21 spectrum - Zaterdag 11 juli 2009 Als u-jarig meisje ben je seksueel misbruikt door een leraar. Voor jou was dat ook liefde, zegje. „Het klinkt misschien wel heel vreemd wat ik nu zeg, maar zonder die man had ik het mentaal niet overleefd. In tegenstelling tot mijn vader gaf hij mij een gevoel van zekerheid, waardering. Dat was een verade ming: ik mocht er zijn. Ik had die aandacht ontzettend hard nodig. Hij zei dat ik goed kon schrijven, mooi kon tekenen, en ja, daarnaast was er echt seksueel contact. Ik praat het niet goed, die man was 50, maar ik heb het gewoon niet als heel erg erva ren. Hij compenseerde de hardheid van mijn vader. Toen ik ouder was en in thera pie ging, heb ik aan mijn moeder ge vraagd: Was papa echt zo streng voor mij? Zij antwoordde: 'Ja kind, ik heb mij wei eens afgevraagd of jij dat allemaal wel zou overleven'. Toch heb ik ook veel aan mijn vader te danken. Door zijn opvoeding heb ik het in mijn werk heel ver geschopt. Op cruciale momenten kan ik ook hard zijn voor mezelf'. Je bent wel heel lang onzeker gebleven. „Ja, dat ben ik nog steeds, alleen niet meer zo fundamenteel. In therapie heb ik ge leerd met mijn onzekerheid om te gaan. Tussen mijn 30ste en 40ste was het echt heel erg. Ik werkte toen nog bij het actuali teitenprogramma Hier en Nu van de NCRV. Het was een team met alleen maar mannen. Als zij kritiek op mij hadden, trok ik mij dat persoonlijk heel erg aan. Ik herinner mij een uitzending dat ik Ruud Lubbers, toen minister van Economische Zaken, mocht interviewen. Normaal ge sproken stak ik mijn haar altijd op, nu droeg ik het los. Na afloop van die uitzen ding werd ik toch afgemaakt door die man nen! 'Keyl, je zag er niet uit. Jij hoeft echt niet in beeld, zo mooi ben je niet'. Ik voel de me zo persoonlijk vernederd en aange vallen. Ze zeiden niets over de inhoud, ter wijl het een heel goed interview was. Later zag ik wel in dat die kritiek helemaal niet op mij sloeg. Die mannen vreesden voor hun positie en waren bang dat ik voortaan de belangrijke interviews mocht doen." Heeft die onzekerheid je belemmerd? „Een groot deel van mijn leven heb ik niet genoten. Toen ik nog de Vijf Uur Show pre senteerde, zei de producer tegen mij: 'Meis je, je hebt ongelooflijk succes. Geniet daar nou eens van'. Maar ik kon dat niet. Ik kon niet relaxen. Ik ben een paar jaar geleden gevraagd de talkshow van Karei van de Graaf over te nemen. Heb ik geweigerd. Ik durfde niet. Bang afgebrand te worden. Datzelfde geldt voor de opvolging van Ba rend en Van Dorp. Durfde ik ook niet. Er was toen ook niemand in mijn leven die mij stimuleerde, in mij geloofde en zei dat ik het wél kon. Neem Linda de Mol, die wordt, denk ik, gecoacht door haar broer John. Dat kan een enorme steun zijn. Ik ben een paar keer keihard afgebrand, dat is echt heel heftig. Columnist Wim de Jong van de Volkskrant heeft mij eens een 'opgegraven veenlijk' genoemd. Dat vind ik zo totaal fout. En onlangs schreef hij 'dat hij verliefd op me is'. Ook dat is niet leuk." Je bent sinds kort eigenaar van een website die moet uitgroeien tot de Catherine Club: mensen die positief in het leven staan, maar ook problemen hebben. Uithuilen bij Catheri ne? „Ik word bijgestaan door een team van des kundigen die bijvoorbeeld alles weten over relaties, spiritualiteit, gezondheid en geld. Ik hoop dat mensen zich na een be zoek aan mijn site een stukje beter voelen. Eigenlijk refereer ik aan een oud calvinis tisch gezegde: tel je zegeningen. Bij alles wat je overkomt, kun je je onderdompelen in de rol van slachtoffer, maar daar word je uiteindelijk niet beter van. Ik wil mij richten op positieve dingen in het leven." Wel een anoniem bestaan, beheerder van een site. Hoop je niet stiekem dat je wordt ge beld? „Wie weet, maar ik wil nooit meer dage lijks op televisie, zoals ik jarenlang voor RTL4 en omroep Max heb gedaan. Dat is veel te zwaar. Het zet mij enorm onder druk. Dat trek ik echt niet meer. Daar krijg ik alleen maar slapeloze nachten van. Je bent altijd met je kop ergens anders. Zijn mijn kleren er wel? Is de schmink aanwe zig? Hebben gasten afgebeld? Hebben we alternatieven? Een tijdlang is dat voor mij een soort verslaving geweest. Door de enorme discipline die ik moest opbrengen, hoefde ik niet na te denken over mezelf." reageren? spectrum@wegener.nl Catherine Keyl Geboren: 24 oktober 1946 in Den Haag. 1971: begint haar loopbaan op televisie als regieassistent en producent bij de Ikon. 1972-1984: verslaggever bij de actualiteitenrubriek Hier en Nu van de NCRV en nog twee jaar bij Avro's Televizier. j* 1984-1989: presentatrice van Avro's Servicesalon. 1990-1995: presentatrice van RTL4's De Vijf Uur Show. 1995-2000: presentatrice talkshow Catherine op RTL4. 2005-2006: presentatrice van talkshow Max en Catheri ne bij omroep Max. 2009: mede-eigenaar van de website www.catherine.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 71