrouwen, één achter het stuur. Jemmy van Hoboken en Bas van der Veer. Twee van de 'Veerse Joffers'. Net als de 'Dom- burgse dames' bemiddeld, initiatiefrijk en goed opgeleid. Ook op kunstgebied: academie, soms zelfs in Parijs of particulier onder richt. Er werd gereisd, naar Italië, de Oost, niet zelden alleen. Zelfs scheiden kwam voor en lesbisch zijn kon ook. Een voorhoede. Meer dan de helft van de beeldend kunstenaars in Nederland is nu vrouw. 25 vrouwen speelden tus sen 1911 en 1940 een belangrijke rol in het culturele Zeeuwse leven, dat zich in Domburg en Veere con centreerde. Sommigen woonden er decennia, anderen kort en weer anderen hielden het op logeren en exposeren. Een selectie uit hun werk - soms ook van na WO II - is te zien in het Marie Tak van Poortvliet Mu seum, Domburg, het herbouwde tentoonstellingspaviljoen uit 1911, en in Museum de Schotse Huizen, Veere. Locaties waar indertijd hun kunst ook te bewonderen was. 'Een tere stilte en een sterk geluid' is de titel van de duo-expositie, vrij ontleend aan een uitspraak van de criticus C.K. Elout in 1920. Hij waardeerde de stilte, maar zou er „wel eens een sterk geluid in willen hooren." In de door Francis- ca van Vloten (Domburg) en Joost Bakker (Veere) samengestelde col lecties bestaan ook krachtsverschil len, maar zij selecteerden het beste dat te vinden was. En dat is over het algemeen goed. Er zijn wat zwakkere werken, zo is Betsy van Manen beter met potlood en ets naald dan met penseel, maar ik kwam ook en meer sprankelende kunst tegen. Het prachtige 'Stille ven met Chinees bord' van Lucie van Dam van Isselt bijvoorbeeld. Na het zien van grote meesters in Florence, besloot zij het klein te houden. Trefzeker en subtiel geeft ze kleur en huid aan haar objec ten. Ingetogen maar mooi van licht en textuur is het portret dat de 'Veerse' Jemmy van Hoboken Wekelijks sig naleert Nico Out de beste beeldende kunst die in Zeeland is te zien. Deze week 'Een tere geluid'. stilte en een sterk Jacoba van Heemskerck: Bild (Landschap met boom), 1915, olieverf op doek. particuliere collectie Amstelveen der Feer, communiste, vriendin van Joris Ivens, schilderde met olie verf een sterk portret van Eva Besnyö Vreemd dat haar aquarel len wat onbeholpen aandoen. Hoe anders zijn de levendige stillevens en landschappen van de flam boyante en zeer bereisde Claire Bo nebakker, de beste vriendin van Van der Feer. Maar in de wervelen de tekening 'Kerkinterieur, Ronco' is zij op haar best. Zowel de tentoonstelling in Veere als die in Domburg zijn de 'moei te' van een bezoek waard. In Dom burg is de tentoonstelling - met ro de wanden, passend bij de passie die in leven en werk van de expo santen voelbaar is - aansprekender ingericht dan in Veere. Verder blijft het kwalijk dat Zeeland geen museum kent waar de ontwikke lingen van de met deze provincie verbonden kunst van 1900 tot he den permanent worden gepresen teerd. Een selectie uit wat er nu in Veere en Domburg wordt ge toond, zou daar een mooie zaal vullen. Een tere stilte en een sterk geluid. Domburgse Dames en Veerse Joffers 1875-1985. t/m 8 november Marie Tak van Poortvliet Museum, Domburg, di t/m zo 13.00-17.00 uur en t/m 1 november Museum de Schotse Huizen, dagelijks 13.00 -17.00 uur. Rijk geïllustreerde publicatie verkrijgbaar. maakte van Marietje van de Bosse. Een juweeltje. Maar ook in haar la tere