in strijd tegen honger Meer geld G8 in landbouw Besluiten van de leiders G8 in het Italiaanse L'Aquila Turkse premier: genocide in China Asielzoekers België slapen op straat Zaterdag 11 juli 2009 9 14,4 miljard euro onder meer naar kleine boeren. L'AQUILA - De leiders van de zeven belangrijkste industriestaten en Rusland (G8) gaan samen met an dere landen in de komende drie jaar 20 miljard dollar (14,4 miljard euro) investeren in de landbouw van ontwikkelingslanden. Dat zei de Italiaanse premier Silvio Berlus coni gisteren op de slotdag van de driedaagse G8-top in L'Aquila. Op de laatste dag waren Afrikaan se leiders bij de gesprekken aanwe zig. Aanvankelijk had de G8 15 mil jard dollar steun gepland. In een verklaring stellen de landen dat dringend actie moet worden ondernomen 'om de mensheid van honger en armoede te bevrij den'. Het geld gaat onder meer naar kleine boeren in arme landen waardoor zij hun voedselproduc tie duurzaam kunnen verbeteren. Uitdrukkelijk is niet gekozen voor directe voedselhulp omdat daar mee de lokale productie kapot wordt gemaakt. Daarmee is sprake van een drastische wijziging van het beleid. De Amerikanen zijn met 3,5 mil jard dollar (ruim 2,5 miljard euro) de grootste geldschieter. Neder land (geen G8-lid) doet een flinke duit in het zakje met 2 miljard dol lar (1,4 miljard euro). Volgens pre mier Jan Peter Balkenende, die de sessie over voedselzekerheid bij woonde, heeft Nederland veel te bieden, onder meer via kenniscen tra en specialistische bedrijven. Zo werkt de Rabobank samen met lokale Afrikaanse banken die kre diet verstrekken aan boeren. Ver der bundelen veertig internationa le bedrijven uit Nederland de krachten met regeringen, vakbon den en maatschappelijke organisa ties in arme landen om duurzame handel en productie te bevorde ren. Ook bestaan er een-op-een-sa- menwerkingen tussen boeren uit Nederland en ontwikkelingslan den. Daardoor is het jaarinkomen van een half miljoen mensen in deze landen met 25 procent geste gen, aldus de premier. Volgens Balkenende mag de crisis niet leiden tot meer honger. Het Nederlandse geld komt uit het ont wikkelingsbudget. Op het einde van de top in Italië namen de wereldleiders een mi nuut stilte in acht ter nagedachte nis van de 299 slachtoffers van de aardbeving die in april L'Aquila en de omgeving verwoestte. De leiders van de G8 namen op hun top de volgende besluiten: - Klimaat: De rijke en opkomende industrielanden stellen zich voor het eerst gezamenlijk ten doel de stijging van de temperatuur op aar de te beperken tot 2 graden Cel sius boven pre-industriële niveau. - Wereldeconomie: Besteding en monetaire expansie om groei te be vorderen moeten niet worden in getrokken voor herstel zeker is, zeggen de leiders. - Iran: Dat land mag geen kernwa pens in handen krijgen en moet stoppen met het inperken van de persvrijheid, vinden de G8. Maar zij roepen niet op tot nieuwe sanc ties. - Arme landen: Afspraak om twin tig miljard dollar (14,37 miljard eu ro) bijeen te brengen om boeren in arme landen te helpen hun pro ductie te verhogen, in plaats van voedselhulp te bieden. - Handel: Voornemen om de zoge naamde Doha-ronde van wereld handelsbesprekingen volgend jaar af te ronden. - Valuta: Afspraak om munten niet te laten devalueren, omdat dat wordt gezien als een oneerlijke praktijk om de eigen handel te be voordelen. Opvangcentra bij zuiderburen zitten overvol. door onze correspondent Pascale Thewissen BRUSSEL - Een gezin uit Tsjetsjenië bereidt zich voor op nóg een nacht in de open lucht. Vader, moeder en drie jonge kinderen bi vakkeren al twee nachten in het Brusselse Zuidstation. Reden: het Belgisch federaal agentschap voor de opvang van asielzoekers, Feda- sil, kraakt in haar voegen en heeft de deuren gesloten. Er kan geen mens meer bij. „Schrijnend", zegt Eef Heylighen van Vluchtelingenwerk Vlaande ren. „Hele gezinnen zwerven op straat. Deze mensen zijn de wan hoop nabij. Ze hebben geen slaap plaats, geen geld, geen eten. Hele maal niets." Fedasil, vergelijkbaar met het Nederlandse COA (Centra le Orgaan opvang Asielzoekers) houdt echter voet bij stuk. Ook na de uitspraak van de rechter, die donderdag oordeelde dat Fedasil