Zuinig op je gezondheid Oorsmeer HUISARTS door Paul van Dijk Slimme voordeeljagers kunnen ook op gezondheidskosten besparen. Maak kennis met gierige Gerrit. door Will Gerritsen illustratie Mareo Jeurissen De wekker, ooit kassa koopje bij de Action, rinkelt. Au... hoofd pijn. Gierige Gerrit grijpt met beide han den naar zijn schedel. Potverdrie, vannacht laat geworden. Te veel naar prijzenvergelijk.nl getuurd, te diep in het glaasje gekeken. Kon ook moeilijk de slaap vatten. Hij wikt en weegt. Zal hij een pijnstil ler nemen? Vooruit dan maar. Gierige Gerrit heeft het uitgedok terd. Menigeen zou de Aspro Bruis (soomg) uit de badkamerkast grij pen, maar Gerrit weet dat zon pil letje 30 eurocent per stuk kost. Bo vendien bevat het acetylsalicyl- zuur,dat onder meer in de Medicijn- wijzer van de Consumentenbond wordt afgeraden vanwege verhoog de risico's op maagzweren en -bloe dingen. Paracetamol is volgens de Medicijnwijzer eerste keus bij een voudige pijntjes. Het werkt effec tief, kent weinig nare bijverschijnse len en is vooral veel goedkoper. Op DeOnlinedrogist.nl vond Gerrit een voordeeldoosje van het merk Leidapharm: 100 tabletjes (500 mg) voor 1,78 euro. Nadeel: de verzen ding is alleen gratis bij een bestel ling boven 50 euro. Gelukkig be spaarde Gerrit verzendkosten door de bestelling^ te combineren met die van de buurvrouw. Zij wilde bij DeOnlinedrogist.nl wel twee prijzi ge flesjes Dode-Zeemodder kopen voor een afslankkuur. Later ontdek te Gerrit dat je bij Kruidvat ook 100 paracetamol voor 1,78 euro hebt. Zijn vrouw Gretha heeft geen hoofdpijn. Gerrit voelt een beken de streling. Hij trekt het nachtkast je open en daar liggen ze: de Zero Condooms. Gratis. Hij knort zacht. Het jaar begon slecht. Zorgverzeke raars voerden een vast eigen risico van 155 euro per jaar in. Oók voor Gretha's anticonceptiepil. Dat was even slikken. Dan maar zwanger? Een zwangerschapstest doe je al voor een spotprijs: 1,69 euro als ac tieprijs bij sensitest.nl. Bij afname van honderd 'dipsticks' 0,90 euro! Voor één Predictor-test betaal je in de winkel algauw een tientje. Maar een opgroeiend kind kost van wieg tot werk 110.940 euro, volgens bere keningen van Nibud en CBS. Geen optie dus. Dan maar anticonceptie. In de webwinkel erotiek-sjop.com vond Gerrit rubbers voor een prik kie: de 'Durex Glyder Ambassador', 144 stuks voor 19,50 euro. Kleintje pils vergeleken met Durex' duurde re broertjes als de Elite (circa 1 eu ro) en Performa (ruim 1 euro). Ook ontdekte hij nog Zerocondooms.nl, een firma die gratis condooms, zon der verzendkosten, levert. De klant wordt wel met commerciële acties bestookt, de adverteerder betaalt immers die condooms. Maar dat is voor onze vrek geen probleem. De brievenbus beneden kleppert en Gerrit snelt naar beneden. Op de deurmat ligt een gratis probeer- pakket van Bional Nachtrust mela- tonine, een middeltje dat hij via bional.nl heeft aangevraagd. Van nacht slaapt hij prinsheerlijk. Hij rent de trap op, richting badkamer. Daar staat zout water: een afgestre ken theelepel zout in een limonade glas lauw water mengen en je hebt voldoende spul om een hele winter door te komen. Bij een verstopte neus een paar keer per dag of meer Zorgverzekering Voordeelzoekers als gierige Gerrit jagen elk jaar op de laagste premie voor de zorgverzekering. De premiehoogte kan enorm uiteenlopen, stel de de Consumentenbond in een test vast. Zo bedraagt de goedkoopste maandpremie in 2009 voor een gezin met jonge kinderen 212 euro (CZ Zorg-op-maat- polis), de duurste (ONVZ basisverzekering optimaal) 428. Leden van de Consumentenbond kunnen op de website van de bond (zoek naar 'zorgvergelijker') de laagste premie vinden in hun individuele geval. Wie geen lid is en de jaarcontributie van de bond (58 euro) te hoog vindt, kan op vergelijkingssites als independer.nl gratis de laagste premie zoeken. Wat doet gierige Gerrit voor zijn gestel? Gierige Gerrit is gestopt met roken. Toegegeven: een open deur in de alles overtreffende trap, maar waarom paft 27 pro cent van alle Nederlanders ouder dan 15 er dan nog lustig op los? Toch niet omdat deze groep dolgraag 1.290 euro in rook ziet opgaan, het bedrag dat de gemiddelde tabaksver bruiker jaarlijks aan zijn uiterst ongezonde verslaving uitgeeft? Zo'n 23 procent van de rokers stopt om financiële redenen, meldt Stivoro. Stoppen scheelt ook in de premie voor de over- lijdensrisicoverzekering: ruim 1.400 euro per jaar voor ie mand van 42 jaar! Gierige Gerrit doet minstens een half uur per dag aan bewe ging. Niet in een dure fitness club