KL,-. 43 wonen UJ ■JU Radio's die vermomd zijn als tuinkabouter, bloempotten die licht geven, barbecues waar muziek uit komt. Nu het leven zich naar de buitenkamer verplaatst, komen er meer gadgets op de markt om het verblijf in de tuin zo huiselijk mogelijk te maken. De bonte kindertuin wonen@wegener.nl 024-3650509 Zaterdag 11 juli 2009 Daar zit muziek in! Op het eerste gezicht lijkt het een doodnor male barbecue. Ge schikt voor een snel le hap voor twee per sonen, maar ook voor bruisende tuinfeesten voor grote gezelschap pen. De nieuwe gasbarbecue van de Belgische producent Barbecook heeft echter een extra functie: het apparaat, voorzien van de veelbelo vende naam TamTam, beschikt over ingebouwde speakers. Terwijl je wacht tot je hamburger of kip penpoot beetgaar is, sluit je je iPod, mp3-speler of cdspeler aan op het apparaat. De worstjes liggen vervolgens te swingen op de grill plaat. Geen stroom bij de hand of plan nen om te gaan barbecuen in het park? Geen nood, de portable gas barbecue werkt ook op batterijen. De producent heeft er zelfs een nieuw werkwoord voor geïntrodu ceerd: TamTammen. „Een eenvou dige manier om een feestgevoel op te wekken", legt een woordvoerder van het Belgische bedrijf uit. De TamTam is slechts één van de nieuwe gadgets die dit tuinseizoen op de markt gebracht zijn. Nu het leven zich in toenemende mate naar buiten verplaatst en de tuin een multifunctionele leefplek ge worden is, verschijnen er steeds meer producten die het verblijf in de buitenkamer zo huiselijk moge lijk moeten maken. Het gaat er niet langer om hóe je achtertuin er uit ziet, maar vooral wat je er kunt dóen. Waren we al gewend buiten te ko ken, te slapen, te douchen en te werken, ook voor tv-kijken en naar de radio luisteren willen we op zwoele zomeravonden ons huis niet meer in. Dat kunnen we aflei den uit de introductie van tal van Deze Rock Garden-plantenbakken zijn origineler dan de bekende, ron de potten. Ze kosten 99,95 euro. door Corine van Zuthem foto's PR audiovisuele accessoires, zoals spat- waterdichte tv's en dvd-spelers. Tuin- en landschapsarchitect Bert Huls uit Oisterwijk, auteur van on der meer het boek Tuin is mijn li ving, volgt die ontwikkeling met ar gusogen. „Best heftig als je ziet wat er allemaal op de markt komt. Op een gegeven moment heeft het niets meer met een tuin te ma ken", vindt hij. Ook Huls merkt bij zijn opdracht gevers een toenemende vraag naar Deze lichtgevende bollen kregen de stemmige naam Atmosphere. Te koop voor 249 euro. Denk om de buren! Hartstikke leuk natuurlijk, om een spannende voetbalwedstrijd of je favoriete detective op je tuintelevisie te bekijken. Maar wat vindt de buurman daar van? Misschien geniet hij liever van de vogels die zojuist aan hun avondcon cert zijn begonnen, maar kan hij die niet meer horen omdat ze overstemd worden door jouw muzikale barbecue. Uit onderzoek blijkt dat één van de grootste bronnen van geluidsoverlast, na het wegverkeer, de buren zijn. Muziek die te harcfstaat is zelfs de meest voor komende aanleiding voor een fikse burenruzie. Overleg dus altijd met de bu ren als je audiovisuele apparatuur in je tuin gaat plaatsen. Ervaren zij het ge- technische voorzieningen die het buitenleven zouden moeten ver aangenamen. „Er wordt bij de aan leg van een tuin bijvoorbeeld steeds meer nagedacht over aanslui tingen voor gas, water, licht en elektriciteit." Veel mensen hebben de behoefte in hun tuin een eigen wereld te creëren, zegt Huls. „Daar komt bij: de tuin is geen ondergeschoven kindje meer. De luxe en het com fort die we binnenskamers heb ben, willen we buiten ook. Men sen willen bovendien het gehele jaar door gebruik kunnen maken van hun tuin." Dat beaamt ook Peter Meijer van Gadgets 8c Trends. Hij verkoopt on der meer de outdoor televisie, een spatwaterdicht apparaat dat be stand is tegen regen, insecten, stoft zand en extreme temperatuursver schillen. „Je kunt lekker buiten blij ven zitten als je favoriete soap be gint." Ook in het assortiment: de waterdichte dvd-speler. Is bestand tegen zout water, uv-straling en ho ge luchtvochtigheid. „Dus ook ge schikt voor in de sauna." Volgens Meijer is er 'absoluut vraag naar audiovisuele apparaten voor in de tuin'. Dus ontbreekt ook de waterdichte tuinradio niet, desgewenst met speakers in de vorm van een rotsblok, boom stronk of bloembak. Nieuwste hit: verlichte bloempot ten. Is dit jaar een absolute topper, zegt Meijer. „Afkomstig uit