m verdwenen w- 'Ze hebben wel onvoorstelbare risico's genomen, dmsdag i4JUii 2009 dat zou nu niet meer gebeuren' Govert Schilling: gebruik robots em VA Covert Schilling 'Als je de Amerikaanse prestatie af zet tegen latere ruimtevaartprojec ten, dan is dit nooit meer geëve naard. Het was monumentaal', zegt de bekende ruimtevaartjour nalist Covert Schilling. 'Ze hebben wel onvoorstelbare risico's geno men, dat zou nu niet meer gebeu ren. Is ook niet nodig, want je kunt binnenkort zelfs zulke goede ro bots lanceren, dat iemand in Hous ton met camera's op de maan kan 'vertoeven' als was hij of zij er zelf aanwezig. En ik schat dat de kos ten ongeveer éénvijfde bedragen van het sturen van mensen.' 'Er zijn plannen voor bemande vluchten naar Mars. Het motto is: 'nothing beats the real thing'. Maar dat heeft net als bij Apollo met prestige te maken, die reis is nog volstrekt onhaalbaar. Mensen fjjjytfottfo. kunnen zo'n reis nog niet maken. Reken maar dat we daar de ko- mende 30 jaar niet komen.' steen gestolen uit het Nationaal Mu seum. In Ierland brak brand uit in het museum waar de steentjes la gen. De as ligt nu vermoedelijk op een vuilnishoop. Een dictator uit Nicaragua verpatste zijn steentjes. De stenen van de Roemeense dicta tor Ceaucescu werden na zijn te rechtstelling door erfgenamen bij opbod verkocht. In Afghanistan raakten ze zoek bij plunderingen door de taliban. In België en Frank rijk hebben ze geen idee waar die dingen gebleven zijn." Waar het materiaal rondslingert in Rusland of China is evenmin be kend. „Het aardige is dat de Ameri kanen zich helemaal niet zo patriot tistisch opstelden. Ze beschouwden de maanlanding als een historische stap voorwaarts voor de gehele mensheid. Daarom lieten ze alle vol keren meedelen. De Russen pikten later zelf een pond maangruis op met een onbemande vlucht. Ze heb ben hun eigen voorraad." En de Amerikanen? Zijn die wel zuinig omgesprongen met het maansteen? „Het is daar, net als bij ons dus, tot staatsbezit verklaard. Mag nooit in handen vallen van par ticulieren. Zo nonchalant of nuch ter als veel andere landen ermee omgaan, zo zijn ze daar niet, hoor." Wat heet. De Amerikanen wisten zelfs nog steentjes te heroveren. Ie mand uit Honduras bood het gruis van dat land - dat hij illegaal had verkregen - te koop aan in de USA. Voor 5 miljoen dollar. Hij liep regel recht in de val die de FBI voor hem had opgezet. Het maansteen is in middels terugbezorgd bij het mu seum van Honduras. Tot 30 augustus zijn in Museum Boerhaave de originele monstertjes met maangruis van de Apollo-mis- sies te bewonderen. 1. Eerste trap Saturnus V raket die Apollo 11 de ruimte in bracht. 2. Tweede trap. 3. Derde trap. 4. Lunar Module (LM), maanlander, op zijn plek binnen de raket. 5. Command Module (CM), de capsu le waarin de astronauten werden gelan ceerd. 6. Command Module tijdens vlucht rond de maan, gekoppeld aan de LM. 7. Lunar Module. Totale lengte raket: 111 meter. Race naar de maan 1957 4 oktober, Sovjet-Unie lanceert met succes de Spoetnik. 3 november, Sovjets schieten hondje Laika de ruimte in. 1959 12 september, Sovjets lanceren raket naar de maan. 26 oktober, eerste blik op de achterkant van de maan. 1961 12 april, kosmonaut Joeri Gagarin is de eerste mens in de ruimte. Daarmee heeft de Sovjet-Unie de race om de ruimte gewonnen. 5 mei, Alan Shepard gaat als eerste Amerikaan de ruimte in. 25 mei, president John F. Kennedy be looft dat Amerika voor het eind van het decennium een man op de maan zal zetten. 1962 26 april, eerste Amerikaanse raket komt op de maan terecht. 1963 16 juni, Sovjets brengen eerste vrouwe lijke kosmonaut, Valentina Tereshkova, de ruimte in. 1965 24 maart, Amerikaanse ruimtesonde crasht op de maan. 1966 3 februari, Sovjet-sonde landt op de maan. 2 juni, eerste Amerikaanse sonde landt op de maan. 1967 27 januari, drie Amerikaanse astronau ten komen om het leven tijdens een oefening in de Apollo 1. 24 april, Sovjet-kosmonaut gedood bij crash. 1968 24 december, Amerikaanse astronau ten draaien voor het eerst een rondje om de maan. 1969 16 juli, lancering Apollo 11 voor de maanmissie. 21 juli, Neil Amstrong zet als eerste mens voet op de maan. foto Hans Hordijk/HH Raket met inhoud

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9