41 binnenland De Jager: één belastingtarief voor Nederland 'Voor studenten is Zorg aan ouderen sterk uitgehold KRAS. SAUERLAND De crisis is niet het gesprek van de dag voor jongeren. Zij geven hun geld nog steeds uit, maar zij kiezen bewuster waaraan. Ontspanning blijft belangrijk, kleding minder. Medici ongerust over schaarste nucleaire stof waarom zou je meer betalen BOEK ONLINE of bel 0900-9697 15 cPm donderdag 16 juli 2009 door Gert van Harskamp DEN HAAG - Het volgende kabinet kan werk maken van de invoering van één belastingtarief voor ieder een, de vlaktaks. In het vlaktaks plan van het CDA wordt voor een groot deel tegemoet gekomen aan de bezwaren van politieke tegen standers. Dat heeft staatssecretaris Jan Kees de Jager van Financiën gezegd. Hij meent dat ook de PvdA voor het CDA-plan is om de vlaktaks in te voeren, omdat wordt voorzien in een extra heffing voor topinko mens. Daarnaast wordt het voordeliger om de hypotheek af te lossen. Nu doen veel huiseigenaren dat niet omdat ze maximaal willen profite ren van de aftrek op betaalde hypo theekrente. In het vlaktaksplan komt de maxi male renteaftrek op hetzelfde tarief te liggen als de inkomstenbelas ting, 33,25 procent. Omdat de hypo- VERPLEEGHUIZEN SP stelt onderzoek in Het nieuwe financierings systeem voor de verpleeg- en verzorgingstehuizen is eigenlijk een verkapte bezui niging, aldus zorgverleners. De zorg voor ouderen in verpleeg- en verzorging stehuizen wordt ernstig uitgehold. De oorzaak is het nieuwe financieringssysteem dat desastreus uitpakt. Bestuurders en personeel van ver pleeg- en verzorgingstehuizen en bezorgde familieleden stellen dat het nieuwe systeem een verkapte bezuiniging van het kabinet is. „Wat verantwoorde zorg heet, is in feite niets meer dan er voor zorgen dat mensen niet sterven aan ver waarlozing", zegt bestuurder There- se van den Hurk van de Delftse Pie- ter van Foreest-zorginstellingen. Het ministerie van Volksgezond heid heeft de financiering van de instellingen ingrijpend veranderd. De tehuizen krijgen niet langer één zak geld voor alle bewoners. Per bewoner is uitgerekend op hoe veel uur zorg hij recht heeft. Dat pakt voor veel bewoners slecht uit. De brancheorganisatie van zorgin stellingen, ActiZ, hoort van be stuurders geregeld dat de bewoners minder zorg en aandacht krijgen dan zij nodig hebben. Instellingen zeggen vaker een beroep te moe ten doen op familieleden en vrij willigers. Zo zijn onder anderen dementeren de ouderen de dupe. Relatief dure, JONGEREN KIEZEN SCHERPER theekrenteaftrek nu nog kan op lopen tot 52 procent voor de hoge inkomens, komt dat in de praktijk neer op een versobering van de af trekregeling. De WD pleit al langer voor een vlaktaks. De PvdA was tot op he den gekant tegen één tarief voor de inkomstenbelasting, omdat die nadelig zou uitpakken voor de laag ste inkomens. Met een vlaktaks worden de belas tingschijven afgeschaft en betalen alle inkomens eenzelfde percenta ge loonbelasting. De PvdA ziet in het CDA-plan een verbetering ten opzichte van eerde re vlaktaksvoorstellen en is ver heugd dat het taboe op de hypo theekrenteaftrek is verdwenen, laat de partij in een reactie weten. Het CDA presenteerde zijn vlakt aksplannen vorige maand. Voor de financiering van één rela tief laag belastingtarief is wel verho ging van het btw-tarief van 19 naar 22 procent vereist. kleinschalige woonvoorzieningen voor dementen komen in gevaar. Verder is de twee uur zorg per dag voor dementerenden volgens ver zorgers veel te weinig. „Bij mooi weer alleen al moeten onze bewo ners twee liter per dag drinken om uitdroging te voorkomen. Probeer dat maar eens snel voor elkaar te krijgen bij iemand die niet wil slik ken of drinken", aldus zorgadvi- seur Frans van Gurp van de Til- burgse zorgkoepel De Wever. Bij cliëntenraden, ouderenbond Anbo, beroepsorganisatie V&.VN en de SP zijn de klachten vaji fami lieleden of verzorgenden uit ver- pleeg- en verzorgingshuizen be kend. „Het is een doelgroep die niet snel aan de bel trekt", aldus een Anbo-woordvoerder. „Elke klacht staat voor zo'n tienduizend andere gevallen." Patiënten kun nen bezwaar aantekenen tegen hun pakket met het aantal toegewe zen uren zorg bij het Centrum In dicatiestelling Zorg, CIZ. Er is al langer te weinig geld voor verantwoorde zorg en het ont breekt aan gekwalificeerd