wonen42 VRAAG ANTWOORD Hoe kom ik van die vlekken op mijn terras af. Mijn komkommers sterven af voordat ze volgroeid zijn. Hoe kan dat? Waarom is huishoudelijke apparatuur wit? Zaterdag 11 juli 2009 wonen@wegener.nl 024-3650509 Meneer Eijkens heeft een ter ras van IJsselsteentjes. Maar er komen zwarte vlekken op. „Zo groot als een muntstuk van 2 euro. Onder de tafel zit ten ze niet", mailt hij. Hij pro beerde van alles: spoelen met algreiniger, schuren met chloor. Tevergeefs. Henk Mensinga van Bestratingswin- kel.nl, raadt dit soort agressie ve methodes sowieso af. „Ze zijn over het algemeen scha delijk voor de bestrating, om dat de poriën worden geo pend waardoor zich nog meer verontreinigingen aan de steen kunnen hechten", zegt hij. De zwarte plekken kun nen veroorzaakt zijn door mos, denkt hij. Hier is hem niet echt een afdoende me thode voor bekend. Op inter net wordt het ph-neutrale middel Biomos geadviseerd. Zie www.biomos.eu Mevrouw van den Heuvel had zich verheugd op komkom mers uit eigen tuin. Echter: haar oogst is mislukt. 'De in mijn broeikas geplaatste kom kommer gaf al vrij snel kleine komkommertjes van zo'n 5 centimeter lang', schrijft ze. 'Ze groeiden echter niet meer verder, na een tijdje werden ze geel en stierven af terwijl de plant zelf we! doorgroeide. Weet u hoe dat kan?' Planten- expert Romke van de Kaa denkt dat de komkommers kou hebben geleden. „Kom kommers houden van een ho ge bodemtemperatuur. ik denk dat het zelfs in de kas in het begin van de maand te koud was. Nu zal het beter gaan. Veel mest en veel water zijn aan te raden. En liever geen standplaats in de felle zon", zegt hij. Ook een vraag? redactie.wonen@wegener.nl Vinger achter populair- wetenschappelijke kwesties op het gebied van wonen. Wit wordt meestal geassoci eerd met schoonheid, zuiver heid en hygiëne. Dat is alle maal erg belangrijk bij het be reiden van voedsel. Vandaar dat vroeger al voor deze 'schone' kleur is geko zen. Behalve het hygiënische gevoel dat je krijgt bij de kleur wit, heeft wit ook ande re voordelen. Het heeft een redelijk tijdloos karakter en raakt daarom niet snel uit de mode. De witte kleur van koelkasten heeft nog een andere reden. Een wit oppervlak is in staat om invallend (zon)licht terug te kaatsen. Dit in tegenstel ling tot de andere kleuren. De ze nemen de Warmte die van dit licht komt in zich op en daardoor zal de koelkast extra werk moeten leveren om de inhoud op koeltempe- ratuur te houden. Toch speelt wit een steeds minder belang rijke rol bij het aanschaffen van huishoudelijk apparatuur. In de loop der jaren is er veel voor de neutrale kleur in de plaats gekomen. Je ziet appa raten in alle mogelijke kleu ren. We hebben bijvoorbeeld zwarte koffiezetapparaten, ro ze citruspersen en blauwe stofzuigers. Afhankelijk van de trends krijgen de meeste kleuren tegenwoordig wel een kans. Maar we moeten het natuurlijk wel passend vin den. Een gele wasmachine zul len de meeste mensen raar vinden. En voor de mensen die het bij traditioneel wit houden, niet getreurd. De meeste 'kleurige' apparaten n blijken ook altijd nog een wit r~™ broertje of zusje te hebben. Redactie en samenstelling: Frank Clevers en Charles Len- nartz

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 94