Italië, toch het land dat het buitenleven tot kunst heeft verheven." De kunststof bloempotten zijn voorzien van ingebouwde led ver lichting en bijbehorende afstands bediening. Je kunt ze op één kleur instellen, maar ook verschillende kleuren laten produceren, al naar gelang je stemming. Sommige pot- Dit zijn tunestones: tuinspeakers in de vorm van een rots. Deze 'zingen de' rotsen kosten 99 euro. ten zijn voorzien van een accu. „Ideaal voor op het terras: je laadt ze een paar uur op en vervolgens heb je er een week plezier van." Tuinarchitect Bert Huls moet er niet aan denken in zijn tuin con stant muziek op de achtergrond te horen. „Ik heb er geen behoefte aan en geef de voorkeur aan de stil te. Ik kan bovendien ontzettend ge nieten van het fluiten van de vogel tjes of het ruisen van de wind. Dat is voor mij het ultieme tuingenot en ik denk dat dat voor meer men sen geldt." Hij vervolgt: „Een tuin biedt juist een prima tegenwicht tegen de steeds drukker wordende maat schappij. In mijn tuin kom ik tot rust. Maar ik kan me voorstellen dat je daar anders over denkt, als je een lawaaierig stadstuintje hebt. Aan de, andere kant: als je dan ook nog continu de radio aan hebt staan, hoor je natuurlijk helemaal geen vogels meer." Huls voorspelt een nieuwe tuin- trend: terug naar de eenvoud, als reactie op de overvloed van dit mo ment. „Let op mijn woorden: als we twee, drie jaar verder zijn, ver langen we weer massaal naar rust en stilte en naar pure en eerlijke materialen. Ruraal oftewel lande lijk wordt het nieuwe toverwoord, en persoonlijk ben ik daar heel erg blij mee." www.tuintelevisie.nl www.tuinspeakers.nl www.verlichtebloempotten.nl www.barbecook.com www.gadgetsentrends.nl iw Reageren? redactie.wonen@wegener.nl Kostbaar hebbeding voor buiten. De prijzen voor tuintelevisies varie ren van 999 tot 11.000 euro. luid als storend? Wat is een toelaatbaar volume? Praten over mogelijke ge luidshinder doet soms al wonderen. Ook een oplossing: nodig je buurman uit om gezamenlijk naar de voetbalwedstrijd te kijken! Helpt dat allemaal niet, dan biedt een schutting in de vorm van een geluids scherm wellicht de oplossing, zoals het NoiStop-geluidsscherm van Rockdelta. De constructie, met kernen van speciaal ontwikkelde geluidsabsorberende steenwol, dempt het geluid al met 9 tot 12 decibel. www.noistop.nl Frederike Krommendijk, journaliste, hobbytuinier en tuinboekschrijfster, geeft haar kijk op het buitenleven. inderen krijgen is leuk. Maar het een ramp. Heb je eindelijk de hof van je dro men, binnen een paar jaar heeft het nageslacht er een bon te uitdragerij van gemaakt. Het begint met de zandbak. Graszoden eruit, geel zand er in. Mooi is anders, maar kijk die kleine genieten! De zand bak is een stijlstuk vergeleken met de bonte bombarie die volgt. De een brengt een nep- grasmaaier, de ander heeft ro de kuipstoeltjes. Op verjaarda gen volgen een guitige octopus sproeier, een gifgroen tentje, een kruiwagentje met oranje gereedschap en supersoakers. De zorgvuldig beplante vijver wordt aan het oog onttrok ken door betonijzer. Soms gooi je een attribuut weg en koop je iets smaak vols terug. Maar die nieu we aankopen worden door de kleine tuiniers hardvochtig genegeerd. Hoe le lijker, hoe mooier, is hun de vies. En bij de eerstvolgende verjaardag volgt weer een nieu we lading Plastic Fantastic. Het toppunt van smakeloos heid komt na een jaar of vijf: de trampoline. Liefst eentje van 4 meter doorsnee, met een apenkooi van gaas. Daar kan geen smaakvolle border tegen op, visueel. Met een decibelle tje of 10 aan plezier wordt het ding ingewijd, en dus zucht je maar weer. Als de kinderen ge nieten, heb jij ook plezier... Als oplettende tuinier had je beter moeten weten. Elk voor jaar zie je hoe hele regimenten vogels een nestje bouwen, ei tjes leggen, kindjes krijgen. Ze vliegen af en aan en nog kun nen de Holle Bolle Gijsjes van de honger niet slapen. Ze krij sen en dwingen, en pa en ma maar sloven. Als de kleintjes de deur uit zijn, zie je zo'n ouderdier nog wel eens rond scharrelen, met een mottig ve renpakje. Uitgewoond. In het nestkastje rest een puinhoop. Kindjes en Schoner Wohnen, dat verdraagt elkaar niet. Een paar jaar afzien, dan heb je ze bijgebracht dat ze niet door borders mogen stampen en dat je in een tuin ook verstaanbaar bent zonder Tarzanvolume. Nog een jaar of drie, dan kan die trampoline op Marktplaats.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 95