Middeleeuws Zierikzee staat dagen 'Je wordt er gewoon blij vanV 2 dinsdag 14 juli 2009 Vorig jaar konden bezoekers van de Zierikzeese Dagen nog plaatsnemen in de Kameleon; ook dit jaar is er weer veel te doen. Vanaf vandaag tot half augustus is het elke dinsdag feest in Zierikzee. Wandelend tussen kooplieden, kun stenaars en handwerkslieden, stuit je op de stadsomroeper. Wie de muziek volgt, kan zomaar terechtkomen aan de haven, waar ze mosselen koken. door Ton van den Nouweland e hebt al de Burghse Dag en I de Brouwse Dag. Het werd I eens tijd voor een Zierikzeese I Dag, maar dan wel dagén", zegt organisator Guusje Poot door Marloes Vrolijk In Zeeland zijn verschillende 'pluktuinen' waar liefhebbers zelf bloemen of fruit kunnen plukken. De pluktuin Hof Hazenberg in Aagtekerke, waar Clazien en John de Visser in de zomermaanden druk mee bezig zijn, is nu voor het vijfde jaar open. De tuin bestaat uit anderhalve hectare bloemen en een boomgaard die dit jaar voor het eerst open is voor pluk kers. Voor vier euro mag er een hand vol bloemen, 'zo vol dat je vingers elkaar nét nog kunnen raken' zo als Clazien zegt, geplukt worden. Er staan vaste planten, heesters, bolbloemen (dahlia's en gladio len) en gezaaide bloemen (zoals zonnebloemen). In de boomgaard groeien seizoens van de Zierikzeese Dagen. Het jaar lijkse zomerevenement - eerder be kend als Maritieme Dagen en nóg eerder als Toeristendagen - vindt dit jaar plaats op de dinsdagen van 14,21 en 28 juli en 11 augustus. En het wordt weer druk vandaag op de diverse markten in het cen trum van deze middeleeuwse stad aan de Oosterschelde. Zo wordt aan het Havenplein en in de Post- straat een grote braderie gehou den. Op de Schuithaven zijn de monstraties van oude - meest vruchten. Nu zijn dat frambozen en aalbessen en straks komen er bramen bij. Later in het seizoen groeien er ook pruimen, appels en peren. Wie fruit wil plukken in de boomgaard koopt voor één euro een doosje die helemaal gevuld mag worden. „Proeven hoort er al tijd bij',' zegt Clazien. Er zijn namelijk per fruitsoort ver schillende soorten aangepland die allemaal een eigen smaak hebben. Dit maakt het mogelijk voor de liefhebbers om het fruit te pluk ken wat zij zelf het lekkerst vin den. John en Clazien verkochten eerst bloemen aan de veiling. Dit von den zij erg omslachtig en duur en daarom zijn zij ook bloemen aan de weg gaan verkopen. Inmiddels is dit uitgegroeid tot pluktuin. Volgens Clazien vinden de men sen die langskomen het erg leuk. Zeeuwse - ambachten. Daar staat onder andere de messensnijder, die de traditionele paeremessen maakt, de wielenmaker, de touw slager en de smid. Zij laten het ver leden herleven, terwijl de spin sters al kletsend het garen spinnen en vilten. Hobbyisten vinden alles van hun gading op de creamarkt op het plein voor de Nieuwe Kerk. Een stukje verderop zijn de vaklieden te bewonderen op de markt van het Gulden Ambacht in de Sint Domusstraat. Bijzonder is de oude Vismarkt in deze straat. Die is voor de gelegenheid omgedoopt tot Petit Mont Martre, waar uiteraard wordt geschilderd en ver der zeventien kunstenaars expose ren. Tussen al deze markten trekt stads omroeper De Zeeuwse Babbelaar met zijn berichten. Tenminste: als hij niet wordt overstemd door The Old Dixie Street Paraders, die pre cies doen wat hun naam al doet vermoeden. Op de trappen van de Nieuwe Kerk (14.00 uur) en bij de Gast- huiskerk aan het Havenplein (15.30) showt vereniging De Arke haar Zeeuwse klederdracht. Elders staat het poppentheater Kris-Kras met prachtige voorstellingen voor de kleintjes. Nieuw tijdens de Zierikzee se Dagen is het proeven van versgekookte mosse len. Dat is het initiatief van de vijf horecabedrijven aan de Nieuwe „Ie wordt er gewoon blij van", zegt ze. Clazien heeft veel vaste plukkers, maar ook toeristen kun nen bij Hof Hazenberg terecht. Naast de pluktuin is er voor de kin deren de mogelijkheid om op de trampoline te springen, met de skelters te spelen of de boerderij dieren te begroeten. Iedereen kan er iets drinken, of een stuk van de zelfgebakken taart proeven. Na tuurlijk bereid met vruchten uit ei gen boomgaard. Hof Hazenberg, Prelaatweg 81, Aag tekerke, tel: 0118-584046. Kijk op pzc.nl/zomerkrant voor een overzicht van pluktuinen in Zeeland. Zonnebloemen in de pluktuin van fa milie de Visser. foto Maud Minneboo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 74