61 buitenland Verliezen schok voor TSJECHIE Chinese politie schiet twee Oeigoeren dood KRAS.NL Verloren portemonnee met babyfoto komt eerder terug 4- t/m 15-daagse autovakanties BOEK ONLINE of bel 0900 - 9697 dinsdag 14 juli 2009 AFGHANISTAN Dodental onder militairen is al hoger dan in Irak door onze redactie buitenland URUMQI - Politieagenten hebben in de West-Chinese stad Urumqi gis teren twee Oeigoeren doodgescho ten. Een derde Oeigoer raakte ge wond. Het incident deed zich voor toen de politie de drie mannen er van wilden weerhouden een ande re man met ijzeren staven en mes sen aan te vallen. Eerder werd gemeld dat inwoners van Urumqi er getuige van waren dat agenten in kogelvrij vest jacht maakten op een man en hem ver volgens schopten en sloegen. Tij dens het incident waren verschei dene schoten gehoord. Het in .Hongkong gevestigde radiostation RTHK meldde op zijn website dat minstens drie Oeigoeren waren ge dood en twee agenten neergescho ten. Het incident vond plaats terwijl de Chinese autoriteiten maatregelen namen om de situatie in Urumqi en de provincie Xinjiang te norma liseren. In Urumqi braken op 5 juli ongeregeldheden uit die 184 men sen het leven kostten. Zeker 1680 mensen raakten gewond, van wie 74 levensbedreigend. Staatsmedia meldden dat van de 184 doden 137 behoren tot de meer derheid van de Han-Chinezen; 46 zouden Oeigoeren zijn. Eén dode lijk slachtoffer zou afkomstig zijn van een andere islamitische min derheidsgroepering. Oeigoeren be strijden de cijfers en zeggen dat het aantal doden onder hun ge meenschap veel groter is dan 46. De pantserwagens die de afgelo pen week op het centrale Plein van het Volk in Urumqi stonden opge steld, waren gisteren verdwenen. Kleine groepen gehelmde agenten met wapenstok en schild stonden evenwel op verscheidene straathoe ken in het centrum. Het staatspersbureau Xinhua meld de dat de politie controleposten in richtte en stadsbussen doorzocht op verdachten. De bevolking kreeg opdracht in het openbaar identi teitsbewijzen bij zich te hebben. HARTFIELD Babyfoto's maken vinders eerlijker. Een verloren portemonnee of por tefeuille heeft meer kans terug te keren als er een babyfoto in zit. Dat blijkt uit onderzoek van de uni versiteit van het Engelse Hertford shire. Ook afbeeldingen van jonge honden en kinderen in verloren voorwerpen vergroten de kans dat de vinder de eigenaar benadert. De onderzoekers 'verloren' eind vo rig jaar in Edinburgh 240 porte feuilles. De inhoud was verschil lend. Een groep portefeuilles bevat te bijvoorbeeld babyfoto's, een an dere groep had niets extra's, weer een andere groep had een aanwij zing dat de eigenaar net veel geld had uitgegeven. Van alle portefeuil les werden er slechts honderd te rugbezorgd. Een portemonnee met babyfoto werd het meest geretour neerd: 35 stuks. De foto van de jon ge hond staat op de tweede plaats: 21 stuks. De foto van het gezin met jonge kinderen is derde met 19 stuks. Van de portefeuilles met aan wijzingen dat de eigenaar veel geld had uitgegeven, doken er slechts acht weer op. Na het bloedbad van vorige week in Afghanistan, waar bij acht militairen binnen 24 uur sneuvelden, staat de Britse missie ter discussie. De oorlog splijt de natie. door onze correspondent Yolanda Bobeldijk Hun jonge gezichten ston den op de voorpagina's van de kranten in Groot-Brittannië en op veel websites. Drie van de acht mi litairen die vorige week in één et maal sneuvelden in Afghanistan, waren pas achttien jaar. Een paar hadden jonge kinderen. Bij elkaar sneuvelden er deze maand vijftien Britse militairen in Afghanistan. Het dodental staat inmiddels op 184, hoger dan de 179 die in Irak sneuvelden. De recente verliezen hebben de discussie over de missie in alle hevigheid doen losbarsten. Afghanistan is een groeiend pro bleem voor het Britse kabinet. Pre mier Gordon Brown voorspelt een moeilijke zomer voor de troepen. En nu er de komende jaren flink bezuinigd moet worden, zitten extra troepenzendingen er niet in. Onacceptabel, oordeelt de opposi tie, die Brown ervan beschuldigt onvoldoende te investeren in de troepen. Van de vijftien militairen die deze maand omkwamen, stier ven er twaalf door bermbommen van de Taliban. Volgens de conser vatieven zijn er niet genoeg heli kopters, waardoor de troepen zich onnodig veel over de weg moeten verplaatsen en dus onnodig aan bermbommen worden blootge steld. Partijleider David Cameron noemt het tekort 'een schandaal'. Maar volgens deskundigen worden de militairen niet automatisch ge spaard met de komst van extra ma terieel. „Helikopters zijn vooral handig om troepen te verplaatsen, maar om een gebied onder contro le te krijgen is het noodzakelijk om op de grond te patrouilleren", stelt Paul Rogers, hoogleraar Peace Stu dies aan de universiteit van Brad ford. Uit een recente enquête van de BBC en de Britse krant de Guar dian blijkt dat 42 procent van de Britten wil dat het leger Afghanis tan onmiddellijk verlaat. Nog eens Een Britse agent probeert een groep anti-oorlogsdemonstranten weg te sturen verblijf in een 4-sterren hotel ontbijtbuffet Bqhemen BOHEEMSE WOUD PRAAG BOHEMEN HOTEL ST. FLORIAN**** v.a. 89 gelegen in Loket en op ca. 1 uur rijden van Praag o.a. lift, restaurant, terras en gratis parkeergelegenheid bezoek in Loket het mooie stadshart met barokke gebouwen Aankomstdata: zo. van 19/7 t/m 25/10. Prijzen zijn per persoon, o.b.v. 2 personen. Reserveringskosten 17,50 per boeking (verplicht). Zie www.kras.nl/50290 HOTEL DIPLOMAT* v.a. 89 gelegen aan de rand van het centrum dichtbij de Praagse burcht o.a. 2 restaurants en gratis parkeergelegenheid bezoek de Karelsbrug en het Gouden Straatje Aankomstdata: ma. en vr. van 24/7 t/m 30/10. Prijzen zijn per persoon, o.b.v. 2 personen. Reserveringskosten 17,50 per boeking (verplicht). Zie www.kras.nl/50804 waarom zou je meer betalen ANGELO HOTEL**** o.b.v. all inclusive v.a. 115 op ca 300 m van het centrum van Pilsen o.a. liften, restaurant en gratis parkeergelegenheid ga heerlijk shoppen en geniet op een terrasje Aankomstdata: ma. en vr. van 24/7 t/m 30/10. Prijzen zijn per persoon, o.b.v. 2 personen. Reserveringskosten 17,50 per boeking (verplicht). Zie www.kras.nl/50882

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 6