werk, een eigen mix van kubis me en expressionisme, weet zij overtuigend een sfeer op te roe pen, ditmaal niet verstild, maar vi taal. Er is geen sprake van een 'school', ondanks onderlinge contacten, soms vriendschappelijk, soms meer in de zin van kennissen. Je ziet hoe individuele talenten zich oriënteerden op traditionele of meer moderne ontwikkelingen en daar soms zelfs een eigen gezicht aan gaven. Dat laatste geldt vooral voor Jacoba van Heemskerk, die een unieke vorm van expressionis me ontwikkelde, waarin zij haar spirituele ideeën over natuur en heelal wist te verbeelden. Het geldt ook voor Charley Toorop die na een expressionistische periode een doorvoelde vorm van Nieuwe Zakelijkheid zou neerzetten. Van dat latere werk is in Domburg niet veel te zien, maar de 'Oude Molen' uit 1919 straalt visie en kracht uit. Naast deze terecht bekendste kun stenaressen staan verrassingen als Roline Wichers Wierdsma. Zij maakte gedurfde grafiek, grote donkere bladen en exposeerde vaak in Domburg. De Duitse Car ry van Biema - een studiegenote van Van Heemskerk - alleen in 1921. Daaraan danken we onder an dere het ijzersterke portret van Al- brecht Schaeffer, een beroemde dichter met wie zij korte tijd een affaire had. Ook in Veere kom ik Lucie van Dam van Isselt: verrassingen tegen. Anneke van Stilleven met Chinees bord (detail) Christian Wisse Wisse laat in een serie grote por tretten van klei zien hoe verschil lend mensen zijn zonder een oor deel te vellen over wat normaal is of abnormaal, over wat goed is en wat slecht. Wat zie je van de binnenkant aan de buitenkant? Expositie in de reeks 'Een mens'. t/m 30/8 Bewaerschole, Burgh-Haar.V vo t/m zo 14.00 - 17.00 uur. Harts Demeulenaere Demeulenaere is gefascineerd door architectonische ruimte. Hij brachtrlattenconstructies aan in het nog niet afgebouwde centrale paviljoen op het Ik-eiland van Jan van Munster. In een video-installa tie toont hij stukken van de ruim te die je vanaf eerf bepaald stand punt niet kunt zien. Alleen nog za. en zo. van 12.00 tot 17.00 uur, Ikeiland, Watertoren, Vlissingsestraat, Oost-Souburg. Burgerweeshuis Honderden beelden en beeldjes bevolken tuin en stijlkamers in het statige Burgerweeshuis in Zie- rikzee. Uiteenlopende vormen van figuratie, mens en dier, maar ook abstracte sculpturen van 40 beeld houwers. Op deze 44e editie van de zomertentoonstelling zijn ook klein-antiek, sieraden, glas, oosters porselein en curiosa te koop. t/m 30/8, Burgerweeshuis, Poststraat 45, Zierikzee, di t/m zo 11.00-17.00 u. Iris de Leeuw Iris de Leeuw maakte in de jaren '90 affiches en uitnodigingen voor 'September Zeeland Cultuur- maand', de voorloper van het 'Zee land Nazomerfestival'. De speelse, kleurige ontwerpen drukte zij zelf in de zeefdruktechniek. De Druk- kery in Middelburg toont een over zicht van dit sprankelende werk. t/m 6 september, de Drukkery, Markt, Middelburg, ma 11-18, di, wo, vr 9-18, do 9-21, za 9-17 uur. Belgische Schonen Belgische Schonen is de titel van een aantal 19e en 2oe-eeuwse top stukken uit het Koninklijk Mu seum voor Schone Kunsten Ant werpen, met de zee als onder werp. Met werk van James Ensor, Constant Permeke en Jean Brussel mans. Ook Hendrik Willem Mes dag is vertegenwoordigd. t/m 27 sept., muZEEum, Nieuwendijk, Vlissingen. Ma. t/m vr. 10-17, za., zo. 13-17 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 90