Nocentini bliksemafleider Astana tour franci Feillu verpersoonlijkt Franse hoop a 32 PLUK DE DAG 'Carpe Diem' staat er met grote letters getatoeëerd op een van zijn onderarmen Elli was de laatste Sarkozy: Armstrong Klassementsreneiers wint Tour de France krijgen verlies terug Bouygues Telecom wil toch in peloton blijven donderdag 16 juli 2009 it% JP? Alleenheerser Astana vindt het best dat de Italiaan Rinaldo No- centini al dagenlang met de gele trui pronkt in de Tour de France. De eerste Italiaanse geletruidra ger sinds 2000 hoopt dinsdag zijn vaderland als Tour-aanvoer der binnen te rijden. door Ad Pertijs SAINT-FARGEAU - De Tour wordt al bijna een week geleid door een de butant. Een bijna 32-jarige nieuw komer nog wel. Rinaldo Nocentini moet dezer dagen daarom vooral uitleggen waarom het (sinds zijn wereldtitel bij de junioren in 1995) zo lang geduurd heeft tot een ploeg hem goed genoeg vond om van start te gaan in de zwaarste wedstrijd van het jaar. „In het begin van mijn carrière heb ik vooral bij grote ploegen gere den. Daarin zaten zo veel grote ren ners, dat er voor mij, denk ik, geen plaats was in de Tour. Ik moest het doen met de kleinere koersen." Daarin kon de Italiaan, die in 1998 in Valkenburg tweede werd op het WK van espoirs, zijn belofte nooit echt inlossen. Na drie jaar Mapei-Quick Step en één seizoen Fasso Bortolo moest hij verder in kleinere teams als For- maggi Pinzolo Fiave - Clarrocchi Immobiliare en Acqua e Sapone. In dat soort ploegen is de Giro het hoogst haalbare. Eind 2006 haalde Vincent Lavenu hem naar zijn team AG2R, maar ook daar moest Nocentini geduld hebben. De voorjaarsklassiekers le ken meer op zijn lijf geschreven, maar een goede Vuelta vorig jaar overtuigde Lavenu kennelijk dat Nocentini ook de grootste ronde aankan. Nu vertelt Lavenu stralend waar om zijn Italiaan het verdient de ge le trui te dragen. „Rinaldo is een supervent. Hij is altijd vrolijk. De ploeg heeft zulke jongens nodig." Nocentini is dankbaar voor de kans die hij kreeg, maar hij is voor al blij voor zichzelf 'Carpe Diem' gj staat er met grote 'letters geta- H toeëerd op een van zijn onderar men, 'pluk de dag'. Dat is precies wat hij deze week doet. „Eén dag in het geel zou al mooi geweest zijn. Ik ben de eerste Italiaan sinds 2000 die deze trui draagt." Nocentini heeft geen druk, hij is geen favoriet. Op de rustdag kon hij rustig in zijn gele trui een kof- fietje drinken op een terras in Li moges. „Ik hoop nu dat ik deze trui vrijdagavond nog heb. Wie weet haal ik het dan ook nog tot zondag." In dat geval rijdt hij dins- I dag tachtig kilometer in de gele trui door zijn eigen Italië. „En dan te bedenken dat ik in die rit naar gi Andorra helemaal niet uit was op H de trui. Ik wilde alleen maar de rit winnen." Dat laatste lukte niet. Het werd de gele trui. Met dank aan Astana, dat de leiderstrui die vrijdag bewust liet lopen, omdat het uit tactisch oogpunt liever de Italiaan een tijd je in het geel ziet rijden. Op die ma nier helpt diens team AG2R Asta na mee de koers te controleren. De symboliek is fraai, de man die nooit een echte kans kreeg bij een grote ploeg, beleeft nu zijn mooi- 1 ste momenten dankzij een grote ploeg, bij wie hij niet eens in dienst is. Ondanks het geel blijft Rinaldo Nocentini ontspannen. Gisteren wisselde hij bij de start van fiets met een Louis de Funès lookalike. foto Nicolas Bouvy Alberto Elli was in 2000 de laatste Italiaan in de gele leiderstrui. In zijn elfde en laatste Tour reed hij vier dagen in het geel, voordat Lance Armstrong de trui overnam en niet meer afstond. De laatste vijf Italianen in het geel waren Elli (4 dagen in 2000), Mar co Pantani (eindwinnaar in 1998), Mario Cipollini (4 dagen in 1997) Ivan Gotti (2 dagen in 1995) en Fla- vio Vanzella (2 dagen in 1994). SAINT-FARGEAU VATAN De Franse president Nicolas Sarko zy tipt Lance Armstrong als win naar van deze Tour de France. De politicus zei dat in een vraagge sprek met tv-zender France2. De po liticus