van AZ, dat is toch AH? indruk van landskampioen 35 kan dubbele cijfers niet aan Dagboek van een landskampioen donderdag 16 juli 2009 H jm Zeeuws elftal-AZ 0-11 (0-6) Alwin van Ham (rechts) en Sander Goedegebure achter zich. foto Ruben Oreel Het Zeeuws elftal had vooraf niet de intentie om zich in te graven. Het gehoopte doelpunt kwam er niet. Het leek er ook geen enkel moment op dat dit er zou komen. Verder dan de zestienmeter van AZ kwam de thuisploeg veelal niet. De enige Zeeuwse bal tussen de palen was na de rust van Tim Faassen (Hoek), wiens zachte kop bal in de handen van AZ-doelman Joey Didulica belandde. Als ver zachtende omstandigheid voerde Constancia de relatief geringe trai- ningsarbeid aan die in aanloop naar het duel was verricht. „De kwaliteit in de groep is er best wel, maar na drie trainingen kun je geen wonderen verwachten. Meer dan een paar kleine kansjes zaten er niet in. Ik denk ook dat het we het redelijk hebben gedaan. Want je speelt wel tegen een ploeg die Champions League speelt en ook al volop in voorbereiding is." De start van het Zeeuws elftal was dramatisch. Na zeven minuten stond het al 3-0 via doelpunten van Ari en twee keer de topscorer in de eredivisie Mounir El Ham- daoui. Joan van Belzen had tot dan toe nog geen bal geraakt. „Dan krijg je het toch wel eventjes be nauwd", zei de doelman van Hoek. „Ik voelde me eerlijk gezegd ook voor joker staan. Gelukkig heb ik daarna nog wat mooie ballen kun nen pakken." Het in de hoogste versnelling ge starte AZ profiteerde in de beginfa se nadrukkelijk van de gebrekkige organisatie bij het Zeeuws elftal, „lammer", vond Van Belzen, „want daardoor was de spanning er snel vanaf Gelukkig herpakten we ons enigszins, waarna het toch nog een wedstrijd leek." Voor de rust kwamen de overige drie goals op naam van Ari, Nick van der Velden en El Hamdaoui. De vijf AZ-treffers na rust waren van de ingevallen Graziano Pellè (7-0, 8-0,10-0 en 11-0) en Jeremain Lens (9-0). Net zoals Van Belzen was de ingevallen Jaco van der Schee nagenoeg kansloos bij al die treffers. De goalie van Kloetinge leek op de 10-0 van Pellè nog red ding te brengen, maar hij kreeg zijn hand er onvoldoende achter. I Scoreverloop 3. Ari 0-1 5. Mounir el Hamdaoui 0-2 6. Mounir el Hamdaoui 0-3 28. Ari 0-4 35. Nick van der Velden 0-5 40. Mounir el Hamdaoui 0-6 61. Graziano Pellè 0-7 62. Graziano Pellè 0-8 74. Jeremain Lens 0-9 79. Graziano Pellè 0-10 86. Graziano Pellè 0-11 Scheidsrechter: Jo-Annes de Bat (Goes) Aantal toeschouwers: 3500 Opstelling 1e helft Zeeuws elftal: Joan van Belzen; Matthijs Lugtenburg, Peter de Jong, Gérard de Nooijer, Sander Goedegebure; Alfaro Pentury, Alwin van Ham, Etienne Mallie; Jonathan Constancia, Dennis de Nooijer en Hoessein Bouzambou. AZ: Sergio Romero; Gill Swerts, Kew Jaliens, Gijs Luirink, Sebastien Pocognoli; Nick van der Velden, Kees Luijckx, Marko Vejinovic, Jeremain Lens; Mounir el Hamdaoui en Ari. Opstelling 2e helft Zeeuws elftal: Jaco van der Schee; Tim Faassen, Peter de Jong (83. Sander Goedegebure), Gérard de Nooijer, Matthijs Lugtenburg (78. Alfaro Pentury); Niels Kole, Dwight van Hulle, Ronald Zwager; Jonathan Constancia, Dennie Ie Comte en Mervin Niemantsverdriet. AZ: Joey Didulica; Gill Swerts, Kew Jaliens (65. Niklas Moisan- der), Gijs Luirink, Simon Poulsen; Nick van der Velden (65. Brett Holman), Kees Luijckx (65. Stijn Schaars), Marko Vejinovic (65. Maarten Martens), Jeremain Lens; Graziano Pellè en Ari (54. Demy de Zeeuw). AA Gent speelde, was ik vaak snel ler." Dat blijkt deze keer toch een ander verhaal. Hij passeert Pocog noli een paar keer fraai, maar delft toch ook geregeld het onderspit. Marcel Brands kijkt vanaf de tribu ne geconcentreerd toe. De direc teur voetbalzaken van AZ is samen