4 onsi Duurzame energie uit de woestijn College Tilburg zweeg over tekort budget omstreden Midi Theater Greenpeace protesteert tegen transport Covra IP! Grote controle op camping pp. bezorgers.nl woensdag 15 juli 2009 door Joost Sijtsma MÜNCHEN - Woestijnen ontvangen in zes uur meer zonne-energie dan de mensheid in een jaar verbruikt. Zonde dus om dat enorme reser voir aan duurzame energie niet te gebruiken. Dat vindt een consortium van be drijven, banken en verzekerings maatschappijen ook. De - voorna melijk Duitse - ondernemingen hebben deze week in München de plannen voor het zonne-energie- project Desertec gepresenteerd. Een investering van zo'n 400 mil jard euro is nodig om 130 vierkante kilometer aan zonneparken aan te leggen. Daarmee kan rond 2050 voor 15 procent in de Europese elektriciteitsbehoefte worden voor zien. Een verstandig plan, vindt prof. dr. Wim Sinke, stafmedewerker zon ne-energie van Energieonderzoek Centrum Nederland in Petten. „Als je de klimaatverandering se rieus neemt en wilt streven naar een beperking van de CO,-uitstoot met 80 procent, dan moet je alles uit de kast halen. Dit programma van zonne-energiecentrales is daar bij onmisbaar." Langs de Noord-Afrikaanse kust en in delen van het Midden-Oos ten moeten de enorme zonnepar ken verrijzen. Die parken bestaan niet uit zonne panelen, maar uit een netwerk van parabolische spiegels. Die spiegels concentreren de zonnestralen op een buis met een speciale vloeistof die tot 500 graden wordt verhit. Daarmee wordt stoom opgewekt en met die waterdamp wordt een turbine aangedreven om elektrici teit op te wekken. De zonne-ener gie kan worden opgeslagen zodat ook 's nachts stroom kan worden opgewekt. Duizenden kilometers hoogspanningskabels moeten de elektriciteit naar Europa transporte ren. Door het toepassen van ge lijkstroom kan het energieverlies tijdens het transport worden be perkt tot 3 procent per duizend ki lometer. „Technisch is het absoluut moge lijk," zegt Sinke, „en de kosten val len ook mee als-je het uitsmeert over verschillende landen en tien tallen jaren. Het aanleggen van de netinffastructuur zoals hoogspan ningsleidingen kan een organisato risch probleem zijn omdat er sa men moet worden gewerkt met velschillende landen." Er moet volgens Sinke voluit wor den ingezet op het produceren van duurzame energie. En daar zit wat hem betreft de enige aarzeling. „Overheden en partijen kunnen op de rem trappen bij het ontwik kelen van andere duurzame ener giebronnen, omdat het zonne-ener gie programma in de woestijn wordt ontwikkeld. Dat zou een enorm drama zijn." Elektriciteit van de woestijnzon ZUNDERT - De 230 ambtenaren die gisteren een gro- justitie controleerden de hele dag 742 stacaravans. Ambte- te controle hielden op camping Fort Oranje in Rijs- naren ontdekten zes kleine hennepkwekerijen. Bij de actie bergen hebben geen grote vangsten gedaan. Mede- zijn vier mensen aangehouden. De fiscus incasseerde 6.500 werkers van gemeente, Belastingdienst, politie en euro aan openstaande schulden. Ook is op 27 auto's beslag TILBURG - Het college van Tilburg heeft zijn informatieplicht geschon den door de gemeenteraad in juni niet te informeren over de over schrijding van hét budget voor de verbouwing van het politiek om streden Midi Theater. PvdA-wet- houder Jan Hamming heeft dat gis teren gezegd op vragen van de en quêtecommissie van de gemeente raad die het debacle met het 'Ad- je-theater' onderzoekt. Nog voor het contract voor de ver bouwing van de voormalige bio scoop werd getekend, was al duide lijk dat de gereserveerde 5 miljoen euro te weinig was. In juni was het tekort al opgelopen tot 1 miljoen euro. Het college besloot bewust om de raad pas achteraf te informeren. De stad dreigde zo kort na een eer dere collegecrisis onbestuurbaar te worden als de overschrijding wel bekend werd, motiveerde Ham ming de beslissing gisteren. Som mige fractievoorzitters van coalitie partijen werden wel geïnformeerd. De voltallige gemeenteraad van Til burg werd officieel pas in februari geconfronteerd met de overschrij ding die was opgelopen tot 1,9 mil joen euro. Voor toenmalig wethou der Hugo Backx (cultuur en finan ciën) was het reden om zijn ont slag in te dienen. Het Tilburgse college heeft in de zo mer van vorig jaar geprobeerd de eerste overschrijding bij de verbou wing van het theater te verbergen met een zogenoemde bouwclaim. Aannemer BVR zou in die con structie voor 500.000 euro bouw grond in Tilburg krijgen om het te kort af te dekken. DEN HAAG - Milieuorganisatie Greenpeace heeft de Raad van Sta te gevraagd een dit najaar gepland transport te verbieden van opge werkt kernafval van de Britse kern centrale in Sellafield naar de Covra in Vlissingen-Oost. Daar wordt het hoogradioactieve afval opgeslagen. Volgens Greenpeace heeft het kabi net, dat een transportvergunning verleende, de risico's van vervoer per schip en vrachtwagen onvol doende onderzocht. Het afval is van de gesloten kern centrale in Dodewaard. Het is in de opwerkingsfabriek in Sellafield verglaasd met de bedoeling het te rug te brengen naar Nederland. De Britse opwerkingsfabriek kampte met problemen waardoor onduide lijk is hoe gevaarlijk het afval is, stelt Greenpeace. Ook zou er te weinig zijn gekeken naar de risico's van vervoer per schip en truck. Eerder bepaalde de Raad van State dat de Nederlandse overheid zich niet druk hoeft te maken over de veiligheid van opwerkingsfabrie ken in het buitenland omdat de au toriteiten daar zelf verantwoorde lijk zijn. De ministeries van Vrom, Sociale Zaken, Verkeer en Water staat en Economische Zaken stel len dat het transport veilig is. Uit spraak van de Raad van State volgt binnen drie weken. De eerste zonthermische krachtcentrale, Andasol-1 gelegen nabifGranada in het zuiden van Spanje. De 50 Megawatt grote CSP centrale wekt stroom op. a. Reflector b. Absorbtiebuis c. Metalen constructie d. Pijpinstallatie O Toekomstige CSP centrales Een megaproject ter waarde van circa 400 miljard euro voorziet in de bouw van zonnekrachtcentrales in de Sahara om hiermee Europa te voorzien van duurzame energie. Hieronder een schematische weergave. CSP (Concentrated Solar Power) centrale 1. Zonnecollectoren; 2. Opslag; 3. Warmte omvormer; 4. Stoomturbine en generator; 5. Condensator of bel 0800 - 022 27 10 K weGGNGR NieuwsMedia

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4