261 tour de france De stille kracht Contador ontwijkt alle valkuilen Niki Terpstra klaar voor de aanval in de Tour nj Grischa Niermann: 'Ik vind het leuk om mezelf Sastre gelooft niet in prolongatie Tourzege Schleck vooral onder indruk van Armstrong dinsdag 14 juli 2009 door Ad Pertijs LIMOGES - Aan de rand van het aan lokkelijk blauwe zwembad van zijn hotel hoefde Alberto Conta dor gisteren eigenlijk maar één vraag te beantwoorden. Drie kwar tier lang ging het tijdens de pers conferentie over zijn rol binnen de Astana-ploeg. Gezeten achter een plastic tafel, aan alle kanten om ringd door journalisten en came ra's en met zeventien microfoons voor zijn neus, bleef de Spanjaard er rustig onder. Of hij hetzelfde eet als Lance? Op die toon. Het antwoordt was overi gens: ja. Daar waar de Amerikaan de avond ervoor uitdagend durfde te zijn, stuurde Contador behoed zaam langs alle valkuilen. Een enke le keer liet hij zijn ware gevoel Tour de France 10e etappe 14 juli -194,5km Issoudun 194,5km FRANKRIJK 20km Limoges 1 hoogteverschil en moeilijkheidsgraad - St-Laurent-les-Églises 396m Salvanet Bénévent-l'Abbaye 465m Glénic303m 194,5km ANP bron AFP. ASO Limoges is vandaag de startplaats. De hoofdstad van de Limousin is voor de veertiende maal opgenomen in het routeschema van de Tour. Jan Raas en Johan Lammerts wonnen er ooit een etappe. Finishplaats Issoudun debuteert. De gemeente ligt in het departement In- dre en heeft zo'n 14.000 inwoners. Het lijkt een dag voor de sprinters, maar menig Franse renner wil op de nationale feestdag een ontsnapping op aana te trekken. zien. „De koers zelf bepaalt het ver loop van de wedstrijd, niet de ploeg." Soms sprak hij zichzelf tegen. De ene keer stelde Contador dat al zijn ploegmaats zo professioneel zijn dat hij er niet aan twijfelt dat ze even hard werken voor alle vier kopmannen. Even later beant woordde hij de vraag of zich alleen voelt staan binnen het team met: „Ik heb nog veel mensen om hij heen." Heeft hij überhaupt steun van bin nen de ploeg nodig om de Tour te winnen? „Niemand kan in zijn eentje deze ronde winnen", ant woordde Contador. „Je hebt de hulp van een ploeg nodig." Wat als binnen diezelfde ploeg Armstrong aanvalt? De Spanjaard denkt nog geen seconde na over het antwoord. „Dan is het niet aan mij om te reageren. De anderen zullen moeten werken." En zo gaat het maar door. De Alpen zullen be tere antwoorden geven. „Ik denk dat de tijdrit de belangrijkste etap pe gaat worden", voegt Contador er nog aan toe. Armstrong zei zon dag te werken aan een nieuwe ploeg. Het schijnt dat Contador sa men met Formule-i-piloot Fernan do Alonso werkt aan een eigen Spaans team. Contador: „Deze drie weken concentreer ik me alleen op de Tour. Daarna zien we verder." Hij houdt het kort, maar hij zegt ontspannen te zijn. Armstrong ver telde dat hun onderlinge verhou ding een beetje gespannen is. „Zo voel ik het niet. De sfeer in de ploeg is niet zo slecht als er geschre ven wordt." door Ad Pertijs LIMOGES - Met een grote zonnebril op het hoofd zit Niki Terpstra te puffen op het terras van het klam me Comfort Inn hotel, ergens op een troosteloos industrieterrein aan de zuidkant van Limoges. „Dit is toch niet meer normaal", zegt hij over zijn onderkomen op de rustdag. De Milram-renner plaatst zijn vlakke hand op borst hoogte. ,Mijn bed komt tot hier." Hoofdschuddend vertelt hij vervol gens over de reis van Tarbes naar Limoges. „Stoppen ze ons na de fi nish eerst in een dertig jaar oude bus zonder airco. In het vliegtuig hadden we de beenruimte van 'Beukennootjes Airways' en ook weer geen airco. Dat kan toch niet." Niki Terpstra heeft genoeg te kla gen als hij terugkijkt op de eerste Tour-week. „Het was gewoon klo ten." Hij somt het bondig op: „Gevallen in de in de ploegentijdrit, daar twee dagen flink last van gehad en toen kwamen de bergen." Hij wijst op de rode plakkaten op zijn been. De herinnering aan zijn val. „Die bocht was zo glad, dat ik er zelfs op een damesfiets onderuit zou zijn gegaan. Er is niets gebro ken, maar je merkt het de dagen er op wel. De dag voor de val had ik meegekund met die beruchte waaier als ik niet aan de verkeerde kant van de vluchtheuvel had gere den. De dag na de val kon ik ge woon niet volgen toen het weer brak." „De sportieve schade valt eigenlijk wel