u 31 reizen Carry Tefsen reizen@wegener.nl 024-3650360 Een vlieger, een la stuk touw en een beetje wind. Vliegerspecialist Ron de Haas test de kwaliteiten van vijf vliegers. door Lindy Jense foto's Mariska Hofman zwaar, maar leuk %/t/t/l/l/ supervlieger! (3) Hoe ziet hij eruit? Deze Cody van 2 bij 2 meter lijkt met z'n hoekige vormen en zijvleugels een beetje op een vleermuis. De vlieger is aan het begin van de 20ste eeuw ont wikkeld door Samuel F. Cody om soldaten omhoog te tillen, zodat ze de vijandelijke linies konden over zien. Wat kost hij? De Cody is kostbaar: ze zijn er in de winkel vanaf 150 eu ro. Hoe maak je 'm zelf? Je moet ex treem precies werken om een een- lijns-Cody vlieger zelf te bouwen. Bij de geringste afwijking is hij in stabiel. Kan hij kunstjes? De Cody is een eenlijns vlieger. Hij valt niet te be sturen. Maar het is wel vorstelijk vliegeren: de vlieger gaat rechtstan dig de lucht in en blijft als een bid dende roofvogel aan de hemel staan. Man-, vrouw-, kindvriendelijk? De Cody is een krachtpatser. De veder lichte vlieger tilt met gemak 60 ki lo omhoog. Windkracht hoeveel? De Cody heeft minstens windkracht 2 no- dig. Waardering: niet zomerproof mwah, 't gaat kost wat moeite Waardering W De Grote Eddy (4) Hoe ziet hij er uit? Met een hoogte en breedte van twee meter kun je de Grote Eddy gerust imposant noemen. Wat kost hij? Aan materiaal kost de ze eenlijns Eddy een euro of 50. In dit formaat is deze vlieger niet in de winkel te koop. Hoe maak je 'm zelf? Ron de Haas deed er twee dagen over. Vliegeren is een van de zeldzame mannen- hobby's waar een naaimachine aan te pas komt. Op internet circuleren zelfs tips over de beste machines om vliegers te maken (de degelijke Pfaff scoort hoog). Kan hij kunstjes? Ook voor de grote Eddy geldt: hij kan omhoog. En omlaag. Et cetera. Man-, vrouw-, kindvriendelijk? Het lijkt ons een handige regel een kind geen vlieger te geven die twee keer zo groot is als het kind zelf. Vanaf een jaar of 10 moet het kun nen met de reuzen-Eddy. Windkracht hoeveel? De reuzen-Ed dy gaat de lucht in vanaf wind kracht 1 tot 2,5 a 3. Dan gaat hij te hard trekken. nig aan te sturen. De grootste lol van deze vlieger zit 'm dan ook in het knutselwerk dat er aan te pas komt. Man- vrouw-, kindvriendelijk? De matrasvlieger die Ron de Haas de monstreert, trekt met gemak 50 ki lo omhoog. Niks voor kinderen dus. Maar er zijn ook hele kleine matrasvliegertjes, geschikt voor lichte en kleine mensen. Windkracht hoeveel? Voor de ma trasvlieger heb je minimaal 1,5 windkracht nodig en maximaal 4. Waardering Parafoii (5) matrasvlieger Hoe ziet hij eruit? Het heet een een lijns matrasvlieger en dat is ook precies zoals ie eruit ziet. Desge wenst kun je er nog een verdie ping of twee bovenop bouwen. Wat kost hij? Een kleintje is 8 euro, dit formaat kost rond de 30 euro. Hoe maak je 'm zelf? Met ontzet tend veel geduld en precisie kun je van nylon lapjes en touw een ma trasvlieger zelf maken. Kan hij kunstjes? Omdat deze vlie ger maar één lijn heeft, valt er wei- boodschappenlijst kattenluik schroeven GELLIBAFF Met mooie weer zijn kinderen dolgelukkig in hun ei gen achtertuin en een opblaasbad- je. Lekker kliederen met waterbal lonnen of met de tuinsproeier. Of met Gellibaff. Met wat? Gellibaff. Magisch poeder dat warm water verandert in een felgekleurde, drabberige gelei. Dolle pret natuur lijk. Zijn ze uitgespeeld met de glibberige prut, dan verandert het goedje weer in water na het toe voegen van een oplosmiddel. Een Gellibaff zomerpakket met kinder zwembadje en blauw Gellibaffpoe- der kost 14,95 