2 zeeland Duurzame energie PZC dinsdag M oppermaand De krant 5 weken voor 15 euro! mm Ruimtestation ISS is deze week te zien in de Zeeuwse nachten Krant zoekt vierdaagselopers dinsdag 14 juli 2009 door Marleen Blommaert Laat ik maar beginnen met de grootste ergernis. Die late vakantie. Meer dan de helft van Ne derland is al vrij. Vorig jaar waren we vroeg en dus is dit een heel lang jaar. Het ergste vind ik dat de Tour de France, het vakantie-evenement bij uitstek, al afgelopen is voordat mijn vakantie begint. Je kunt toch in het weekend kij ken, denk je dan. Tot, plots, om voor mij volstrekt onduidelijke redenen, de tv alleen zwart beeld geeft. En dan heb ik nog geeneens de Deltakabel. Canal Digitaal. Ik weet zeker dat ik de rekening betaald heb en met mijn schotel is niks mis, want ik ontvang wel de Engelse zenders. Na een uur sleutelen (resetten, zenders inladen, kaart heractive- ren) ga ik maar eens op de site kij ken. „Omwille van een optimale beveiliging en om u optimaal van dienst te kunnen zijn hebben wij de codering veranderd. Na onder zoek is gebleken dat een aantal ontvangers (lees: niet die van canal digitaal, hoezo monopolie?) geen beeld meer geeft. Wij vin den het vervelend dat dit ge beurt." Ja heel vervelend en heel verras send ook zeker? Software-updaten is het advies, maar dat lukt niet. Bellen heeft geen zin, meldt de site. Helpdesk is overbelast. Dus bellen met de aardige jon gens uit Axel, die door deze actie overigens tot over hun oren in het werk zitten. En nog wat ge- update, gereset, systeem hersteld en hij doet het weer. Opeens blijkt kind anderhalve week eerder vrij te zijn. Navraag leert dat dit normaal is op een middelbare school. Ik zou wel eens een boekje willen van al die 'normale' dingen. Even acuut op vang regelen. Tuurlijk, had toch al verder niks te doen. En tot overmaat van ramp zit ik hier vast op Walcheren. Brand in de tunnel, ik kan niet naar huis. Ook zo aan vakantie toe? Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118-43 4070 E: teamzeeiand@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zore Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 MË Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA 14) een vast abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg, Bellen kan ook: 088 - 013 99 10 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon trelt u nadere informatie Karla Peijs, commissaris van de ko ningin: „Een tweede kerncentrale brengt Zeeland goede banen, we hebben de ruimte, er is draagvlak én we kunnen het radioactieve afval bij de Covra kwijt. Wij gaan ervoor!" Hans Codée, directeur Covra: „Het is geen goed idee om al het ra dioactieve afval in Zeeland op te slaan. Dat is namelijk een tijdelijke oplossing. We moeten naar eindber- ging toe, bijvoorbeeld door zoutkoe- pels in de Noordzee." Mario van der Borst, plant manager kerncentrale Borssele: „Driekwart van de medewerkers van de huidige kerncentrale is Zeeuws, de helft is hooggeschoold. Een nieuwe kerncentrale zorgt voor 500 man extra werkgelegenheid." Het debat over kernenergie eindigde gisteren na een le vendige discussie met een positieve conclusie: duurza me energie willen we alle maal. door Ondine van der Vleuten en Cornelleke Blok Na afloop van het PZC-debat over kerne nergie, dat gisteren bij de Covra in Borsele werd gehouden, kon gesprekslei der Ernst Jan Rozendaal conclude ren dat de vóór- en tegenstanders deze keer eens echt geluisterd had den naar hun opponenten. „Heeft; u in het kamp van de tegenstander nu iets gehoord waarvan u zegt: daar kan ik iets mee?", vroeg Ro zendaal de panelleden na ruim twee uur debatteren, waarin alle bekende voors en tegens de revue passeerden. En dat hadden ze. Peter Boerma, directeur van Delta, reikte de anti- kernenergielobby de hand door te zeggen dat iedereen uiteindelijk hetzelfde einddoel heeft: duurza me energievoorziening. „Maar hoe kom je daar? Als je betrouwbare, betaalbare