Opmars van Mexicaanse griep stokt miljoenen in werven sterker dan ooit Zaterdag 11 juli 2009 7 In de karakteristieke werven langs de Utrechtse grachten is veel horeca gevestigd. van het wegdek voorkomen, lopen sommige werfkelders gevaar om te verzakken en hebben de walmu- ren langs het water een levens duur van nog maximaal tien jaar. De slechte toestand van de wer ven werd in 2007 ontdekt tijdens onderhoudswerkzaamheden aan een lage walmuur aan de Oude gracht. De fundering op die locatie bleek volledig te zijn bezweken. Verder onderzoek wees uit dat 70 procent van de werffundering en 76 procent van het metselwerk niet voldoende stevig is. Tempo waarin ziekte zich verspreidt neemt af in Nederland. DEN HAAG - Het tempo waarin de Mexicaanse griep zich in ons land verspreidt neemt af Dat meldt het Rijksinstituut voor Volksgezond heid en Milieu, het RIVM, na pu blicatie van de jongste griepcijfers. Op dit moment is bij 152 Nederlan ders Mexicaanse griep of Nieuwe Influenza A vastgesteld. Ten op zichte van twee weken geleden zijn er maar 34 nieuwe gevallen bij gekomen. De langzame verspreiding is goed nieuws, stelt ]im van Steenbergen, hoofd Infectieziektenbestrijding van het RIVM. „Hoe langer de griep wegblijft, hoe groter de kans dat het vaccin op tijd klaar is. Dan kan iedereen op tijd worden in geënt." Het vaccin, nu nog in ont wikkeling, is naar verwachting van af half oktober beschikbaar. De trage verspreiding van het vi rus kan van korte duur zijn, waar schuwt de RIVM-arts. „Als over drie weken veel vakantiegangers te rugkomen, kan de winst in een week verdwenen zijn." De versprei ding in Nederland staat in schril contrast met bijvoorbeeld Groot-Brittannië, waar de teller op minstens 8000 griepgevallen staat. De Britse overheid is gestopt met officiële tellingen en richt zich nu op het behandelen van zieken. In België verloopt de verspreiding net als in Nederland langzaam, met nu 76 gevallen. Van Steenber gen vindt het opmerkelijk dat reizi gers landen als Groot-Brittannië en de Verenigde Staten vanwege de griep mijden. „Er worden daar veel griepgevallen vastgesteld, om dat de surveillance zeer nauwkeu rig is. Ik kan een aantal andere lan den bedenken waar misschien net zo veel griepgevallen voorkomen, maar waar ze niet aan het licht ko men. Ook Europese landen." Hij adviseert Nederlanders die naar het buitenland gaan een koortsthermometer mee te nemen en regelmatig de handen te was sen. „Mijn persoonlijke advies is: ga gewoon op reis." Overigens ver wacht het RIVM wel een grote uit braak van Mexicaanse griep in Ne derland wanneer de herfst begint. „Dan blijven mensen meer bin nen en zitten ze dichter bij elkaar. Dat is ook altijd het moment waar op de gebruikelijke seizoensgriep komt opzetten." Ten opzichte van twee weken ge leden zijn er in Nederland 34 nieuwe gevallen van Mexicaanse griep bijgekomen. Dat is minder dan verwacht. satiepers. Hoe herkenbaar. „Al weet ik natuurlijk niet wat hij op zijn kerfstok heeft", zegt lomanda eerlijk. Dan moet iedereen de foto van de dierbare(n) op de schoot leggen en de ogen sluiten, lomanda heft beide armen omhoog en blijft een minuut lang in die stand. Ze vraagt haar publiek aan iets leuks te denken met betrekking tot de overledene. Een mop, een anekdo te. Want we moeten verder, met positieve gedachten. 'De wereld heeft behoefte aan leiding. Daar kan ik voor zorgen' Het barst nu van de emoties. Som mige kerkgangers lachen, anderen huilen. Iedereen steekt een waxine lichtje aan. lomanda telt tot drie en dan spreekt iedereen hardop de naam van de overledene uit. Een lid van het koor uit Maas tricht wordt onwel. Jomanda legt een hand op haar hoofd. Het gaat meteen een stuk beter met de vrouw. „Dank u wel voor de lief de", zingt Jomanda zachtjes. Eén uur en twintig minuten en de dienst is'voorbij. Bij de kerkdeur legt lomanda bij iedereen een hand op het hoofd. Om de hoek staat een kistje, waarin donaties kunnen worden gedeponeerd, voor kinderprojecten in Afrika. Deze dienst was een compromis, legt Cordewener uit. De in Doenra- de razendpopulaire pastoor heeft behoorlijk zijn nek uitgestoken door Jomanda te inviteren. Toen het kerkbestuur op zoek ging naar een Mariabeeld voor de kerk, her innerde de pastoor zich het beeld dat jarenlang de ingang sierde van Ravensbos, het voormalige kloos tercomplex waar Jomanda resideer de. Jomanda stond het beeld af en gaf de pastoor ook de vredeszuil mee. Beide pronken nu op het Kerkplein in Doenrade. In ruil daarvoor gaf Cordewener haar toestemming een nabe- staandendienst te leiden, speciaal voor de aanhangers die haar de laatste maanden door dik en dun hebben gesteund. Maar Jomanda mocht er geen regelrechte healing van maken en ook geen entree hef fen. Het zijn toch al tijden dat het me dium behoedzamer te werk moet gaan. „Raadpleeg altijd een arts", zegt ze tegen haar publiek. Een oudere man filmt haar hele perfor mance, om te voorkomen dat Jo manda straks weer verkeerd begre pen wordt. Jomanda blijft in Canada wonen. Maar ze gaat met grote regelmaat pendelen en als vanouds de thea ters in, met healings. „Massa's mensen wachten", weet ze. „Ze snakken naar vrede in hun leven. De wereld heeft behoefte aan lei ding. Daar kan ik voor zorgen." r ten Korte intensieve opleidingen VMBO-T, HAVO, VWO in Vlissingen Wij starten weer begin september Inéén jaar naar het diploma: VMBO-T HAVO VWO Of in twee jaar naar het diploma HAVO via onze opleiding: HEXBO Studeren per vak kan. Vrijstellingen vanuit het voortgezet onderwijs zijn mogelijk. Wij bieden een volwassen aanpak van de studie: begeleid zelfstandig studeren. 16- en 17-jarigen zijn toelaatbaar via het voortgezet onderwijs. Vraag onze folder aan. kijk op www.roczeeland.nl (onder Cluster Educatie, Opleidingen) of bel voor een afspraak! Slechts in zeer uitzonderlijke gevallen kunnen inwoners uit Zeeuws-Vlaanderen tot de oplei dingen toegelaten worden. ROC Zeeland, cluster Educatie Verlengde Bonedijkestraat 279 6383 BC Vlissingen T0118-558660 www.roczeeland.nl vavo0roczeeland.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 7