mee. Ik moest het toch niet hebben van de eerste week." Eer der van de week die nu komt. „In derdaad." Het wordt volgens hem tijd dat er een Nederlander een etappe gaat kleuren. „Dat doe ik dan maar", zegt hij met een brede branielach. „Volgens mij heb ik geen last meer van die schaafwonden en al dié boosheid van de laatste dagen moet er ook maar eens uit." Een ding weet Niki Terpstra echter ook: „Het is zo lastig om hier mee te springen met een ontsnapping. Hat gaat in het eerste uur zo hard." Grischa Niermann rijdt al elf jaar in Nederlandse loondienst. De renner valt nimmer op. Hij doet zijn werk en is altijd bereid zich weg te cijferen voor anderen. 'Weinig mensen in Nederland weten wie ik ben, maar voor de ploeg ben ik onmisbaar.' door Patrick Delait LIMOGES - Tijdens de zesde Tour- etappe naar Barcelona flitste het in een sombere bui door zijn hoofd. 'Laat mij ook maar naar huis gaan', dacht Grischa Niermann in de stro mende regen. De tegenslagen die Rabobank de dagen daarvoor had geïncasseerd, hadden hem zodanig aangegrepen dat hij even geen Tourrenner meer wilde zijn. Er waren de tegenvallende presta ties van Denis Mentsjov en de be labberde ploegentijdrit, maar het woog allemaal niet op tegen de klap die Niermann kreeg op weg naar Perpignan. De gedwongen op gave van zijn kamergenoot Robert Gesink kwam bij de 33-jarige Duit ser dubbel zo hard aan. „Robert en ik kunnen goed met elkaar opschie ten. We hebben hetzelfde ritme en delen dezelfde interesses. In de koers voelen we elkaar blindelings aan. Het is de reden waarom Ro bert mij er graag bij wilde hebben in de Tour. Dat hij al naar huis moest voordat hij een berg had ge zien, was voor iedereen vervelend, maar speciaal voor mij. Het heeft een paar dagen geduurd voordat ik weer moraal had", zegt Niermann. In Hotel du Golf in Limoges, waar de Rabo-ploeg is neergestreken voor de eerste rustdag in de Tour, komt de minst bekende renner van de ploeg bij van een enerveren de week. Al elf jaar rijdt Niermann in Nederlandse loondienst. Dat hij in al die tijd amper is opge vallen, stoort hem nauwelijks. In perfect Nederlands vertelt de Duit ser dat hij er een kunst van heeft gemaakt om zich volledig weg te cijferen voor de ploeg. „In mijn be ginjaren bij Rabobank ben ik een keer 24e en een keer 27e geworden in de Tour. Mooie klasseringen voor mij persoonlijk, maar voor de ploeg zijn dat soort resultaten niét van belang. Langzaam is het besef gekomen dat ik beter in dienst van anderen kon gaan rijden. Ik noem mezelf de stille kracht van Rabo bank. Weinig mensen in Neder land weten wie ik ben, maar voor de ploeg ben ik onmisbaar. Ik rijd niet voor niks al elf jaar bij dezelf de ploeg." Niermann is bezig aan zijn zeven de Tour de France. Waar hij voor heen de kastanjes uit het vuur haal de voor Michael Boogerd en Mi chael Rasmussen, werd hij dit keer als beschermengel van Robert Ge sink op pad gestuurd. Nu de Ach terhoeker thuiszit met een gebro ken pols bekommert Niermann zich om kopman Denis Mentsjov. Hoewel de Rus veel tijd verloor in de eerste Tourweek, gelooft Nier mann nog in een wederopstan ding. „In de drie Pyreneeënritten hoorde Denis bij de beste klim mers. Hij heeft laten zien dat we LIMOGES Carlos Sastre houdt er ernstig reke ning mee dat hij zijn Tourzege niet zal prolongeren. De Spaanse ren ner vreest dat het blok van Astana te sterk is. „Het zal zeer ingewik keld worden met vier mannen van Astana in de top zes, zij zullen niet falen", zei Sastre gisteren. Volgens de Spanjaard was het bijna onmo gelijk tijdens de eerste bergritten aan te vallen. „Ik had wat op de Tourmalet kunnen proberen, maar dan pak je een minuut en die zou bij de afdaling weer goed worden gemaakt." LIMOGES Andy Schleck gelooft dat Lance Armstrong de kracht heeft om het persoonlijke duel met zijn teamge noot Alberto Contador of andere concurrenten te winnen. „Armstrong is heel, heel erg sterk en hij is erg atletisch", aldus Schleck. „Hij heeft de kracht om de Tour te winnen. De meeste ren ners letten meer op Contador, maar Armstrong heeft het ook in zich. Als hij de kans krijgt wat tijd te pakken, doet hij dat. Dan wordt het heel lastig dat weer goed te ma ken." Alberto Contador staat de pers te woord. foto Christophe Karaba/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 64