De hond kan niet zomaar op vakantie 37 reizen Nooit meer geruzie op de achterbank en nooit meer gezeur om een ijsje. Alleen al daarom zou je hond of kat mee nemen op vakantie. Mar ja Boonstra nam haar huisdier mee op reis, maar ging eerst even langs de dierenarts. reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 11 juli 2009 Elk huisdier dat in Europa op vakantie gaat, moet zijn ingeënt tegen honds dolheid (rabiës). Dat moet tenminste een maand voor vertrek gebeuren. Bo vendien moet het dier een identifi catiechip (of tatoeage) en een nieuw Europees dierenpaspoort hebben. Als we dan toch bij de die renarts zijn, kan die meteen de ver plichte gezondheidsverklaring afge ven. Vervolgens zijn Fikkie en Minoes klaar voor de reis. Tenzij de baas vertrekt naar Engeland, Ierland, Zweden, Noorwegen of een be stemming buiten de EU. Want dan moet ook nog een bloedtest wor den gedaan om te bewijzen dat het dier is gevaccineerd tegen rabiës en genoeg antistoffen in zijn bloed heeft. Dat moet dan ook nog eens maanden van tevoren gebeuren. Voor Ierland en Groot-Brittannië zelfs zes maanden voor vertrek, voor Zweden minimaal vier maan den. Omdat de test niet altijd di rect een positief resultaat geeft, wordt aangeraden minimaal acht maanden voor het geplande ver trek even langs de dierenarts te gaan. Geert Alsma, dierenarts in Burgum: „Het vervelende is dat niet iedere hond zichtbare antistof fen opbouwt. Als er onvoldoende antistoffen worden gevonden, mag hij niet mee. Ook al heb je hem keurig op tijd gevaccineerd en is hij daardoor dus beschermd." Groot-Brittannië eist een officieel certificaat met alle gegevens over vaccinaties en bloedtest. Er moet ook opstaan wanneer het dier is be handeld tegen teken en wormen. Dat moet tussen de 24 en 48 uur voor vertrek zijn gebeurd. Die behandeling tegen teken en wormen is overigens wel belang rijk. Onder meer als bestrijding van de voor de mens gevaarlijke vossenlintworm. Alsma: „Maar de hartworm is veel akeliger. Daar gaat je hond of kat dood van. De Italiaanse Povlakte en de Franse Ca- marque zijn plekken waar hart worm voorkomt." Gelukkig zijn er goede middelen waarmee het huis dier kan worden beschermd. Dan zijn er natuurlijk nog besmet te teken. Alsma: „Tekenbestrijding is belangrijk. Gebruik een spray of een vlooienband om te voorko men dat teken aanhechten. Vergeet niet een tekenpincet om ze te ver wijderen. De teek moet minimaal 24 uur vastzitten, voordat hij ge vaarlijk wordt." Sommige Europese landen hebben extra regels bedacht voor vakantie gangers met huisdieren. Zo is het in Duitsland verboden een hond los in de auto te hebben. Hij moet in een afgescheiden deel of in een bench worden vervoerd of worden vastgemaakt aan een autogordel. Volgens Alsma zijn er speciale hon dengordels. „Een bench of katten- kooi kan natuurlijk ook, maar je moet wel uitkijken dat je die niet in je nek krijgt als je ineens moet remmen." De Fransen laten de pitbullterriër, mastiff en tosa inu niet meer toe. Rottweiler en Amerikaanse Staf fordshire moeten gemuilkorfd of aangelijnd zijn. De regels gelden illustratie Mark Reijntjens ook voor wie op doorreis is. Heb je alles geregeld, dan kan het huisdier nog last krijgen van reis ziekte. jonge honden moeten vaak overgeven in de auto. Maar ook sommige volwassen dieren doen het nog. Het antibraakmiddel Ce- renia helpt volgens dierenarts Als ma in een dubbele dosis zo'n acht tot tien uur tegen reisziekte. Voor wie het nog niet wist: sommi ge huisdieren kunnen in de felle zon verbranden. Honden met een lichte neus, zoals een blonde labra dor, kunnen wel een likje 'factor 20' gebruiken. Dat geldt ook voor de oorpunten van lichte katten. En dan nog dit: een dier alleen in de auto laten, is altijd fout. Ook al staan de ramen op een kiertje. Of de baas blijft aan boord, of ieder een stapt uit. Samen uit, samen thuis. w* Reageren? redactie.reizen@wegener.nl www.wagenziekte-honden.nl www.weknowyoucare.nl foto's Familie Achterkamp De gazebo uit Bali kwam in kratten aan en kreeg een mooie plek in de tuin. In deze rubriek staan we stil bij het souvenir dat veel voor u betekent of waar u een leuke herinnering aan heeft. HET SOUVENIR Een gazebo (tuin huis). EIGENAAR Henk en Gerda Achter kamp. WAARVANDAAN Bali. WANNEER GEKOCHT In 2007. PRIJS Niet het goedkoopste souvenir. WAAROM SPECIAAL „We hebben in 2007 een reis gemaakt naar Bali. Daar zouden we onze zoon ont moeten, die een rondreis had ge maakt door Australië en Nieuw- Zeeland. Op een van onze dagtrips kwamen we langs een werkplaats waar gazebo's, houten tuinhuizen, werden gemaakt. We liepen wat rond en door de voorbeelden van tuinhuisjes werden we steeds en thousiaster. We zagen het al hele maal voor ons in onze eigen tuin. Twee dagen later hadden we beslo ten dat we aankoop en transport naar Nederland wel aandurfden. Toen hebben we de hele 'handel' in werking gezet. „In het najaar kwam een enorme vrachtwagen voorrijden met gigan tische kratten erin. En dan te be denken dat we alles hadden willen ophalen in Rotterdam met een boe- delbak... Het was een hele puzzel om het tuinhuis in elkaar te zetten, maar met vereende krachten is het gelukt. Nu staat in onze tuin een prachtige gazebo. U Ook een leuk souvenir of vakantie-aandenken? souvenir@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 89