of op de golfbaan. Hij wan delt in een stevig tempo, fietst, tuiniert, loopt trap en zo meer. Kost niets en is supergezond. Hij eet tweemaal per week vis, dat van nature is voorzien van zeer gezonde vetten. Goed voor hart en bloedvaten. In de winkel laat hij kabeljauw of tong liggen: niet alleen omdat deze vis duur wordt betaald, ook omdat ze weinig heilzame visvetten bevatten. Makreel en sardines kosten 'niets', maar hérbergen de juiste vetten. druppelen of opsnuiven. Klaar. Voor een flacon neusdruppels be taal je bij de drogist algauw 5 euro. Snuivend en proestend rekent hij af met zijn dichtzittende neus. Al leen... de verdwenen gewaande hoofdpijn doemt weer op, Gerrits slapen bonzen. Hij neemt een para cetamol van Leidapharm, breekt die doormidden, slikt de ene helft en legt de andere helft weg. Géén cent te veel hoor, piept hij. Reageren? gezondheid@wegener.nl De eerste keer dat ik een oor uit spoot, was in de praktijk van mijn schoonvader. Hij was huis arts met 25 jaar ervaring en ik net afgestudeerd. Ik had allerlei zeldzame ziektes bestudeerd en wist hoe ik moest handelen bij ernstige aandoeningen. Maar een oor uitspuiten? Daar had ik geen idee van. Ik kon me er niets bij voorstellen. Nu, 25 jaar later, heb ik honderden oren uit gespoten. Het is een vaak uitgevoerde han deling in de huisartsenpraktijk. Er is enige strijd met mijn assistente over deze behan deling. Zij vindt dat zij prima in staat is een oor uit te spuiten en dat is ook zo. Maar zelf vind ik het plezierig tussen alle praatconsulten iets met mijn handen te doen. Het is een dankbare therapie bij men sen die merken dat de gehoorgang dichtzit en dat ze 'niks meer horen'. Een simpele handeling en meteen resultaat. Het principe van het uitspuiten van een oor is eenvoudig. In een grote metalen spuit met een smalle, niet scherpe uitgang wordt een paar honderd milliliter lauw wa ter opgezogen. Terwijl de patiënt zit, wordt de spuit voorzichtig in de ingang van de ge hoorgang gelegd. Vervolgens wordt het water gelijkmatig in de gehoorgang gespoten. Het water kan niet verder dan het trommelvlies en als het terugstroomt, wordt het in een bakje opge vangen. De oogst is soms indrukwekkend. Grote bruine proppen oorsmeer, gecombi neerd met slierten huidschilfers drijven in het bakje. Tijdens het uitspuiten komen standaard de vragen: 'hoe komt dat nou die oorsmeer' en 'wat kan ik er tegen doen?' Ik geef altijd hetzelfde antwoord, hoewel ik niet weet of het juist is. Want studieboeken gaan over ernstige zaken en voor dit soort simpele problemen moet de dokter zelf de oplos sing bedenken. Oorsmeer wordt aangemaakt door kliertjes in de gehoorgang. Het zit alleen in het bui tenste eenderde deel van de gehoorgang en heeft een duidelijke functie. Het beschermt de gehoorgang tegen uitdrogen en voor komt dat stof en insecten het trommelvlies bereiken. Bovendien zorgt het voor afweer tegen bacteriën en schimmels. Het oor reinigt zichzelf doordat oorsmeer indroogt en als korreltjes naar buiten rolt. Door kauw- en praatbewegingen wordt het oorsmeer geleidelijk naar buiten gewerkt. Bij sommige mensen werkt dat zelfreini gend vermogen niet goed. Dan kan oor smeer zich ophopen en de gehoorgang af sluiten. Dit kan gebeuren bij mensen met een nauwe of afwijkende gehoorgang of een gehoorgang met overmatig veel haar groei. Hoe moet je je eigen oren en die van je kin deren schoonhouden? Het antwoord is: niet. Het oor houdt zichzelf schoon. Ik zeg altijd: je moet je oor niet verder schoonma ken dan waar je met je vinger bij kunt. In de praktijk houden mensen op allerlei manieren hun oren schoon. De één reinigt de oren met een nat propje watten waar aan een puntje is gedraaid: 'een soldaatje'. De ander draait een lapje om de vinger om het oor te poetsen. Vroeger gebruikten mensen oorlepeltjes: een houten, benen of metalen voorwerp, met aan het eind een bolvormig schepje. Ze zijn uit de mode geraakt, maar sommi ge mensen, pulken nog steeds met haarspel den, lucifers of ballpoints om de boel op te schonen. Ook zijn er mensen die met een miniatuur oorspuit en lauw water hun oren douchen. Het is allemaal niet nodig, het oor doet het zelf. Zit er toch een vervelend propje in de weg, gebruik dan voorzichtig een wattenstokje om het schoon te maken. Eén van de eerste keren dat ik het 001* uitspoot bij een kindje, schrok ik me rot. Ik spoot voorzichtig wa ter in haar linkeroor en het water sijpelde onder haar jurkje vandaan op de grond. Ge lukkig was dat wat gelig van kleur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8