Van Gelder valt van voetstuk Van Assche vreest voor imago van turnsport Ringenkampioen geeft gebruik van cocaïne toe Grischa Niermann voelt zich gewaardeerd bij Rabobank-ploeg Trainingskamp van AZ in Zeeland vergt veel organisatietalent DINSDAG 14 juli 2009| 25 ZWIJNDRECHT - Anthony van As sche is allerminst blij met de natio nale titel die hem gisteren op het onderdeel ringen in de schoot werd geworpen. De uit Sas van Gent afkomstige turner is bovenal geschokt door het bericht dat Yuri van Gelder in juni tijdens de Ne derlandse kampioenschappen is betrapt op het gebruik van cocaïne en daardoor zijn titel is kwijtge raakt. „Ik geloofde m'n oren niet toen ik het hoorde. Tegelijkertijd zegt het me ook helemaal niks dat ik Nederlands kampioen ben. Dat die titel nu voor mij is, is alleen maar interessant voor de statistie ken. Ik voel me echt geen kam pioen. Yuri wint altijd gemakkelijk van me, met of zonder cocaïne." Geruchten rond het cocaïnege bruik van Van Gelder zongen al enige tijd rond. Van Assche hecht te daar altijd weinig waarde aan. „Maar nu komt het tot mijn ver bijstering toch heel erg dichtbij. Onbegrijpelijk, want voor mij en mijn teamgenoten is het nooit een issue geweest", aldus Van Assche, die in Zwijndrecht woont en traint. Hoewel de 20-jarige oud-Zeeuws- Vlaming teleurgesteld is in de han delwijze van Van Gelder, is zijn oordeel vooralsnog mild. „Ik weet niet wat Yuri heeft bezield. Ik zou ook geen reden kunnen bedenken waarom hij dat spul nodig zou hebben gehad. Misschien heeft het toch te maken met de grote druk waaronder je als topsporter altijd staat. Aan de andere kant hoort dit er ook bij. Je moet op een posi tieve wijze met die druk om kun nen gaan." Van Assche: „We zullen elkaar on getwijfeld nog wel eens treffen of spreken. Ik denk in eerste instan tie dat hij hulp nodig heeft. En als ik daarbij kan helpen, doe ik dit graag" De kwestie doet de sport in elk ge val geen goed. „Turnen is al niet zo heel erg populair, maar dit ge val doet het imago van de sport ze ker geen goed. De gevolgen zou den best wel eens negatief kunnen uitpakken, zoals bijvoorbeeld op het gebied van sponsoring", meent Van Assche. Yuri van Gelder moet weer vanaf nul beginnen. foto Daniei Dal Zennaro/EPA Anthony van Assche Turner Yuri van Gelder is bij de Nederlandse turnkampioen- schappen in juni dit jaar positief getest op cocaïne. De ringenspe- cialist moet zijn gouden medail le van dat NK inleveren. Van Gel der noemt zijn misstap 'oer- stom' en betuigt spijt. door Herman Wissink ARNHEM - „Ik zit hier met zweet- handen alsof ik een wedstrijd moet turnen. De zenuwen gieren door mijn keel. Maar het is geen wedstrijd. Ik heb me behoorlijk in de nesten gewerkt." Yuri van Gelder kan niet anders dan zich zelf 'oerstom' noemen. Hij heeft cocaïne gebruikt, is daar door zijn nationale titel van drie weken geleden kwijt, mag voorlo pig in geen enkele turnhal komen om te trainen, mag niet aan wed strijden meedoen en raakt ook nog eens zijn baan bij Defensie kwijt. „Wie zijn billen heeft gebrand, moet op de blaren zitten", is het understatement waar de 25-jarige Van Gelder zijn verklaring op sportcentrum Papendal mee be gint. Het hoofd van de van zijn voetstuk gedonderde Van Gelder kleurt rood. De ogen zijn nat, maar de tranen weet hij met pijn en moeite binnen te houden. De turner uit Waalwijk voelde drie weken geleden bij de Nederlandse kampioenschappen in Rotterdam al nattigheid. Na het behalen van zijn titel aan de ringen moest hij zijn plas inleveren. Hij maakte zich direct zorgen, want drie dagen eer der had hij nog aan de cocaïne ge zeten. Hij wachtte de uitslag van de test van de Nationale Dopingautoriteit niet af, en lichtte zelf de Dopingau toriteit, en vervolgens de turnbond KNGU en Defensie in. De resulta ten heeft hij binnen: positief, vol gens verwachting. Een contra-ex pertise vraagt hij niet eens aan. De uitslag daarvan kan hij wel voor spellen. „Al enige tijd gebruik ik zo nu en dan cocaïne om me lekkerder te voelen", legt Van Gelder uit. „Hoe gaat zoiets? Je bent jong en wilt meedoen. Maar helaas is het bij mij de laatste periode op feesten steeds meer een gewoonte gewor den. Ik ben avontuurlijk ingesteld, zoek de grenzen op, ook in de sport. En soms ga ik er overheen. Ik deed het alleen maar voor de fun. Cocaïne is geen stof die presta- tiebevorderend werkt. Maar het staat nu eenmaal op de lijst van verboden middelen en mag tijdens wedstrijden niet in je lichaam voor komen." De geruchten rond het snoepen uit de pot met verboden genotmid delen doen al langer de ronde. Drie jaar geleden circuleerde er een anonieme brief waarin de slechte gewoonte van Van Gelder werd aangehaald. Ook zijn toenma lige coach Remi Lens zou om die reden met de turner die hij wereld kampioen had gemaakt hebben ge broken. Op de betreffende brief wil Van Gelder niet ingaan: „Ik wil naar de toekomst kijken." De toekomst is, volgens de Brabander, zijn leven beteren en sterker terugkomen dan ooit. Van Gelder hoopt op een cou lante tuchtcommissie. Voorzitter Jos Geukers, hij is pas twee weken de nieuwe preses van de turnbond, denkt dat er verzach tende omstandigheden zijn. „Het zijn geen prestatiebevorderende middelen geweest, hij gebruikte het alleen recreatief en hij is zelf met het slechte nieuws naar buiten gekomen Vooral dat laatste waar deer ik. Yuri wil zelf schoon schip maken en de KNGU wil hem daar bij helpen. Als hij zou stoppen, zou het een verlies voor het tur nen zijn." Een woordvoerder van Defensie laat er geen twijfel over bestaan. „Het gebruik van harddrugs is niet verenigbaar met het uitoefenen van een militaire functie. Defensie is daar zeer duidelijk in en han teert een zero-tolerance beleid." Het betekent dus einde oefening voor Van Gelder. „Ik moet hele maal op nul beginnen. Ik had net een contractverlenging voor vier jaar, zou aan het Cios gaan stude ren. Het zag er allemaal zo mooi uit" Van Gelder wil met zijn stommi teit nog wel wat positiefs doen. „Ik heb me voorgenomen mijn erva ringen met cocaïne te delen met anderen en ze erop te wijzen hoe slecht het is. Ik wil vertellen over de ellende die drugs kunnen ver oorzaken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 63