euro. www.trendyspeelgoed.nl NEMO Is het weer iets minder, dan kunnen kinderen zich opper best vermaken in science center NEMO in Amsterdam. Met alle doedingetjes in dit wetenschappe lijke en technologische museum houdt het ondernemende jonge grut zich moeiteloos een dagje be zig. De ouders kunnen zich onder tussen terugtrekken op het dakter ras waar uitnodigende strandstoe len staan voor een welverdiend re laxmoment. Maar dan moet wel de zon schijnen. www.e-nemo.nl CONTINIUM Min of meer het zelfde als NEMO, maar toch heel anders, is Continium. Dit ontdek kingcentrum in Kerkrade herbergt kijk- en doetentoonstellingen voor jong en oud. Je kunt er bijvoor beeld onderzoeken hoe hard je hart pompt, experimenteren als een echte professor en 3D-films bekijken met zo'n gek brilletje. www.continium.nl DANCE VALLEY Het zou fijn zijn als het in ieder geval vandaag droog blijft. Tenminste voor de duizenden danceliefhebbers die zich gaan uitleven op de vijftiende editie van Dance Valley in Spaarn- woude. Trek je partyoutfit maar aan, want op het programma staan klinkende namen, zoals Ar- min van Buren, Kraak en Smaak, Ferry Corsten en nog vele, vele an deren. De complete lijst staat op: www.dancevalley.nl Zaterdag 11 juli 2009 Krant, televisie, radio, weekbladen of toch liever internet? Wie gebruikt welke media en waarom? Deze week: TELEVISIE „Ik heb veertig jaar 's avonds gewerkt en toen ik een maal vrij was, dacht ik: ha! Nu kan ik iedere avond naar de tele visie kijken. Maar het aanbod is me een beetje tegengevallen. We zien altijd Pauw Witteman, Nova en het nieuws, maar voor de rest ga ik niet kijken naar din gen die ik niet wil zien. Ik kijk mee met mijn man, maar als ik iets speciaals ontdek, dan trek ik wel aan de bel dat ik het wil zien. Zoals Van Moskou tot Ma gadan. Mijn man kijkt naar alle voetbal dat er is, hij heeft ook een abonnement op Eredivisie Li ve. Dat krijg ik maar half mee." RADIO „In huis luister ik niet naar de radio, want ik ben ver zot op stilte. Thuis gaat het langs je heen en wordt het omge vingsgeluid. In de auto luister ik wel naar praatprogramma's op Radio 1 of Radio Noord-Hol land, want dan ben ik er wel echt bij betrokken. En voordat het verdween, luisterde ik ook naar Arrow Jazz FM." WEEKBLADEN „Het proefabon nement op Vrij Nederland heb ik niet verlengd. Vooral de lay-out viel me tegen. Ik vond het onpret tig lezen, alles heeft dezelfde kleur. Misschien wil ik wat meer geamuseerd worden. On kruid en Para visie lees ik al heel lang: ik heb belangstel ling voor het alternatieve. Ik denk er wel eens over Para- visie op te zeg gen, er is niet meer zo veel nieuws onder de zon rond het spirituele. Op het historische magazine Ons Amsterdam waren-mijn ouders al geabonneerd en mijn moeder heeft alle jaargangen bewaard. Het is een obsessie dat ik alles probeer te lezen. Stapels halfgele- zen bladen heb ik liggen." INTERNET „Ik heb een laptop mijn man zo'n bolle computer. We zitten in een kamertje ieder aan een eigen kant. Internet is he lemaal tot ons doorgedrongen. We googelen en laten ons mai len. Voor het eerst gaat de laptop deze zomer mee naar Spanje." KRANT „We zijn echte Amster dammers, dus we hebben al heel lang een abonnement op Het Pa rool. Ik blader 'm door en blijf hangen bij artikelen over men sen of wereldsituaties. Mijn man leest de krant het eerst, als-ie nog netjes in elkaar gevouwen is. Ik heb nog een tijdje vanwege de showpagina's De Telegraaf ge had, maar die heb ik afgezegd. Als er wat is, dan koop ik hem wel los.Eline Besselink Actrice Carry Tefsen. foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 83