economie I n Philips boekt klein winstje 'Slimmer werken' loont Schakelteams voor ondernemers in nood Druk op Achmea om betere compensatie voor woekerpolis CIJFERS Resultaat is beter dan verwacht Nepgeld valt steeds vaker door de mand Uitgever in VS zet BusinessWeek te koop Bier goedkoper door supermarktacties Kroes: 'Kartel van makers icd-schermen' Arbeiders dreigen fabriek op te blazen dinsdag 14 juli 2009 Analisten dachten dat Philips over het tweede kwartaal verlies had geleden. Het elektronicabe drijf komt echter met meevallen de cijfers. Door tijdig in te grij pen in de kosten boekte het con cern toch nog een klein winstje van 45 miljoen euro. EINDHOVEN - Philips presteert beter dan verwacht. Het elektronicacon cern heeft over het tweede kwar taal van 2009 een nettowinst gerea liseerd van 45 miljoen euro, terwijl analisten juist een verlies hadden verwacht. De omzet van het con cern daalde bijna 20 procent, naar 5,2 miljard euro. Volgens Philips is tijdig ingegrepen in de kosten en kon daardoor als nog winst worden gemaakt. Het concern wil de jaarlijkse kosten eind dit jaar met 500 miljoen euro hebben teruggebracht. Vanaf vol gend jaar verwacht financieel direc teur Pierre-Jean Sivignon nog eens 100 miljoen euro extra per jaar te kunnen besparen. Het operationele resultaat kwam uit op 118 miljoen euro, ondanks 148 miljoen euro aan reorganisatie kosten. Philips dankt de winst vooral aan de goede prestaties bij de medische divisie. Daar verdien de het concern nog 158 miljoen eu ro. De positieve ontwikkelingen bij het onderdeel dat medische 'thuis- producten' maakt, compenseerden de teruggelopen vraag naar scanap paratuur. Bij de lichtdivisie en het onderdeel Consumer Lifestyle (consumenten elektronica) was wel sprake van een verlies. Opnieuw kochten con sumenten wereldwijd te weinig te levisies om het resultaat van de tv-afdeling in het tweede kwartaal positief af te sluiten. Philips moest hier in het tweede kwartaal een verlies slikken van 99 miljoen eu ro, tegen 117 miljoen euro in het eerste kwartaal van 2009. In totaal kwam het operationele resultaat van Consumer Lifestyle uit op min vier miljoen euro. Bij de lichtdivisie boekte het be drijf 17 miljoen verlies. Ten opzich te van het eerste kwartaal verbeter de de omzet licht. Deze beliep tus sen april en juni 1,55 miljard euro, tegen anderhalf miljard in het eer ste kwartaal. Vorig jaar was de om zet in het tweede kwartaal nog 1,8 miljard euro. DEN HAAG - Het aantal onderschepte valse eurobankbil jetten is de eerste helft van dit jaar ruim 30 procent ho ger dan in dezelfde periode vorig jaar. In totaal zijn 32.028 valse biljetten aangetroffen. Dat heeft De Neder- landsche Bank (DNB) gisteren bekendgemaakt. Dat er steeds meer vals geld wordt onderschept, komt vooral doordat een groeiend aantal winkeliers over ap paratuur beschikt om namaakbiljetten op te sporen. Biljetten van vijftig euro worden het meest nagemaakt. Daar zijn er 26.260 van onderschept, ruim 80 procent van het nepgeld. Volgens DNB is het briefje van vijftig euro ook het meest gangbaar in het dagelijkse betalings verkeer. Het aantal valse bankbiljetten dat in omloop is, blijft volgens DNB erg laag. De centrale bank schat dat één op de vijftienduizend biljetten in Nederland nep is. In totaal zijn er 12,5 miljard eurobiljetten over de hele wereld in omloop. Wereldwijd is het aantal onderschep te valse eurobiljetten gestegen van 354.000 naar 413.000, aldus de Europese Centrale Bank (ECB). foto Roland de Bruin/GPD DEN HAAG - 'Slimmer werken' loont de moeite. Uit een onder zoek door bureau EIM onder 650 kleine en middelgrote bedrijven in Nederland blijkt namelijk dat bij degenen die iets aan 'slimmer wer ken' doen de groei van de producti viteit zeker 9 procentpunt hoger ligt. „Hier liggen echt kansen voor het Nederlandse bedrijfsleven", stelt Alexander Rinnooy Kan van het In novatieplatform dat opdracht heeft gegeven tot het landelijke onder zoek. 