is van plan in deze Tour nog een bezoek te brengen aan de ren ners. Volgens de president is de wielerronde een instituut dat niet weg te denken is. „De maand juli zonder Tour de France zou de maand juli niet zijn." Nicolas Sarkozy Het klassement van de tiende etap pe in de Tour de France is gisteren aangepast, zo liet de organisatie van de Tour weten. Een aantal ren ners, onder wie klassementsren ners als Levi Leipheimer, Denis Mentsjov en Bradley Wiggins, liep in de slotkilometer een achter stand op van vijftien seconden. Die is tenietgedaan. Volgens de organi satie gaven tv-beelden en de geme ten verschillen daar aanleiding toe. VATAN Het Franse telecombedrijf Bouy gues Telecom blijft mogelijk toch actiefin de wielersport. Het bedrijf kondigde eerder aan aan het einde van dit jaar te zullen stoppen als hoofdsponsor van de gelijknamige wielerploeg. Misschien mede door de twee ritzeges in de Ronde van Frankrijk (van Thomas Voeckler en Pierrick Fédrigo) is Bouygues Telecom op zoek gegaan naar een cosponsor voor 2010. door Patrick Delait SAINT-FARGEAU - Wat doet Brice Feillu 's ochtends in de Tour de France voordat hij naar de start rijdt? Hij stapt uit-de bus van Agri- tubel en begint te kussen. Niet één keer, maar wel honderd keer raken zijn lippen de wangen van Franse mannen en vrouwen die speciaal voor hem zijn gekomen. Sinds hij de eerste Pyreneeënetappe naar Ar- calis heeft gewonnen, is Brice Feil lu het nieuwe Franse wonderkind. Niks wijst erop dat de 23-jarige klimmer uit Chateaudun gebukt gaat onder die status. Feillu schudt handen alsof hij zijn hele leven niks anders heeft gedaan. Geen schouderklopje dat hij zich niet laat aanleunen. Met zijn bruine ogen en tanige huid lijkt hij een beetje op Richard Virenque, de laatste Franse rondeheld. De ta toeage op zijn onderbeen heeft hij dan weer gemeen met Sylvain Cha- vanel, de Fransman van Quick-Step. Zoveel is duidelijk: als het Franse wielrennen in deze Tour aan zelfvertrouwen heeft ge wonnen, dan is Brice Feillu de ver persoonlijking van deze 'nouvelle vague'. Over succes hebben de Fransen tot nu toe weinig te klagen gehad. Met Thomas Voeckler (Perpignan), Bri ce Feillu (Andorra) en Pierrick Fé drigo (Saint-Girons) wonnen ze al drie etappes. Geletruidrager Rinal do Nocentini is weliswaar van Itali aanse komaf, maar wordt betaald door het Franse AG2R. Volgens Luc Leblanc, vierde in de Tour van 1994, zijn de opvallende prestaties van zijn landgenoten geen toeval. Leblanc bespeurt al enige tijd een mentaliteitsverande ring bij jonge Franse talenten. „Er dient zich een generatie renners aan die ongecompliceerd durft te koersen. Ze zijn niet bang om aan te vallen. We moeten nog even ge duld hebben, maar over drie, vier jaar hebben we weer renners die in de top vijf kunnen eindigen in de Tour", voorspelt Leblanc. De voormalige klimmer verwacht veel van Feillu, maar ook Pierre Rolland (Bouygues Telecom) en Jéröme Goppel (Fran^aise des - Jeux) kunnen volgens Leblanc ho ge ogen gooien in de Tour. De laat ste Fransman die een hoofdrol speelde in de ronde van zijn land was Richard Virenque. Voor de laatste Franse Tourwinnaar moe ten we al 24 jaar teruggaan in de tijd. In 1985 boekte Bernard Hi- nault zijn laatste van vijf Tourze ges. Zelfs etappezeges waren de Fransen de voorbije jaren nauwe lijks gegund. Dieptepunt was de Tour van 2005, waarin David Mon- coutié voor het enige Franse succes je tekende. Dat de Fransen stilaan hun neus weer aan het venster steken, is vol gens Luc Leblanc mede te danken aan de nivellering in het peloton. Door de strenge dopingcontroles hoeven de Fransen zich geen slachtoffer meer te voelen van het zogeheten 'cyclisme a deux vites- ses' - het wielrennen op twee snel heden. „De verschillen tussen de renners zijn veel kleiner geworden. Daar profiteert iedereen van, niet alleen de Fransen", zegt Leblanc, te genwoordig wielercommentator voor de Franse radiozender RMC.-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 76