en schone energie wil, kun je kernenergie niet uitsluiten." ZMF-directeur Tjeu van Mierlo no digde Delta uit de komende jaren gezamenlijk een energiebesparings project te ontwikkelen 'waar we sa men mee gaan scoren'. „En kun nen we dat Zeeuwse consortium voor windenergie niet toch van de grond proberen te krijgen?" Eerder had Boerma aangegeven dat het moeilijker is een vergunning voor een windmolen in zee te krijgen, dan voor een nieuwe kerncentrale. Tweede-Kamerlid Paulus lansen (SP) vond dat er serieus gekeken moest worden wat samenwerking Zeeland kan opleveren. „We zijn goed in de maritieme sector; wind uit zee sluit daarbij aan. Laten we dat uitbouwen. Je kunt zelfs samen werken met Antwerpen op dat ge bied, er zijn meerdere strategieën mogelijk. Wat mij betreft staan alle opties open, ook kernenergie, maar voor de lange termijn zie ik het meeste muziek in echte duur zaamheid. Uiteindelijk heb je die toch nodig, en dan kun je maar het best de eerste zijn." Luid applaus van het publiek. Liesbeth Spies, lid van de Tweede- Kamerfractie van het CDA, bena drukte dat de discussie niet alleen mag gaan over energieproductie en drong erop aan allereerst in te zet ten op vermindering van energiege bruik. Gedurende de discussie werd over en weer met cijfers gegooid om de stellingen te onderbouwen. Over hoeveel werkgelegenheid groene energieproductie tegenover kerne nergie oplevert, bijvoorbeeld. Of over de vraag wat precies de kosten en baten van de aanleg van wind molens zijn. Delta-directeur Boer ma kreeg, nadat hij een indrukwek kend aantal cijfers daarover uit zijn mouw had geschud, het verzoek die nu eens op de site van Delta te publiceren zodat daar nog eens rus tig naar kon worden gekeken. Het bleef wat werkgelegenheid en de kosten van groene danwel kerne nergie betreft een beetje bij heen en weer gepraat, waarbij ieder zijn eigen onderzoeken aanhaalde. Stelling 3 ging over clustering van nucleaire industrie en voorzienin gen in Nederland. Moet Zeeland proberen de productie van radio actieve isotopen voor kankermedi cijnen binnen de provinciegrenzen te krijgen, bijvoorbeeld. Van Mier lo vond dat er breder gekeken moet worden, breder dan de Ne derlandse schaal zelfs. Hij stipte aan dat 60 procent van de produc tie bestemd is voor de rest van Eu ropa en zei dat productie bij Parijs misschien wel meer voor de hand ligt dan Borsele. 'Je houdt kerncentrales niet tegen door ze tegen te houden. Wel door alternatieven sneller en voortvarender neer te zetten.' Diederik Samsom, Tweede-Kamerlid PvdA MIDDELBURG - Het Internationale ruimtestation (ISS) is de komende nachten bij helder weer als een fel le verschijning te zien boven Zee land. Het ISS is dagen feller dan de helderste ster aan de nachtelijke he mel zichtbaar. Het ruimtestation is met de zonnepanelen zo groot als een voetbalveld en reflecteert het zonlicht dat op een hoogte van 400 km wordt opgevangen naar de aarde. Het verschijnt vanuit het westen en vliegt in oostelijke rich ting. De stip is dinsdag te zien tus sen tussen 22.30 en 23.00 uur, woensdag tussen 23.00 uur en 23.10 en donderdag meer boven België tussen 22.30 en 23.45 uur. Vlak bij het ISS is een klein licht- stipje te zien dat met dezelfde snel heid in dezelfde baan het ruim testation volgt. Dit is het Russische Progress33 bevoorradingsschip. Zo dra de Spaceshuttle wordt gelan ceerd zal die uiteindelijk in dezelf de baan als het ISS komen. MIDDELBURG - De PZC is op zoek naar Zeeuwen die van dinsdag 21 tot en met vrijdag 24 juli de Vier daagse van Nijmegen lopen. Doet u zelf mee of kent u iemand die meedoet? Is het uw eerste keer dat u deelneemt aan de tocht of juist de veertigste keer? Loopt u voor een goed doel? Of heeft u een andere speciale reden om mee te doen? Loopt u alleen of in een groep? Laat het ons weten via verslaggeving@pzc.nl. De redac tie neemt mogelijk contact op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2