'Slimmer werken' is het verbeteren van de manier van werken, bijvoor beeld door taken anders te verde- NEW YORK Het Amerikaanse uitgeefconcern McGraw-Hill heeft het zakentijd- schrift BusinessWeek in de etalage gezet. McGraw-Hill zou het gere nommeerde weekblad van de hand willen doen omdat de inkomsten uit advertenties sterk zijn terugge lopen. DEN HAAG In de supermarkten is door diverse acties de prijs van bier vorige maand gedaald. De consument be taalde in juni 3 procent minder dan in mei, zo blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS). len, taakroulatie of flexibel rooste ren. De veranderingen gebeuren in sa menspraak tussen werkgever en werknemer. Tot nu toe heeft ongeveer 60 pro cent van de middelgrote en kleine bedrijven op dit vlak nog helemaal niets ondernomen. Het Innovatieplatform wil bevorde ren dat Nederlandse bedrijven meer aandacht aan 'slimmer wer ken' besteden. Volgens het plat form is het juist nu de tijd om effi ciënter te werken. De economische recessie dwingt ondernemers im mers opnieuw naar bedrijfsproces sen te kijken. BRUSSEL Europees commissaris Neelie Kroes verdenkt producenten van lcd-schermen van het maken van prijsafspraken. Philips bevestigde gisteren een brief te hebben ont vangen over de kwestie. Het con cern verklaarde zich sterk te zullen verzetten tegen de beschuldiging. PARIJS Werknemers van een failliete fa briek voor auto-onderdelen in het Franse Chatellerault dreigen hun bedrijf op te blazen, als zij geen ontslagvergoeding krijgen. „Er staan overal gasflessen in de fa briek", aldus een vakbondsman. ll Alexander Rinnooy Kan DEN HAAG - Verzekeraar Achmea moet snel over de brug komen met een schaderegeling voor gedupeer de bezitters van een woekerpolis. Consumentenorganisaties stellen dat Achmea (onder meer Interpo lis en Centraal Beheer) niet kan achterblijven nadat Aegon gisteren als laatste grote verzekeraar een schikking trof. Aegon maakte gisteren bekend 250 miljoen euro uit te trekken voor compensatie van klanten met een woekerpolis. Dat is 110 miljoen eu ro meer dan Aegon eind vorig jaar toezegde. Het extra geld is groten deels bedoeld voor 'schrijnende ge vallen'. Met Aegon hebben nu vijf MIDDELBURG - De Kamer van Koop handel Zuidwest-Nederland heeft een zogenaamd schakelteam opge zet om ondernemingen hulp te bie den bij de bestrijding van de gevol gen van de crisis. De gevolgen van de economische crisis worden steeds meer zicht baar. Zo gingen bijvoorbeeld in de periode van december 2008 tot half juni 2009 in Zuidwest-Neder land 256 ondernemingen failliet. In de vergelijkbare periode een jaar eerder waren dat er 94. Voor Zee land bedroegen die aantallen res pectievelijk 45 en 31, een stijging van de zes grote Nederlandse verze keraars een schikking getroffen met de consumentenorganisaties. Alleen met Achmea is nog geen overeenstemming bereikt. „Ik kan me niet voorstellen dat Achmea alleen aan de kant wil blij ven staan", zegt Rob Okhuijsen van stichting Verliespolis, een sa menwerkingsverband van Vereni ging Eigen Huis en beleggersclub VEB. Hij roept Achmea op terug te keren naar de onderhandelingsta fel. „Maar we houden alle opties open, met inbegrip van juridische procedures." Achmea, de Nederlandse dochter van het Europese verzekeringscon- van 45 procent. De schakelteams bieden de ondernemers hulp en advies. Afhankelijk van de vragen en problemen maakt de KvK ge bruik van gerichte doorverwijzing naar specialisten van onder meer de Belastingdienst, brancheorgani saties, overheden en andere organi saties, zoals MKB Zeeland en BZW. Daarnaast houdt de Kamer workshops met thema's gerela teerd aan ondernemen in crisistijd. Het schakelteam is te bereiken via een gratis telefoonnummer 0800-5432100 of via de website www.kvk.nl/schakelteam. cern Eureko, stelde in mei 315 mil joen euro beschikbaar voor com pensatie van woekerpolisklanten. Belangenbehartigers noemen die regeling echter te karig. Volgens hen vallen veruit de meeste gedu peerden buiten de boot en trekt Achmea te weinig geld uit voor schrijnende gevallen. Achmea wijst er op dat de compen satieregeling is goedgekeurd door fi nanciële ombudsman Jan Wolter Wabeke. „Er is nauwelijks verschil tussen onze regeling en die van an dere verzekeraars. Dus is er geen re den om opnieuw te onderhande len", aldus woordvoerder David van Eeghen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 11