45 media De dames van Oranje Zaterdag 11 juli 2009 Royalty scoort. Dat weten ze ook bij de NCRV. Deze zomer gaat Jetske van den Eisen op pad om in de levens van zeven prinsessen te duiken. Hard nieuws is geen vereiste. door Bernice Breure Prinses Alexia had op haar eerste schooldag een rode Dora-rugzak bij zich. Maxima viert met haar drie dochter tjes vaderdag zonder prins Willem-Alexander, die voor zijn werk in Singapore verblijft. Het royalty nieuws bevat vaak geen snippertje hard nieuws. Toch wor den alle royalty- en showprogram ma's, die uren zendtijd spenderen aan de Oranjes, verslonden door de kijker. Zelfs berichten over ver-wegkoningshuizen in de catego rie 'nieuwe heup voor de konin gin-moeder', worden behandeld in bijvoorbeeld RTL Boulevard. Een programma als Blauw Bloed van de EO wordt al seizoenenlang goed bekeken, terwijl het toch veel verslagjes van niet de meest opwin dende werkbezoeken van de ko ninklijke familie bevat. De boel wordt 'opgeleukt' met items als: hoe krijgt prinses Laurentien het toch voor elkaar om bij elke outfit een perfect passende tas te vin den? Vervolgens mag een ontwerp ster wat zeggen 'over de do's and don'ts van koninklijke tassen'. In het nieuwe NCRV-programma Dames van Oranje vraagt Jetske van den Eisen zich af hoe leuk het is prinses te zijn. De komende acht weken verdiept ze zich in de le vens van de voormalige 'burger meisjes', die door hun huwelijk met een prins toetraden tot w'at voor velen een fascinerende sprookjeswereld is. Ze volgde Maxi ma, Mabel, Laurentien, Marilène, Annette, Anita en Aimée geduren de officiële verplichtingen en ver diepte zich in hun gezinsleven, hun werk, de maatschappelijke ver plichtingen en hun imago. Groot nieuws gaat het programma niet opleveren. Dat is ook niet de opzet van de 36-jarige Van den Ei sen. Minder registrerend, maar meer thematisch schetst de presen tatrice een beeld van de schoon dochters van koningin Beatrix en prinses Margriet. „Hoe combine ren zij werk en kinderen, hoe leren zij hun kinderen om te gaan met de belangstelling voor hun per soontje, hoe zit het met imagoscha de en is daar nog wat aan te doen." Het blijkt ook een persoonlijke zoektocht. De programmamaak ster keek al lange tijd met bewon dering naar met name Maxima. „Ze zorgt altijd voor een positief gevoel en ik vond het fascinerend hoe snel Nederland haar omarm de. Ik vroeg me af hoe het zou zijn haar te spreken. Zou het voelen als een gesprek met een leeftijdsge noot of meer als met een artiest?" Dat laatste blijkt het geval. Van den Eisen ging mee met een werk bezoek van Maxima aan Roeme nië. Daar mocht ze een 'één op één'-gesprek met de prinses voe ren. „Ik stond er zelf van te kijken hoezeer ik onder de indruk was. Dat kwam ook door alle spelregels. In een gesprek van een paar minu ten moet je je weg vinden tussen je daar braaf aan houden en jezelf blijven." Na afloop van het interview, waar in Maxima het gesprek domineert en niet meer 'onthult' dan dat ze drie spaarvarkentjes voor haar dochters heeft gekregen, consta teert Van den Eisen eerlijk: „Ik ben tegen wil en dank toch ingepalmd door de magie van het moment." Van den Eisen meent dat Dames van Oranje een breder publiek kan trekken dan alleen trouwe Oran jeklanten. „Wij bieden meer dan het plaatje op de rode loper. We trekken ook wel eens de camera een stukje naar achteren, om te kij ken wat daar allemaal omheen ge beurt. Dat maakt deze aparte arena soms nog interessanter." Een aflevering over imagoschade draait voor een groot deel om Lau rentien, die niet vanaf dag één in de harten van de Nederlanders werd gesloten. En natuurlijk om Mabel. Deze ongrijpbare prinses in trigeert Jetske van den Eisen het meest. „Ze is een vrouw die heel goede dingen doet, een enorm vooruitstrevende baan heeft, waar in ze de wereldproblematiek be spreekt met mensen als