vijfhonderd euro per dag moet be talen voor elke asielzoeker die de nacht noodgedwongen op straat doorbrengt. Fedasil is tegen die uit spraak in beroep gegaan. De rechts zaak was aangespannen door Vluchtelingenwerk Vlaanderen en haar Franstalige zusterorganisatie Ciré. Zij eisen onmiddellijke op vang voor asielzoekers en illegalen 'desnoods in een tentenkamp'. In totaal, schat Heylighen, hebben on geveer vijftig mensen geen slaap plaats. „Ik begrijp best dat Fedasil een signaal wilde afgeven. Maar of het nou per se dit signaal had moe ten zijn", zucht ze. „We kunnen niet anders. Dit is een daad van onmacht", beweert Belgische regering is intern sterk verdeeld over het asielbeleid directeur Michael Kegels van Feda sil. „Onze organisatie heeft haar draagkracht ver overschreden. Het breekpunt is bereikt. Op dit mo ment vangen we al tweeduizend mensen op boven ons kunnen." Omdat de opvangcentra overvol zitten, logeren ongeveer zevenhon derd asielzoekers in hotels in Brus sel en overnachten anderen in cen tra voor daklozen, zonder enige so ciale en psychologische begelei ding. Dat de opvang dringend aan uitbreiding toe is, is niet nieuw. Probleem is dat de Belgische rege ring intern sterk verdeeld is over het asielbeleid. Al twee jaar wordt er gediscussieerd over een nieuw generaal pardon. De partijen sla gen er maar niet in om het eens te worden. De Waalse socialistenleider Elio di Rupo, voorstander van een nieuw generaal pardon, haalde gisteren hard uit naar minister van Asiel en Migratie, de Vlaamse liberale An- nemie Turtelboom. Hij noemde haar houding 'een waar schan daal'. De socialistische minister van Maatschappelijke Integratie, Maria Arena, heeft al laten weten niet aan het zomerreces te willen begin nen voor er een oplossing is voor de crisis. „Ik wil geen remake van de zomer van 2008." Arena, verant woordelijk voor de opvang van asielzoekers, voerde de druk op Fe dasil gisteren op en eiste dat ieder een zonder slaapplaats in een ho tel wordt ondergebracht. Voor het gebouw van Fedasil in Brussel verzamelen zich intussen nieuwe vluchtelingen die hopen onderdak te vinden. Ze krijgen nul op het rekest. Turken komen op voor Oeigoeren, die aan hen verwant zijn. ANKARA - De Turkse premier Re- cep Tayyip Erdogan heeft het et nisch geweld in China's noordwes telijke regio Xinjiang gisteren ver geleken met genocide. De Oeigoeren die begin deze week slaags raakten met geïmporteerde Han-Chinezen in Xinjiang, zijn verwant aan de Turken. In Turkije wordt dagelijks gedemonstreerd te gen het geweld in Urumqi, de hoofdstad van Xinjiang. Gisteren gingen in Ankara en Istanbul honderden Turken de straat op om voor de slachtoffers te bidden. Bij protesten werden Chinese vlaggen in brand gesto ken. „Deze gebeurtenissen in Chi na lijken wel genocide", zei Erdo gan. „Wij vragen de Chinese rege ring niet toe te kijken bij wat er ge beurt." Het is opmerkelijk dat Erdogan het woord genocide in de mond neemt, want zijn regering reageert zelf altijd furieus als iemand het waagt de dood van 1,5 miljoen Ar- menen door de hand van Otto maanse Turken, begin vorige eeuw, tot genocide te bestempe len. Leden van de vrij grote Oeigoerse gemeenschap in Turkije en opposi tiepartijen hebben er bij de pre mier op aangedrongen net zo krachtig voor de Oejgoeren op te komen als hij dat eerder dit jaar deed voor de Palestijnen tijdens het Israëlische offensief in de Ga- zastrook. Erdogan liep toen kwaad weg uit het Economisch Wereldfo rum in Davos na tegen de Israëli sche president Shimon Peres te hebben gezegd dat hij 'mensen doodt'. Turkije zegt zich zorgen te maken over de manier waarop de Oeigoe ren door de Chinezen worden be handeld en laat zich niet uit over de wens van sommige Oeigoeren om hun gebied, dat eenzesde van het Chinese grondgebied beslaat, af te scheiden van China. Erdogan benadrukte dat Turkije China's territoriale onschendbaar heid respecteert en zich niet met zijn interne zaken wil bemoeien. Een zesde van de wereldbevolking heeft te weinig te eten. Alleen intensieve ontwikkeling van de landbouwsector in arme landen kan dit probleem de komende 40 jaar verminderen. foto EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9