io banenplan jonge gehandicapten Werk voor de Waj ongers W 'Iedereen wil meedoen' 'Ze kunnen zich nuttig maken en daar arbeidsvreugde uit putten.' Minister Donner wil veel meer jongeren met een lichamelijke of verstandelijke beperking aan het werk hebben. Er komt nieuw beleid. Tweederde van de mensen in de Wajong moet straks een baan kunnen krijgen. /I king die in een regu- 1 1 ber bedrijf werken, JL v Abijvoorbeeld een winkel, zijn vrijwel allemaal veel gelukkiger dan bij de sociale werk voorziening. Ze zeggen tegen mij: zo zien veel meer mensen dat wij wel degelijk iets kunnen." donderdag 16 juli 2009 l door Ap van den Berg Wat is Wajong Wajong is de Wet Arbeidsonge schiktheidsvoorziening jonggehan dicapten. Hij is bedoeld voor men sen die op jonge leeftijd (voor het 17e jaar) deels of helemaal arbeids ongeschikt raken. Ook mensen die studeren en voor hun 30e niet meer kunnen werken komen in aanmerking. De uitkering loopt bij het UWV. Na aanvraag volgt een gesprek met een UWV-arts. Ais die vindt dat er gewerkt kan worden, volgt er een gesprek met een arbeidsdeskundi- ge. Dan wordt er naar passend werk gezocht. Het bedrag dat wordt uitgegeven aan Wajong-uitkeringen is in de pe riode 2003-2008 toegenomen van 1,3 miljard naar 1,9 miljard euro. De hoogte van de uitkering hangt af van hoeveel er zelf nog verdiend kan worden. Er is ook een 'slapende Wajong', hetgeen betekent dat er een recht is op een uitkering zodra een ande re inkomensbron (uitkering of loon) Tbo. www a\Av <7^ Het Britse logo 'Two Ticks' voor be drijven die gehandicapten aanmoedi gen te solliciteren. Er moet een Ne derlandse versie komen. Supermarkten, zieken huizen en onderwijsin stellingen gaan duizen den banen geschikt ma ken voor jonge gehan dicapten. Minister Piet Hein Donner van Sociale Zaken en Werkgelegenheid heeft daarover akkoorden gesloten met werkge vers. „Recessie of géén recessie: we moe ten nü werk maken van deze groep mensen. Anders zitten we over een poosje ineens met een half miljoen werkloze Wajongers in onze maag", zegt Donner. In nieuwe cao's worden meer ba nen gereserveerd voor Wajongers. Die komen bij banken, uitzendbu reaus, musea, metaalbedrijven en de kinderopvang. Het gaat om eenvoudige werk zaamheden, zoals het vullen van vakken en het inzamelen van lege flessen en linnengoed. Maar er zijn ook administratieve func ties beschikbaar. Minister Donner zegt dit in de notitie 'Aanpak Werk voor Wajongers'. De bewindsman zei eerder dit jaar dat hij elk jaar 10.000 jonge gehan dicapten aan de slag wil helpen.Uit keringsinstanties, werkgevers, re-in tegratiebureaus en gemeenten moe ten met ingang van januari 2010 samen de plannen gaan uitvoeren. Donner wil een mentaliteitsveran dering. „Nog niet zo lang geleden ging men er van uit dat jonge ge handicapten een uitkering moes ten krijgen en dat je ze niet moest lastigvallen met gezeur over be taald werk. Daar moeten we snel vanaf. Deze groep mensen kan zich op de werkvloer nuttig maken voor werkgevers en daar zelf ar beidsvreugde uit putten. Het mes snijdt dus aan twee kanten." Eigenlijk aan drie: omdat zo meer Wajong-uitkeringen kunnen wor den uitgespaard. Er zijn ongeveer 180.000 jonge ge handicapten, tussen 18 en 27 jaar. Slechts een kwart van hen heeft een parttime baan. Zo'n veertien procent werkt bij sociale werkplaat sen, elf procent is actief voor een reguliere werkgever. De rest krijgt een volledige uitkering. Ieder jaar komen er ruim 15.000 jonge gehandicapten bij. Tweeder de van hen kan volgens Donner in principe aan de slag om - naast de uitkering - inkomen te verwerven. En de minister wil dat uitkeringsin stantie UWV werkgevers gratis ad viseert over het inrichten van de werkplekken. Tot begin dit jaar werd in slechts 5 procent van alle cao's een aparte Wajong-paragraaf opgenomen. Sinds het akkoord van het kabinet met werkgevers en vakbonden is dat opgelopen tot 21 procent. Verder hebben Donners