zeeland j 3 willen we allemaal Lange files door autobrand in tunnel Sleutel commentaar Alarm na lek op kunstmestfabriek ZLM is beste reisverzekeraar Boot De Ruyter eerste in Italië dinsdag 14 juli 2009 Kernenergiedebat gemist? Delen ervan zijn te zien op ww.pzc.nl 'Blijkbaar hebben de mensen in Zeeland behoefte aan enige vaart in de besluitvorming, maar wij moeten zorgen dat het debat zorgvuldig wordt gevoerd.' Tjeu van Mierlo, directeur ZMF 'In Parijs kun je het koelwater voor een tweede 'Petten' niet vinden. Terwijl wij alleen maar een slangetje over de dijk hoeven te leggen.' Karla Peijs, commissaris van de koningin SAS VAN GENT - In Sas van Gent gingen gisteravond kort na zeven uur bij alle hulpdiensten de alarm bellen rinkelen. Bij kunstmestfabriek Zuidchemie was een lek in een tank ontstaan en een kleine hoeveelheid van het schadelijke zwavelzuur was vrijge komen. Zo'n 250 liter van de bijten de en snel oxiderende stof, die ge bruikt wordt in de productie van kunstmest, stroomde uit de tank, maar kon in een speciaal reservoir worden opgevangen. Volgens een woordvoerder van Zuidchemie was er geen gevaar voor personeel of omgeving. Onder toeziend oog van de brandweer is gisteravond de volledige inhoud van de tank overgeheveld naar een andere. In een levendig debat kwa men gisteravond alle argu menten pro en contra kern energie voorbij. Panel en publiek participeerden enthou siast Opvallend was dat de emo ties niet de overhand kregen en de gesprekspartners elkaar res pectvol bejegenden. Aan het eind van het debat werd de sleutel gevonden. Voor het zover was, werden alle stok paarden bereden. CO2 is het grootste probleem, betoogde Delta-baas Peter Boerma. We lij den aan energie-obesitas, meld de ZMF-directeur Tjeu van Mierlo. Commissaris van de Ko ningin Karla Peijs oogstte het eerste applaus met de constate ring dat de Zeeuwse economie wankel is, en kernenergie meer dan welkom is. Uiteindelijk kon iedereen zich vinden in de conclusie dat de enige echte oplossing ligt in duurzame energie. En kernener gie is -nog - geen duurzame op lossing. Daarmee is de sleutel gevonden. Het debat hoeft niet gedomineerd te worden door emotie, nee de zakjapanner be paalt. Kernenergie valt te prefe reren boven gas- en kolencentra les. De vraag is: hebben we nog een nieuwe centrale nodig voor dat we in onze energiebehoefte kunnen voorzien met duurza me energie. GOES - De Zeeuwse verzekerings maatschappij ZLM scoort het best in een onderzoek van Indepen- der.nl over de prestaties van reisver- zekeraars. De ZLM staat bovenaan met een score van 8,2. Gemiddeld scoren de reisverzekeraars een 7,2. De best gewaardeerde landelijke verzekeraar is Centraal Beheer Ach- mea (7,6). De verzekeraars die de lijst sluiten zijn Delta Lloyd en Pro- teq met een 6,5. Independer.nl voert sinds 2005 een klanttevreden- heidsonderzoek uit. VLISSINGEN - Het zonnebootteam Maritiem Instituut de Ruyter heeft afgelopen weekend de Lake Mag- giore Solar Challenge in Noord-Ita- lië gewonnen. In de wedstrijd streden internatio nale zonneboten tegen elkaar. Het winnende team won vorige maand ook al de Dutch Open Solarboat Challenge, die in Zeeland gehou den werd. Het team Engineering van de HZ werd door technische mankemen ten vierde in de wedstrijd. Middelburg in 1940 Op www.pzc.nl/middelburg1940 wordt gewerkt aan een reconstructie van het vooroorlogse Middelburg STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl ELLEWOUTSDIJK - Brand in een au to die net de Westerscheldetunnel was ingereden vanaf Zuid-Beve land, heeft gistermiddag tot kilome terslange files geleid. De drie inzittenden van de auto, een volwassene en twee kinderen, wisten zich in veiligheid te bren gen door via een dwarsverbinding van de ene naar de andere tunnel buis te vluchten. Volgens woord voerder Ingo de Moor is dit niet eerder voorgekomen. Het incident gebeurde rond kwart over drie. Voor de veiligheid en om hulpdien sten vrij baan te geven, werden bei de tunnelbuizen gesloten. De oost buis, van Zeeuws-Vlaanderen naar Zuid-Beveland, kon rond half vijf weer open. De westbuis, waarin de brand plaatsvond, werd schoonge maakt en ging een uur later open. John Huige uit Kwadendamme, PvdA-raadslid gemeente Borsele: „Waarom maken we van het Sloe- gebied niet de groene batterij van Nederland? We hebben de kennis, technologie en het zorgt voor enor me werkgelegenheid." Theo Richel, Stichting de Groene Rekenkamer: „Het kernenergiedebat wordt gedo mineerd door angst voor radioactie ve straling, terwijl de straling alleen de eerste honderd jaar gevaarlijk is. Daarna wordt het laagwaardig." Leida Grootjans uit Ovezande: „We hebben een verantwoordelijk heid voor de wereld en het nage slacht. Er moet een oplossing komen voor de gevolgen van win ning van uranium en de opslag van het radioactieve afval." Hans Vies uit Middelburg: „Er staan enorme ontwikkelingen op stapel. Bijvoorbeeld het opwek ken van elektriciteit door 'witte steenkool'? Over 40 of 50 jaar zijn er volop duurzame energiebronnen. Waarom hoor ik daar niets over?" Het debat over kernenergie bij de Covra in Borssele. foto Willem Mieras Het regeerakkoord moet opengebroken worden Een tweede in Borssele in 2020 is fictie kerncentrale Clustering van nucleaire industrie en voorzieningen in Nederland is gewenst De inwoners van Borssele hebben gelijk Maak van Zeeland een internationaal kernafvaldepot

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 3