Nelson Mandela, maar tegelijkertijd door veel mensen op straat wordt ge zien als het voormalige liefje van crimineel Klaas Bruinsma. Dat moet zó frustrerend zijn." Maar zo'n persoonlijke en 'offtopic- vraag' kan je er niet zomaar in gooien, als je de prinses in een bios coop spreekt over het Amnesty- festival Movies That Matters. „Ik wil weten wie deze vrouwen zijn", stelde Van den Eisen zich vooraf ten doel. Daar geven korte gesprek-' jes met de hoofdrolspeelsters geen volledig antwoord op, erkent ze. „Maar daarom laten we.ook veel andere mensen aan het woord." Van den Eisen is, met nog enkele draaidagen te gaan, al heel tevre den over het resultaat van haar zoektocht. „In Vancouver volgde ik prinses Marilène, die als bescherm vrouwe van het Rijksmuseum een tentoonstelling van Hollandse meesters opende. We spraken over haar favoriete schilderij, waarop een moeder haar kind op hoofd- luis onderzoekt. Ze noemde dat een 'alledaags tafereel'. Toen bleek dat ook haar kinderen daar gere geld mee thuiskomen. Kijk, dat vind ik nou grappig." E2 Dames van Oranje, vanavond, Nederland 2,19.00 uur. Reageren? redactie.media@wegener.nl Van links naar rechts: prinses Maxima (getrouwd met prins Willem-Alexander), prinses Mabel (getrouwd met prins Friso), prinses Laurentien (getrouwd met prins Constantijn), prinses Marilène (getrouwd met prins Maurits), prinses Annette (getrouwd met prins Bernhard), prinses Anita (getrouwd met prins Pieter-Christiaan), prinses Aimée (getrouwd met prins Floris). foto's ANP Toen de televisieserie Starsky Hutch in 1975 voor het eerst in Ameri ka werd uitgezonden, was ik min 2 jaar oud. De donkerharige David Starsky en Kenneth 'Hutch' Hutchinson (de blonde) heb ik pas jaren later, in de herhalingen op de Neder landse tv, leren kennen. Nou ja, dat denk je dan. Immers, hoe moeilijk kan het zijn? Twee stoere politieagenten uit Zuid-California maken in hun rode Ford Torino jacht op boeven. Het geijkte re cept, maar steevast vermakelijk. Wist ik veel dat ze 'gay' waren. Pardon? Ja, kennelijk. Noem mij maar naïef, want ik heb er nooit bij stilgestaan. Die discussie is he lemaal aan mij voorbijgegaan. Toch speculeren fans al decennia over de vermeende homoseksuali teit van Starksy en Hutch in de se rie. De komische plagerijen, hun toegewijde vriendschap, die ze ui ten met affectieve gebaren en het blinde vertrouwen dat ze hebben in elkaar, vormen een stevige voe dingsbodem voor de vraag: waren ze homo? Een vraag die vijfjaar geleden, toen de speelfilm Starsky Hutch werd uitgebracht, nog steeds actueel was. De speculatie over de seksuele ge aardheid van Starsky en Hutch wordt uiteraard ook een beetje ge cultiveerd. Het beeld van twee mannen die niet meer zonder el kaar kunnen, wordt zorgvuldig in stand gehouden. David Soul (Hutch) en Paul Mi chael Glaser (Starksy) hadden niet kunnen denken dat hun optreden in de serie de tongen zo zou los maken toen ze op 30 april 1975 voor de eerste keer op de Ameri kaanse tv te zien waren. De twee detectives schuwden het geweld niet om misdaden op te lossen. Daarbij maakten ze veelvuldig ge bruik van hun voornaamste con tact met de onderwereld, Huggy Bear, een extravagante pooier. In 1977 is er in Amerika een toene mende zorg over het geweld op tv. Het dwong de scriptschrijvers van de serie de gewelddadige actie scènes te beperken en meer ro mantische en sociale thema's aan te snijden. Dit tot ongenoegen van de hoofdrolspelers en het pu bliek. De serie werd minder popu lair en is op 15 mei 1979 voor het laatst uitgezonden. Maar in die vier jaar hebben Starsky en Hutch zich bij een groot publiek onsterfe lijk gemaakt. Branko Eijssen In de serie Heimwee TV worden elke week tv-series uit het ver leden belicht die de geur van nostalgie ademen. Deze week Starsky Sc Hutch

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 97