zeeland 119 Toch ondergrondse afvalcontainer SSZrS.T*" tegenover Thomaskerk Zierikzee attractie voor toerist en recreant Jubileumvierders Donald en museum vinden elkaar dinsdag 14 juli 2009 S 'De warme kleuren, de vormen; het trok me gewoon' 'Mijn museum bestaat 15 jaar, en Donald Duck wordt 75 jaar. Dat Willem de Weert over de eerste Disneytekenfdms VOilti ik Wel een mooie Combinatie' Annemarie Heiligers, eigenaar Blikmuseum vijftig procent is gespeeld; daar heeft de hond aan gezeten, is mis schien een handje af geknabbeld. Nieuwe poppen zijn honderd pro cent, en als die nog in de originele verpakking zitten, komt er nog tien procent bij." Het heeft allebei wel wat, vindt De Weert. „De vijftig procentpoppen leven meer, er is mee gedaan waar voor ze bedoeld zijn. Maar van een uniek, nieuw exemplaar kan ik als verzamelaar ook genieten." De Weert bezoekt een paar keer per jaar beurzen en markten. Dat speuren naar nieuwe items is het leukste van verzame len, vindt hij. „Neem nou de zeven dwergen. Vaak zijn er maar vijf te vinden uit dezelfde serie. Want ie dereen vindt Doek, de leider, en Dopey (Stuntel) het leukste. Des te mooier is het als je ze toch nog vindt." Andere verzamelaars begin nen hem te kennen. En dat heeft zo zijn nadelen. „Als ik belangstel ling toon, denken ze: die koopt toch wel. En dan verhogen ze met een de prijs." De Weert heeft er iets op gevonden. „Ik stuur iemand vooruit, om te vragen hoeveel iets kost. Dat scheelt zo de helft." foto's Dirk-Jan Cjeltema Annemarie Heiligers, eige naar van het Blikmuseum in Renesse, heeft er een ge woonte van gemaakt om van ieder een met een bijzondere verzame ling de gegevens te noteren. „Ik probeer vijf wisselexposities per jaar te laten zien. Dat betekent dat er hier al zo'n tachtig gestaan heb ben. Ik moet dus alert zijn als ik iets aparts hoor." Ergens in haar boekje stond ook de naam van Willem de Weert. Dat ze die juist nu benaderde, is geen toeval. „Mijn museum bestaat 15 jaar, en ik las ergens dat Donald Duck 75 jaar wordt. Dat vond ik wel een mooie combinatie." De vorige twee keer vierde Heili gers het lustrumjubileum met on der meer een tuinfair, waarvoor heel kunstminnend Schou- wen-Duiveland en omstreken werd uitgenodigd. „Maar dat is zó veel werk. Ik denk dat ik daar dit keer niet aan toe kom." Toch gaat het jubileum niet onop gemerkt voorbij. In het museum, waar Heiligers zo'n vierduizend blikken laat zien, staan grabbelton nen (of beter: grabbelblikken) voor de jongste bezoekers. De Disney-expositie in het Blikmu seum is te zien tot en met 29 augus tus. Openingstijden: dinsdag tussen 10 en 12 uur, woensdag tussen 14 en 17 uur en op zondagen 19 juli en 16 augustus tussen 13 en 17 uur. Verder voor groepen vanaf 2 personen op af spraak. Blikmuseum De Blikvanger, Capelweg 18, Renesse. Telefoon: 0111 461794. Disneyliefhebber Willem de Weert laat deze zomer een deel van zijn verzameling zien in het Blikmuseum in Renesse. door Martijn de Koning Willem Disney, noe men ze Willem de Weert op verzamel- beurzen en rommel markten. De inwoner van 's-Hee- renhoek struint er regelmatig rond, op zoek naar aanvullingen voor zijn indrukwekkende collectie Dis- neyspullen. Die bestaat uit duizen den items: poppen en beeldjes, maar ook speeldozen, tafereeltjes en produkten met figuurtjes op. De Weert begon op zijn dertiende aan zijn huidige collectie, door zijn Coca-Colaverzameling van dat mp- rnent te verkopen. „Met dat geld heb ik mijn eerste Disneyspullen gekocht." De keuze voor juist dat onderwerp kwam voort uit de lief de voor tekenfilms. „De warme kleuren, de vormen; het trok me gewoon." De Weert is selectiefin wat hij aan schaft, want de keuze is enorm. „Als je wilt, kun je natuurlijk de hele dag met Disneyveters in je schoenen en een Disneyzonnebril op je hoofd rondlopen. Maar dat is niks voor mij." Daarom houdt hij het bij spullen uit de jaren veertig, vijftig en zestig van de vorige eeuw. „Vooral omdat het meeste uit die tijd zo "mooi blijft. De items zijn vaak van porse lein. Spullen van eerder zijn van pa pier marché of zacht plastic. Die vergaan langzaam." De Weert wijst naar een plat olifantje in zijn verzameling. „Gemaakt in 1942. He lemaal in elkaar gezakt." Spullen uit de periode erna trek ken hem ook minder. „Dan begint computeranimatie