Zeelap 29 Lagere straffen voor vluchtelingen kpn j Rechtbank acht moord in AZC niet bewezen Verenigingen van specialisten zijn gefuseerd Pop aan Zee naar derde seizoen Watersporters brengen steeds meer geld in het laatje in Zeeland donderdag 16 juli 2009 IJ«iwin"rirttiTMWffiMW*yraiiirfritwrMnifiwiiiiMn m lit ''«"■*"^^inTiw>ii>iHi ia i ni"i"«''"»i«Mfwi;^fwf"^^MwwaM*ffBBiWBa^B*wgawaWMi''U|*J'*i|>>'B'|*'*MBaBHgM—a ASIELZOEKERSCENTRUM Iraakse verdachten van massale vechtpartij Middelburg verschijnen voor de politierechter Tien Iraakse verdachten van de massale vechtpartij in het AZC Middelburg stonden gisteren voor de politierechter. Hij sprak twee van hen vrij en legde lage re straffen op dan geëist. Van daag verschijnen de Somalische verdachten voor de rechter. door Emile Calon MIDDELBURG - Officier van justitie G. van der Hofstede herhaalde het gisteren vele malen. „Het doet er niet toe of u hebt geslagen, ge schopt of stenen hebt gegooid. Het feit dat u aanwezig was en geen af stand nam van het geweld is vol doende om u te vervolgen voor openlijke geweldpleging." Gisteren stonden tien Irakese (ex)bewoners van het Middelburg se asielzoekerscentrum terecht. Vol gens het Openbaar Ministerie wa ren allen betrokken bij de massale vechtpartij op 18 april van dit jaar tussen Somalische en Irakese bewo ners. Politierechter I. Woltring wees de officier en de raadslieden er wel op dat de Hoge Raad vorige week nog een belangrijke uitspraak heeft ge daan. In dat zogenoemde Ado-Ajax-arrest is bepaalde dat al leen aanwezig zijn bij rellen niet voldoende is om bestraft te wor den. Iemand moet iets hebben ge daan, bijvoorbeeld aanmoedigin gen roepen of dreigende gebaren maken. Om die reden sprak hij twee van de tien vrij omdat er geen overtuigend bewijs was dat ze in groepsverband echt iets had den gedaan. In beide gevallen was tegen de verdachten drie maanden cel geëist. In andere gevallen .legde Woltring straffen op van drie maanden voorwaardelijk tot acht maanden waarvan vijf voorwaarde lijk. In alle gevallen waren zijn straffen lager tot veel lager dan de eisen van de officier. De strafzaak tegen een van de aan stichters van het conflict, een 42-ja rige Irakees, is aangehouden. Net als veel van zijn medeverdachten zei deze man dat hij die dag alleen maar had geprobeerd de boel te sussen. Blijkbaar hebben we hier te doen met een stel Barmhartige Samaritanen, reageerde Van der Hofstede cynisch. De Irakees hield echter vol en zei dat hij op verzoek van de directie van het AZC men sen bij elkaar had geroepen om te proberen de zaak te kalmeren. Wol tring wil volgende week die direc teur horen. De zaak tegen een an dere man werd aangehouden om dat de juiste tolk ontbrak. Eén verdachte kreeg een celstraf van tachtig dagen. Hij had Wol tring dringend gevraagd geen drie maanden op te leggen omdat hij dan terug naar Irak wordt ge stuurd. Hij zei dat twee broers daar zijn vermoord en dat ook hem dat lot wacht als hij moet terugkeren. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft een 36-jarige man uit Gilze-Rijen voor mishan deling veroordeeld tot een gevange nisstraf van twee weken. Tegen de man was voor moord danwel dood slag een gevangenisstraf van vier jaar geëist. Midden oktober kreeg de man van Irakese komaf in het Asielzoekers centrum in Middelburg, waar hij destijds verbleef, ruzie met een be- veiligster. Een collega, die tussen beide kwam, kreeg een stomp in het gelaat. De man werd overge plaatst naar Gilze-Rijen. In decem ber zou hij in Middelburg een be woner hebben neergestoken. De rechtbank achtte dat niet bewezen. MIDDELBURG - De leden van de ver enigingen van medische specialis ten van de beide ziekenhuizen - de Oosterscheldeziekenhuizen en het ziekenhuis Walcheren hebben inge stemd met een fusie. De nieuwe club heet straks Vereniging Medi sche Staf Admiraal de Ruyter Zie kenhuis en telt 160 leden. De twee verenigingen functioneer den formeel nog zelfstandig, maar praktisch werden als sinds 2007 el ke maand een gezamenlijke verga dering belegd. Ook het bestuur functioneerde al als één bestuur. Een vereniging van specialisten is er voor goede zorg aan patiënten vereniging en belangenbehartiging. door René Schrier MIDDELBURG - Watersporters brengen steeds meer geld in het Zeeuwse laatje. In totaal gaven ze in 2008 een bedrag van 7,7 miljoen euro extra uit ten opzichte van 2003. En dat is exclu sief zomer- en winterstalling en reparatie en on derhoud. Wordt dat meegerekend dan blijkt dat watersporters in 2008 38,4 miljoen euro in Zee land hebben besteed. Dat staat in een evaluatie van het watersportbe- leid van de provincie Zeeland. Daaruit komt naar voren dat Zeeland wat meer op de kaart is komen te staan als watersportprovincie. Het bootbezit is toegenomen, de gemiddelde ver blijfsduur van passanten is gestegen, het aantal passanten zelf nam toe en het aantal ligplaatsen steeg. Een niet te verwaarlozen inkomstenbron vor men de winterstallingsactiviteiten. De omzet aan winterstalling is met ongeveer 2,2 miljoen gestegen tussen 2003 en 2009. In de evaluatie wordt de suggestie gedaan om winterstallingsac tiviteiten uit te breiden en te clusteren. Dat ver sterkt het imago van Zeeland als watersportpro vincie het jaar rond. Daardoor kunnen ook de bestedingen in de winter nog verder groeien. In de evaluatie wordt verder de conclusie ge trokken dat de promotieactiviteiten zoals de uit gave van de Deltagids, deelname aan beurzen en het project Delta Maritiem, een belangrijke bijdrage hebben geleverd aan de ontwikkeling van de watersport in Zeeland, foto Lex de Meester MIDDELBURG - De organisatie van Pop aan Zee is op zoek naar bands voor het derde seizoen van dit Zeeuwse evenement. Met Pop aan Zee krijgen jonge bands een jaar lang begeleiding van een coach, een budget en de kans om uit te groeien tot een professionele groep. Pop aan Zee is een samen werkingsproject van Poppuntzee- land en de Zeeuwse poppodia. www.popaanzee.nl Verkrijgbaar via kpn.com/goeiedeals 0800-0105 KPN Business Center sluit je aan 1 BlackBerry® Curve™ smartphone Razendsnel mobiel e-mail en internet Slanke smartphone met uitstekende beeldkwaliteit Volledig multimediaal met 3.2 megapixel camera

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 73