O Kritiek op vingerafdruk Doden bij schietpartij Pretpark blijft 'crisisvrij' PZC 111 VANDAAG: 'l I Stapelwolken 23° WALCHEREN Op avontuur met digitale schatkaart Bier en wijn voor verbouwing kerk Trend: tweede hands caravan Schrijver Vinkenoog sterft in het harnas Onzekere toekomst voor Scheldepop MAANDAG 13 juli 2009 - PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT -251e jaargang nr. 162 - los nummer 1,50, zaterdag 2,20 Invoering vingerafdruk in paspoort in strijd met mensenrechten. DEN HAAG - Juristen en burgerrech tenorganisaties protesteren tegen de opslag van de vingerafdrukken van alle Nederlanders in een lande lijke database. Zij vinden dat de re geling de mensenrechten en regels op gebied van privacywetgeving overtreedt. Vanaf 21 september wordt van ie dereen die een nieuw paspoort aanvraagt, vingerafdrukken afgeno men. Die komen in de pas te staan, en worden daarnaast ook opgeslagen in een databank. De of ficier van justitie kan bij opspo ringsonderzoeken gebruik maken van deze gegevens. Morgen en woensdag buigt het Mensenrechtencomité van de Vere nigde Naties in Genève zich over de vraag of deze regeling in strijd is met de mensenrechten. Het Ne derlands Juristen Comité voor de Mensenrechten (NJCM) heeft het onderwerp op de agenda gezet. Het VN-comité toetst elke vijfjaar of Nederland zich wel houdt aan het Internationaal Verdrag inzake Burgerrechten en Politieke Rech ten (IVBPR). Een berisping door het VN-comité zou een zeer gevoe lige internationale tik op de vin gers zijn, zeker omdat Nederland ambities heeft om de juridische hoofdstad van de wereld te wor den. Minister Ernst Hirsch Ballin van Justitie is zelf aanwezig tijdens de zitting in Genève. „Het opslaan van de vingerafdruk ken van alle Nederlanders ten be hoeve van strafonderzoeken gaat veel te ver", zegt vicevoorzitter van het NJCM Caroline Forder. „De wet is niet alleen in strijd met de privacywetgeving, het risico van diefstal van deze gegevens door onbevoegden is ook veel te groot." Twee andere burgerrechtenorgani saties, Vrijbits en Privacy First, wil len een klacht tegen de Nederland se staat indienen bij het Europese Hof voor de Rechten van de Mens. Volgens hen heeft de overheid 'een grens overschreden', aldus Miek Wijnberg van Vrijbit. pagina 4/5: burger luistert niet naar privacybeschermers Handen af van mijn vingerafdruk reageer op www.pzc.nl reacties: 434 Mexicaanse griep is een storm in een glas water EN Zeeland: 2 en 3, 11 t/m 15; Binnen land: 4 en 5; Buitenland: 6 en 7; Cultuur: 17; Weer: 18; Strips: 19; Sport: 21 t/m 35; Televisie: 38 en 39; Bijlage: Zomerkrant. 8e Etappe 1. Sanchez (Spa) 4.31.50 2. Casar(Fra) z.t. 3. Astarloza (Spa) z.t. 54. Ten Dam 1.54 9e Etappe 1. Fedrigo (Fra) 4.05.31 2. Pellizotti (Ita) z.t. 3. Freire(Spa) +0.34 81. Maaskant +15.15 Algemeen klassement 1. Nocentini (Ita) 34.24.21 2. Contador (Spa) 0.06 3. Armstrong (VSt) 0.08 110. Posthuma +56.53 Vandaag rustdag O zie www.pzc.nl/tourdefrance en pagina 2122, 23,24 en 25 Debat over kernernergie live te zien via internet VEERE - Het was gisteren een waar slagveld in Veere. Ruim 17.000 bezoekers herbeleefden dit weekend het jaar 1809, toen Britse troepen op Walcheren landden om de Franse overheersers te verdrijven. Niet alleen werd de slag om Veere na gespeeld, ook lagen de straten vol strobalen en liepen kooplui rond met waren die begin negen tiende eeuw van hand tot hand gingen. Ook was een groot deel van de inwoners gehuld in histori sche kledij. foto Lex de Meester pagina 2/3: mist door kruitdamp MIDDELBURG - Alle plaatsen voor het publiek zijn vanavond bezet tij dens het PZC-debat over kernener gie. Daaruit blijkt wel dat het on derwerp leeft in Zeeland. Ook al zijn er geen plaatsen in de zaal meer beschikbaar, toch is het de bat live te volgen, via onze websi te. De uitzending is van 19.00 tot 21.00 uur te zien op www.pzc.nl. Word ook abonnee! Zie bon op pagina 2 of bel 088 - 013 99 10 AMSTERDAM - Bij een schietpartij in de Amsterdamse Rivierenbuurt zijn gisteravond ten minste twee mensen gedood. Twee anderen raakten ernstig gewond. Over de toedracht kon de politie nog geen mededelingen doen. De schietpartij vond 's avonds rond een uur of zeven plaats in een woning aan de Holendrecht- straat. Buurtbewoners zeggen rond die tijd 'zes of zeven droge, harde knal len' te hebben gehoord. HILVARENBEEK - De pretparken merken tot nu toe weinig tot niets van de crisis. De Efteling zag het aantal bezoekers zelfs fors stijgen. Andere attractieparken zoals Wali- bi en Hellendoorn melden dat het aantal mensen dat een kaartje koopt tot nu toe gelijk is gebleven. Dat blijkt uit een rondgang aan het begin van het hoogseizoen. Naar verwachting brengen 3,9 mil joen Nederlanders de zomervakan tie door in eigen land, honderddui zend meer dan vorig jaar. 711688 555530»

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 1