5 Boogschieten op staande wip Toeristenschietingen Adrie Oosterling brengt kleinkunst in De Twee Duiven in Groede. dinsdag 14 juli 2009 foto Wim Kooyman door Thomas Kleinveld Pas op, vallende pijlen'. Dit bord, dat we zien als we het clubhuis van het schuttersgil de van St. Sebastiaansgilde in Aar denburg binnenlopen, voorspelt niet veel goeds. Gelukkig blijkt al snel dat er voldoende overdekt ter rein is waar wij onze toevlucht li kunnen nemen. Het regent pijlen omdat er bij het gilde niet op bla zoenen wordt geschoten (de ron- k. de dingen waarop Robin Hood meestal mikt). In plaats daarvan gebruiken de schutters een 'staande wip'. Dit is een 28 meter hoge paal waar een aantal 'vogels' op staat, die elk een ander aantal punten heeft. Al dertig jaar organiseert het gilde zogenoemde toeristenschietingen in de zomermaanden. Jaarlijks ko men hier ongeveer 120 mensen op af! „Het doel is om toeristen ken nis te laten maken met het boog schieten in een sportieve, gezellige en onbedwongen sfeer", zegt hoofdman Staf van de Vriend. „Het is een succes. We hebben mensen die ieder jaar weer langs komen." Het is al snel duidelijk dat de hoofdman (het gilde gebruikt nog de traditionele namen voor de ver schillende bestuursposten, zo heb ben ze ook een griffier) buitenge woon trots is op zijn vereniging. En met goed recht: het St. Sebasti- aangilde is één van de oudste vere nigingen van Nederland. De origi nele statuten zijn getekend op 22 juni 1433. In 1516 werden deze op nieuw bekrachtigd door Karei V en in 1983 ontving het gilde een koninklijke onderscheiding. Een aantal van de 54 leden schiet zelfs op Europees niveau. Mijn medeschutters en ik hebben minder geluk tijdens ons bezoek. Niemand krijgt het voor elkaar om een vogel van de wip af te schieten. Maar het maakt niet uit. „Het is verslavend", zegt Rachel Walker, een van de deelnemers. En daar zijn we het allemaal mee eens. Het gilde organiseert iedere woens dagavond toeristenschietingen, tus sen 19.30 en 22.00 uur. Deelname kost twee euro. U vindt het clubhuis bij de voetbalvelden in Aardenburg. Toeristenschieting op de staande wip.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 77