ii 'Ik werk hard, maar niet zelfstandig' 'Bredere kijk op wereld' 'i "We proberen de Wajongers zo breed mogelijk onder de aandacht te brengen' Minister Piet Hein Donner donderdag 16 juli 2009 door Monque' Prins Jelle Wigman (26) werkt aan di verse klussen voor bouwbedrijf Bouwman. „Ik doe vooral grondwerk. Zoals putten zet ten, riolen leggen, heien, verhui zen, vanalles eigenlijk." „Ik ben een harde werker. Maar ik kan niet zelfstandig werken. Som mige dingen kan ik heel goed. Als het maar niet te moeilijk wordt. Ik kan niet de zorg over een klus dra gen. Zodra ik het gevoel heb dat de verantwoordelijkheid bij mij ligt, gaat het mis. Dan krijg ik te veel druk op mijn kop." Jelle heeft adhd. „Ja, dat zeggen ze tenminste. Ik weet dat niet, hoor. Als ze mij zeggen dat ik iets moet doen, ben ik het gauw weer verge ten. Ik wil het wel, maar ik ont houd het gewoon niet zo goed." Deze week tekent hij een contract bij Bouwman, maar hij blijft Wa- jonger. „Ik ben blij dat ik na twee jaar hier in vaste dienst kom. Ik wil graag vrachtwagenchauffeur wor den. Dat vind ik mooi werk." Jelle voelt zich als Wajonger niet anders dan de andere bouwvak kers. „Maar ik weet ook best dat ik niet kan werken zonder hulp van mijn jobcoach. Zonder coach zou ik misschien wel gek worden. Dan zou ik niet weten hoe ik alles moet regelen. Als iets niet snel genoeg lukt, word ik wild. Echt boos. Dan helpt mijn coach mij hoe ik iets moet aanpakken als ik iets niet te gen mij baas durf te zeggen. En ze helpt mij het vrachtwagenrijbewijs te halen. Ik heb dit werk nooit ge leerd. Moet alles al werkend leren." „Ik heb overal net wat meer bege leiding bij nodig. Ik woon zelfstan dig maar ook dat kan alleen omdat ik hulp krijg. Af en toe komt er ie mand die mij helpt om mijn post in mappen te doen. Om dingen te regelen, brieven te schrijven." Jelle heeft het gevoel dat zijn colle ga's hem nemen zoals hij is. „Ze ge ven me nooit het gevoel dat ik sim peler ben dan zij. Soms moeten ze mij iets twee keer vragen om iets te doen. Maar als ze een klus voor doen, doe ik het meteen na. Dat kan niet iedereen. Dat is dan weer een voordeel van mij." Marieke Dielemanfoto Herman Stöver k heb nu het gevoel dat ik een bijdrage kan gaan leve ren aan de maatschappij", zegt Marieke Dieleman (24) uit Arnhem. Zij is sinds een week telefoniste bij het Helicon College in Velp. Het is - op proef- haar eerste echte baan. Met voorlo pige doorbetaling van de Wajong. „Ik had me er op voorbereid dat het veel langer zou gaan duren. Dat werkgevers meer zouden aarze len. Maar ik ben nu heel blij dat het zo vlot is gegaan. Na de zomer zit ik achter een balie." Dieleman verplaatst zich in een elektrische rolstoel omdat ze als ba by zuurstoftekort opliep. Ze heeft de mbo-opleiding Sociale Dienst verlening gedaan. Er is vanaf september vorig jaar voor haar 'naar werk gezocht door het UWV, vanaf januari met be hulp van een externe jobcoach. „In deze economisch moeilijke tijden kun je niet verwachten dat je in de gewenste sector snel werk vindt, maar dat is voor mij ook niet zo be langrijk." Ze heeft steeds geloofd in haar kan sen op een 'gewone' baan. „Ik heb nog niet op een activiteitencen trum gezeten, maar ik stel me voor dat ik straks door contact met leer lingen én met collega's met gezin nen op het college mijn kijk op de wereld meer kan verbreden." Aantal Wajong-uitkeringen Aantal in- en uitstromers Wajong-uitkering 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 infographic: AA bron CBS Jelle Wisman: 'Sommige dingen kan ik heel goed. Als het maar niet te moeilijk wordt' foto Herman Stöver

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 11