Doorleren is populair in economische crisis 21 zeeland Alternatief herstelplan palingvissers sneuvelt bij Europese Commissie Opa PZC donderdag ROC's houden afgestudeerde mbo'ers in de gaten. De krant 5 weken voor 15 euro! donderdag 16 juli 2009 door Willem van Dam Vrolijk bungelden zijn beentjes buiten het kin derzitje van het bood- schappenwagentje. „Kijk mam, dat is een opa", riep het jongetje en hij zwaaide blij in mijn richting. Ik kende het jonge tje niet en hij kende mij niet Maar hij wist feilloos: daar gaat een opa. De moeder van het jonge tje keek licht gegeneerd. „Sst, dat mag je niet zeggen", fluisterde ze in zijn oor en ze keek me aan met een blik die zei: 'ach, 't is nog maar een kind, hè?' Het jongetje, een jaar of drie, blikte me vanon der zijn blonde krullen stralend aan, terwijl zijn moeder haar boodschappenwagentje vulde met paprika's, tomaten en ijsberg sla. „Dag opa", wuifde hij weer. „Niet doen", siste zijn moeder nogmaals en ze haastte zich met kind en karretje naar de vleeswa- renafdeling. Alsof opa een scheldwoord is. Toegegeven, ouder worden is geen pretje; het verleden groeit, de toekomst krimpt, de boel zakt uit, je kop wordt kaal en het medi cijnkastje staat vol pillen tegen weet-ik-veel-wat-allemaal. Het ouder worden brengt echter ook vreugde: het grootouderschap. Vier prachtige kleinkinderen heb ik. Ze wonen alle vier bij ons op het dorp. En alle vier komen ze vrijwel dagelijks bij ons over de vloer; om een boterham met cho- copasta te eten, om met de auto's en de poppen te spelen, of om - en dat is helemaal feest - een nachtje te logeren. „Opa, als ik morgenochtend wakker word, mag ik dan bij jullie in het grote bed liggen en aan je oren trek ken?" Natuurlijk mogen ze aan mijn oren trekken. Daar ben je opa voor. Nog een maandje of drie, dan krijgen we er nóg twee klein kinderen bij; ik kan bijna niet wachten! Toen ik in de rij voor de kassa van de supermarkt aansloot, zag ik nog net hoe het jongetje aan de hand van zijn moeder de winkel verliet. Ik zwaaide hem na, stik gróös dat hij in mij een opa had herkend. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl thoien@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goedi T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja. ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) O een vast abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Ma deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook- 088-01399 10 Woonplaats Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie Een baan vinden is in deze tijden al lastig, maar voor pas afgestudeerde mbo'ers zijn de vooruitzichten nóg ongunstiger. Doorleren lijkt de beste optie. door Cornelleke Blok en Ondine van der Vleuten Alle mbo'ers kregen de afgelopen maanden een brief in de bus van de mbo-raad. Of ze al weten wat ze gaan doen volgend schooljaar. Wer ken? Doorleren? Of nog geen idee? In het laatste geval krijgen de Zeeuws-Vlaamse mbo'ers ze ge heid een telefoontje van Peter Ver- ploeg van het UWV-jongerenlo- ket, dat in het ROC in Terneuzen gevestigd is. Uit een eerste inventa risatie van het ROC heeft 30 pro cent van de afgestudeerden nog geen baan óf niet weet wat ze wil len. „We maken met die leerlingen een afspraak. Het loket zit in de school. Dat maakt het laagdrempe lig. Ik adviseer studenten die niet weten wat ze willen om door te le ren. Als ze dat niet willen, dan krij gen ze steun bij het zoeken van werk. Vooral jongeren die in de kinderopvang, de metaalsector of de transportsector willen werken, vinden heel moeilijk een baan." Het ROC Zeeland merkt dat veel van de ruim 1400 afgestudeerde mbo'ers zelf kiezen voor doorstu deren om de crisisperiode door te komen. „Veel leerlingen kiezen er voor om nu niet te arbeidsmarkt op te gaan", zegt Jelle Marchand, sectordirecteur economie. „Zo'n 85 procent van het hoogste mbo-ni- veau stroomt door naar het hbo. Afgestudeerde mbo'ers vinden moeilijk een baan in de economische crisis. Anderen kiezen voor een hoger ni veau binnen het mbo. Meer leerlin gen kiezen voor een opleiding met baangarantie bij de landmacht. Ze gaan voor zekerheid." Uit een onderzoek van het Re searchcentrum voor Onderwijs en Arbeidsmarkt (ROA) van de Uni versiteit Maastricht blijkt dat jonge ren die geen mbo-diploma halen, het kwetsbaarst zijn. „Zij zijn de eerste slachtoffers van de economi sche crisis", merkt ook Verploeg. „Elke week melden twintig nieuwe jongeren zich bij ons aan. In sep tember vorig jaar waren zestig jon geren bij ons ingeschreven. Nu zijn dat er 180." De dertien Zeeuwse gemeenten be denken samen een plan om de stij gende jeugdwerkloosheid in de provincie aan te pakken. Het plan moet er voor 1 september liggen. De krant volgt deze zomer drie pas af gestudeerde jongeren in hun zoektocht naar een baan. foto Phil Nijhuis/GPD door Harmen van der Werf ZIERIKZEE - Nederlandse palingvis sers krijgen toch een vangstverbod opgelegd. Ze mogen dit jaar niet vissen van 1 oktober tot 1 decem ber. Vanaf 2010 wordt die periode verlengd tot drie maanden, van 1 september tot 1 december. Minis ter Verburg (CDA, Landbouw) heeft dit deze week besloten, nadat de Europese Commissie een alter natief palingherstelplan had ver worpen. De palingstand staat er in heel Europa slecht voor. Verburg wilde zelf ook een vangst verbod instellen, maar zij vond de visserijsector en de Tweede Kamer op haar weg. Palingvissers stelden voor geen visverbod in te stellen, maar 157.000 kilo gevangen paairij- pe schieraal in zee uit te zetten. Zo veel kilo wordt ongeveer gevangen in twee maanden. Verburg heeft dit plan onder druk van de 1\vee- de Kamer ingediend bij de Europe se Commissie. Die heeft het te licht bevonden na raadpleging van deskundigen. Meer schieraal moet volgens hen kunnen ontsnappen om zich voort te planten. Volgens Jaap Geleijnse van de Fede ratie van Beroepsvissers in Zuid- West Nederland werd dat juist be oogd met het herstelplan. „Wij zou den ook aal in zee uitzetten die an ders niet op buitenwater kan ko men." Zeeuws CDA-Kamerlid Ad Koppejan die zich erg sterk heeft gemaakt voor het alternatief] is Ver baasd' over de snelheid waarmee Verburg tot een algeheel vangstver bod heeft besloten. Hij wil er na het zomerreces Verburg op aan spreken. Het alternatieve plan is, stelt Koppejan, effectiever dan een algemeen visverbod. „Dat verbod geldt voor alle wateren, terwijl het bekend is dat de situatie in het IJs- selmeer veel slechter is dan in bij voorbeeld Zeeuwse wateren." De jeugdwerkloosheid in Zeeland is door de economische crisis met 35 procent gestegen sinds mei vo rig jaar. Het kabinet heeft 250 miljoen uit getrokken om mbo'ers door de economische crisis heen te helpen. Daarvan gaat 1,2 miljoen euro naar Zeeland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2