een rol te spe len in de tekenfilms. En dat zie je aan de beelden en poppen ook." De Weert heeft er weinig mee. „Als ik de nieuwe versies van de Lion King of Belle en het Beest zie... de mooie lijnen en de details zijn weg. En ze moeten opeens Neder lands spreken. De originaliteit is er af. Ik denk niet dat Walt Disney het ooit zo bedoeld heeft." De voorkeur voor spullen uit het midden van de vorige eeuw betekent automatisch dat 'oude bekenden' een belangrijke plaats hebben in de verzameling van De Weert. Kom bij kinderen nu niet meer aan met Miss Marple of Frank en Frey. „Er zijn een paar blijvertjes, zoals Mickey Mouse en Donald Duck. Die kent iedereen. Daarnaast zijn er golfbewegingen. Tegenwoordig zie je overal Winnie de Pooh, terwijl die ook al heel lang bestaat." Absolute favoriet van De Weert is Sneeuwwitje. „Voor mij het ultieme voorbeeld van een sprookje: een moederfiguur, een boze heks, een beetje magie." Wie de verzameling van De Weert bekijkt, valt het op dat er zowel ge bruikte als nieuwe poppen tussen staan. „Verzamelaars hebben het over vijftig procent- tot honderd tien procentpoppen. Met die van 'De originaliteit is er nu af. Ik denk niet dat Walt Disney het ooit zo bedoeld heeft'm»em de weert Willem de Weert: „Sommige Disneyfiguren zijn tijdloos. Neem nou Mickey Mouse en Donald Duck. Die kent iedereen." foto Willem Mieras door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Er komt toch een on dergrondse afvalcontainer tegen over de Thomaskerk in de Zierik- zeese Sint Domusstraat. Hoewel het door Vereniging Bewonersbe langen Binnenstad Zierikzee (BBZ) ertegen ingediende bezwaar gegrond is verklaard blijft de door de gemeente Schpuwen-Duiveland verleende bouwvergunning in stand. BBZ is teleurgesteld. De belangenvereniging vindt dat het woongenot van een aantal be woners van de straat aangetast wordt en voorspelt problemen door de gekozen locatie: in een par keervak recht tegenover de Tho maskerk. Tijdens uitvaarten kan de lijkwagen alleen nog op straat pal voor de kerk parkeren. In eerste in stantie kreeg BBZ gelijk. De be zwaarschriftencommissie stelde dat het bouwplan in strijd was met het toen geldende bestemmings plan Havenkwartier. Inmiddels is echter een nieuw be stemmingsplan van kracht gewor den en daar past het bouwplan wel in. Dus kan de gemeente vol gens Daniël Vroegindewij van de afdeling ruimte en milieu niet an ders dan de eerder verleende bouw vergunning in stand houden. Wel is geprobeerd tegemoet te komen aan de bezwaren van BBZ. Er is ge keken of de container op een ande re plek gerealiseerd kan worden, maar dat bleek niet mogelijk. BBZ legt zich noodgedwongen neer bij de beslissing van de ge meente. BBZ-woordvoerder Eveli ne Pols: „We hebben geprobeerd plaatsing van een container daar te gen te houden en dat is niet gelukt. Het is niet anders. Alleen vinden wij het als BBZ wel heel jammer dat de gemeente niet in een eerder stadium van de plannenmakerij met bewoners om tafel is gaan zit ten. Dan had dit probleem mis schien voorkomen kunnen wor den." door Piet Kleemans RENESSE - Toer mee van A tot Zee! Onder dat motto rijdt de Goe- reeBus nieuwe stijl sinds deze week vanaf het recreatietransfe rium in Renesse naar vakantiepar ken en tal van attracties. De bus is, zegt Machiel Kleingeld van streekvervoersbedrijf Arriva, meer dan alleen openbaar vervoer. „De GoereeBus is ontstaan omdat we van de reis zelf een attractie wil len maken. Zo begint een dagje uit al als je in de bus stapt." De vorig jaar op poten gezette Goe reeBus heeft dit jaar een complete metamorfose ondergaan. De bus en alle promotionele uitingen zijn voorzien van een compleet nieuwe huisstijl. Gedachte daarachter is dat de nieuwe uitmonstering de GoereeBus nog herkenbaarder maakt voor het publiek. De fiets kan en mag mee in de half- overdekte cabriobus of met de spe ciale aanhanger. Dat maakt recrea tieve fietstochten mogelijk: heen met de wind mee fietsen, terug met het openbaar vervoer. De GoereeBus rijdt onder meer naar watersportwalhalla Brouwers- dam, recreatiedorp Port Zélande, het RTM-trammuseum in Oud dorp, bezoekerscentrum De Punt, de Haringvlietexpo en de visafslag in Stellendam. Eindpunt is het ge meentehuis van Middelharnis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 33