met algemeen directeur Toon Ger- brands afgezakt naar Middelburg en ziet met Roy Hendriksen een bekend gezicht voorbij komen. Oud-prof Brands volgt oud-prof Hendriksen met zijn ogen en ziet hoe de oefenmeester van Zeelan- dia Middelburg deze avond men sen naar de vipruimte en tribune begeleidt. Het is weer eens wat an ders dan het geven van een trai ning. Na de zes goals voor rust houdt het Zeeuws elftal in de tweede helft een kwartier lang 'de nul' vast. Vervolgens slaat Graziano Pel lè binnen een minuut twee keer toe. Jeremain Lens maakt het ne gende Alkmaarse doelpunt, dat wordt gevolgd door een oproep van de speaker: „Attentie, wij kun nen geen dubbele cijfers op het sco rebord aangeven!" Pellè verstaat nauwelijks Neder lands en gaat dus vrolijk verder. Op zijn 24e verjaardag maakt de Italiaan ook de tiende (o-o op het scorebord) en elfde van AZ. Vlak voor tijd probeert Jonathan Constancia nog een keer in de buurt van het doel te komen. Va der Jay-Jay schreeuwt zijn keel nog een keer schor, wat weer voor hila riteit op de volgepakte tribune zorgt. Na het laatste fluitsignaal wordt het veld in beslag genomen door jonge liefhebbers, op zoek naar een handtekening. Alfaro Pentury, speler van het Zeeuws elftal, moet zelfs zijn krabbel zetten. Het is een mooi gezicht, aan het eind van een vermakelijke voetbalavond. Wie in Sluis naar het ge zicht van Ronald Koe man kijkt, weet dat er deze week serieus getraind moet wor den. Zijn voorganger Louis van Gaal heeft een zware erfenis achtergelaten en de nieuwe trai ner weet dat ook van hem suc cessen worden verwacht bij AZ. Koeman komt af en toe een beetje nukkig over, maar mis schien is het wel een pose. Zo kon Van Gaal ook vaak kijken. En omdat nieuwe ogen dwin gen, is de houding van Koeman niet eens zo heel vreemd. Toch is het ook een beetje een feestweek voor AZ, want de ene na de andere verjaardag komt voorbij. Wie naar de geboorte data van de aanvallers kijkt, zou haast denken dat de'Alk maarse club er rekening mee houdt tijdens het scouten. Drie van de vijf spitsen zijn in juli ge boren, alleen Jeremain Lens en de Braziliaan Ari werden in een andere maand op de wereld ge zet. Opmerkelijk is ook dat de drie spitsen precies achter el kaar jarig zijn. Topscorer Mounir El Ham daoui vierde dinsdag op weg naar Zeeland zijn 25e verjaar dag, gisteren werd de Italiaanse glamourboy Graziano Pellè 24 en vandaag is Moussa Dembélé aan de beurt. De Belgische spits, die vanwege een blessure gisteravond niet in actie kwam tegen het Zeeuws elftal, wordt pas 22. Uitgebreide feestjes met alles erop en eraan worden er echter niet gevierd in het hotel in Cadzand. Vanochtend zal Ronald Koe man bij het ontbijt weer even het woord nemen. Jongens, Moussa is vandaag jarig, klinkt het dan. Zijn medespelers zul len applaudisseren, zoals ze dat gisteren voor Pellè deden. En daarna weer vrij snel overgaan tot de orde van de dag. Echt op zijn hoede voor een staaltje on vervalste voetbalhumor hoeft Dembélé niet te zijn. Geen roomsoes gevuld met scheer schuim, of een onderbroek die stiekem is ingesmeerd met Red Hot, van dat spul waardoor je in vuur en vlam komt te staan. De echte voetbalhumor lijkt een beetje te zijn verdwenen. Te genwoordig krijg je met duim en wijsvinger een venijnige tik tegen je oren, als je als verliezer van een spelletje uit de bus komt. Je medespelers komen één voor één voorbij, terwijl jij je als gewillig slachtoffer op moet stellen. Op de velden in Sluis is het de ze week ook een vast ritueel. Gisteren trokken Gill Swerts en Lens een pijnlijk gezicht. Ro nald Koeman kon er wel even om lachen, om daarna met een serieuze blik richting de spelers bus te wandelen. Barry van der Hooft

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 79