perso neel, zegt voorzitter Wineke Wee der van verpleeghuisartsenvereni ging Verenso. Als de 'zorgzwaarte- pakketten' ook nog eens uitpakken als een bezuiniging is dat een 'heel slechte zaak', vindt zij. Het ministerie bestrijdt dat het gaat om een bezuiniging. Er wordt evenveel geld vrijgemaakt als voor heen, aldus een woordvoerder. „Het geld wordt alleen opnieuw verdeeld. Sommige instellingen kunnen er op vooruit gaan, andere achteruit." De SP heeft een onderzoek onder zorgverleners ingesteld. Jonge mensen zijn door de economische crisis niet mas saal aan het sparen geslagen. Maar al dat rampzalige finan ciële nieuws heeft wel in vloed op hun uitgaven. door Ap van den Berg en Jan Trommelen DEN HAAG - Marianne Bruins (30) is druk aan het shoppen. Ze koopt niet meer zomaar wat haar voor de voeten komt. „Sinds een halfjaar ben ik op zoek naar duurzame spullen. Merkkleding ook, die vaak langer mee gaat", zegt de juriste. Ze heeft zich toch laten beïnvloe den door de aanhoudende bericht geving over de economische crisis. „Een gat in mijn hand? Dat heb ik nu niet meer, ik kijk veel beter uit wat ik koop voor mijn centen." De Nijmeegse Naïma Baaziz (25) heeft een baan en net een apparte ment gekocht. „Bezuinigen? Waar om zou ik, mijn baan bij de recht bank blijft wel. En mijn vrienden praten wel eens over de crisis, als er ontslagen in de buurt zijn geval len, maar niemand doet anders dan anders. Op uitgaansavonden is het ook echt niet rustiger in de kroegen." Geen enkele jongere zegt minder geld uit te geven vanwege de crisis, vertelt Herman Berndt van onder zoeksbureau Qrius. In opdracht van bedrijven als UPC, MTV of de Belastingdienst praat hij wekelijks met groepen van verschillende leef tijden, van 12 tot 30. „Niemand zegt te bezuinigen. De meeste jon geren hebben altijd geld tekort. Voor studenten is het altijd crisis." PETTEN - Medisch specialisten lui den de noodklok over een drei gend langdurig tekort aan techne tium. Vanaf komend weekeinde gaat de radioactieve stof waarmee in ziekenhuizen onderzoeken wor den verricht tijdelijk op rantsoen, omdat dan de kernreactor in Pet ten vier weken stil ligt voor onder houd. „Er moet nu echt werk worden ge maakt van de bouw van een nieu we reactor in Nederland, anders komt op den duur ook de behande ling van bepaalde kankerpatiënten in gevaar", zegt dr. Fred Verzijlber- gen, voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Nucleaire Genees kunde. De Nuclear Research Consultan cy Group in Petten hoopt nog dit jaar de knoop te kunnen doorhak ken over de nieuwe Pallas-reactor, die in 2016 zou kunnen worden ge opend. Geen enkele jongere zegt minder geld uit te geven vanwege de crisis. Ze weten wel dat er een recessie is, maar zij denken dat het niks met hen te maken heeft. Berndt: „Jon geren zijn helemaal niet bezig met wat er over een halfjaar gebeurt. De menselijke hersenen raken pas volgroeid rond je 25ste. Pas dan denken mensen aan wat de langere termijn kan brengen." Angst om hun baan of bijbaantje te verliezen is er ook niet. „Het zijn optimisten, hen overkomt dat niet. En gebeurt het toch, dan vin den ze zo weer wat anders." Voor twintigers is een recessie ook geen reden om te bezuinigen en te gaan sparen, vertelt Johan van Ophem, hoofddocent aan de vakgroep Eco nomie van consument en huishou dens aan de Wageningen Universi teit. „Ik geef ze gelijk. Ze staan nog aan het begin van hun carrière en gaan alleen maar meer verdienen. Vanaf 2012, als de babyboomgene ratie vertrekt, moeten werkgevers vechten om personeel." 4-daagse autovakantie Duitsland INCLUSIEF verblijf in 4-sterren hotel l/ ontbijtbuffet parkeerplaats welkomstbarbecue .„w Inclusief een 'all you can eat' welkomstbarbecue! Aankomstdata: do. en vr. van 23/7 t/m 28/8 SAUERLAND Deze streek staat bekend om haar vakwerkhuizen en heuvellandschap. In de omgeving kunt u dan ook heerlijke wandelingen maken. Door de gunstige ligging van het hotel kunt u vele uitstapjes maken. Wat dacht u van het 700 jaar oude stadje Attendorn? MERCURE HAGEN**** Dit 4-sterren hotel ligt op ca. 5 minuten rijden van het centrum van Hagen en beschikt o.a. over een overdekt zwembad. Prijzen zijn p.p., op basis van 2 personen. Res.kosten 17,50 per boeking (verplicht). Zie www.kras.nl/50889

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4