ambtena ren aparte afspraken gemaakt met individuele bedrijven. Albert Heijn, Super De Boer, het Slo- tervaart Ziekenhuis en de Universi teit Maastricht hebben al honder den banen toegezegd. „Deze resul taten moeten we proberen uit te breiden", zegt Donner. Hij heeft meer pijlen op zijn boog. Gehandicapten die voor hun 18e jaar stage lopen bij bedrijven, kun nen straks gratis een beroep doen op een jobcoach van het UWV. Diens taak is het om hen voor vast op de loonlijst te krijgen. Werkge vers mogen in het vervolg alle kos ten voor een speciale werkplek de clareren bij het ministerie van So ciale Zaken. Nu nog geldt een drempelbedrag van 6000 euro. Van het UWV wordt verwacht dat het de kwaliteiten en beperkingen van jonge gehandicapten beter in kaart brengt. Donner: „Wajongers zijn nu eenmaal niet allemaal het- 'Voor de lange termijn moet succes verzekerd zijn.' Minister Donner foto GPD zelfde: de één is blind, de ander mist een been en de derde heeft een verstandelijke handicap. En dat heeft weer grote gevolgen voor de vaardigheden die ze kunnen in zetten op de werkplek." Er komt naar Brits voorbeeld ook een keurmerk voor bedrijven die jonge gehandicapten aantrekken. Daar is 'Two Ticks' geïntroduceerd. Dat heeft ervoor gezorgd dat een toenemend aantal werkgevers ge handicapten aanneemt. Omdat dat goed is voor de portemonnee (via loondispensafie) en voor beeldvor ming rond hu rt bedrijf. Ze hebben wel de verplichting gehandicapten op te roepen voor een sollicitatiege sprek wanneer ze aan functie-ei sen voldoen. „Dat werkt in Enge land zó goed, dat ik het ook graag wil introduceren. Daar zijn we druk mee bezig. We proberen, kort om, Wajongers zo breed mogelijk onder de aandacht te brengen. Snel succes zullen we op dit dos sier niet boeken, maar voor de lan ge termijn moet succes zijn verze kerd", aldus Donner. Bij het Platform VG (Verstandelijk Gehandicapten) is men op zich blij met de nieuwe aanpak. Toch wordt er nog-het een en ander ge mist. Beleidsmedewerker Dorien Kloosterman geeft voorbeelden: „Er wordt straks nog niet genoeg rekening gehouden met uitvallers. We zijn bang dat het een reken sommetje wordt van hoeveel men sen aan een baan geholpen wor den, maar dat er niet genoeg ge daan wordt om tussentijdse afval lers - gehandicapten hebben meer redenen 0121 uit te vallen - weer aan het werk te krijgen." Ook het loon is een punt. „Een ge handicapte doet percentueel min der, maar de prestatie is even groot. Toch krijgt hij vaak minder loon. Dat wordt niet opgelost." door John Jas jaar een uitkering gehad voordat ik bij een bedrijf kwam dat in grond stoffen voor bakkerijen deed. Een lager werktempo was geen enkel probleem. Er waren meer mensen met een beperking en dat leverde ook voordeel op. Wij wilden het werk simpeler doen en met meer voorbereiding. Toen ze naar ons luisterden, scheelde dat aanzienlijk in de productietijd." Na elf jaar verdroegen zijn longen het werk niet meer. „Ik kwam bij de sociale werkplaats terecht. Dat was voor mij vreselijk. Je hebt dan voor veel mensen het stempel dat William Westveer foto VWS je minder bent. Ik had last van een zekere schaamte. Miste ook het contact met collega's zonder beper king. Bovendien zijn er zo veel re- geitjes bij de sociale werkplaats en jj bepalen ze zelfs wanneer je met va kantie moet." Als er meer mogelijkheden komen voor werk in reguliere bedrijven juicht Westveer dat toe. „Iedereen wil meedoen in de maatschappij. Dan heb je ook het idee dat familie en vrienden trotser zijn. Met een beetje goede wil kan meer van die 95 procent van de Wajongers die wil werken dat ook meemaken." M~ensen met een beper- William Westveer (42) heeft een lichte verstandelijke beperking, maar is evengoed directeur van de LFB, een organisatie in Utrecht die de belangen behartigt van mensen zoals hij zelf. „Ik heb vanwege mijn handicap vanaf mijn 18e vier

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 10