CATHERINE KEYL spectrum 20 Zaterdag 11 juli 2009 Een sterke, zakelijke vrouw. Een dame die van wanten weet. Ca therine Keyl is zich bewust van haar buitenkant. Maar wie lan ger met haar spreekt, ziet haar onzekere ogen. Het afgelopen jaar is ze 'door alles en ieder een' in een hoek getrapt, vertelt ze. Zake lijk kreeg ze een hoogoplopend conflict met Annemarie van Gaal, met wie ze het tijdschrift Catherine maakte. En privé werd ze bedrogen door haar ex-vriend. „Een kennis van mij had hem zien wande len met een vrouw. Aanvankelijk zei hij dat het zijn dochter was. Later bleek het zijn vriendin, die hij al had toen wij nog samenwoonden. Ik voelde me zo waarde loos! Hij had geen enkel respect voor mijn gevoel. Totaal niet, nul! Toen wij elkaar ze ven jaar geleden ontmoetten, hebben wij het hier over gehad. Ik zei: het ergste wat je mij kunt aandoen, is mij belazeren met een andere vrouw. Ik had dat al eens eer der meegemaakt en vond het vreselijk. Het unieke van een relatie is dat je iemand voor honderd procent kunt vertrouwen. Hij vond dat ook en wat doet meneer? Hij gaat vreemd." Heb je zelf ook een fout gemaakt? ,Ja, één heel grote denkfout. Ik dacht: ik ben 62, mij kan niets meer gebeuren. Mijn antenne was weg. Ik heb veel voor mijn ex gedaan, ook op het zakelijke vlak. Ik was er totaal niet mee bezig dat hij mij een kunstje zou flikken. Ik was te goed van ver trouwen, te onoplettend. Natuurlijk heb ik ook fouten gemaakt in deze relatie, maar Catherine Keyl (62) heeft een dramatisch jaar achter de rug, maar inmiddels gaat het stukken beter. Een nieuwe liefde, een nieuw leven. „Ik heb geleerd dat ik alert moet blijven tot ik het loodje leg." door Carine Neefjes foto's David van Dam/GPD dat is géén excuus mij te belazeren. Heb het lef te zeggen dat je me niet meer leuk vindt. Daar kan ik prima mee leven. „Zakelijk ging het om dezelfde reden mis. Annemarie heeft: mij benaderd om samen een blad te maken. Ik zou hoofdredacteur worden. Vol enthousiasme stortte ik mij erin, maar al gauw bleek dat zij mijn naam misbruikte om geld te verdienen. Ik stond op het tweede plan en had nauwelijks in vloed meer op het blad. Ze hield zich niet aan afspraken en probeerde mij zwart te maken in de pers. Ook hier ben ik naïef ge weest. Ik weet nu dat ik alert moet blijven tot ik het loodje leg." Na een halfjaar had je een nieuwe vriend. Je stond weer snel open voor een man. „Nou, eigenlijk niet. Ik zat afgelopen kerst en oud en nieuw op een cruiseschip bij Zuid-Afrika. Ik had geen zin met de feest dagen thuis te blijven en af te wachten wie die 'zielige Catherine' zou uitnodigen voor kerst. Toen ik 's ochtends vroeg in m'n een tje aan tafel zat te ontbijten op dat schip, dacht ik: mijn hemel, wat doe ik hier? „Peter (haar nieuwe vriend, red.) zat me ters verderop. In twee weken tijd is hij el ke dag een stukje opgeschoven. Langzaam, zodat het lijntje niet te snel zou breken. Hij werd enorm verliefd op mij. Ik hield aanvankelijk een beetje afstand. Ik vond het moeilijk iemand weer te vertrouwen. Toen ik thuis kwam, dacht ik: ja hoor, lek ker makkelijk, een vriend die 11.000 kilo meter verderop woont. Waarom word je niet gewoon verliefd op de buurman? „Maar we bleven contact houden, via skype en sms. Hij kwam in de winter voor vakantie naar Nederland. Ook nu is hij een paar maanden hier. Ik wilde het rustig aan doen, mezelf in bescherming nemen, maar als het zo moet zijn, dan ga ik het ook niet uit de weg." Op 11.000 kilometer afstand is het makkelijk vreemdgaan. Overtuigd: „Dat doet Peter niet. Daar is hij het type man niet voor." Ze is kwetsbaar en onzeker. Die laatste ei genschap is vooral gevoed door haar va der, die zeer veel eiste van zijn oudste dochter. Hij was joods en had als enige van zijn familie de Tweede Wereldoorlog overleefd. Hij zat in het verzet en werd op gepakt toen hij in de trein een stapel exem plaren van Vrij Nederland uitdeelde. Ruim twee jaar lang heeft hij in een concentratie kamp gezeten. Met zijn strenge opvoeding wilde hij zijn kinderen weerbaar maken voor als er weer oorlog zou uitbreken. Maar hij ging daar heel ver in. „Op mijn eindexamenlijst had ik drie tie nen, vijf negens, twee achten, maar ook een vier voor boekhouden en een vijf voor handelsrekenen. Trots liet ik de cijfers aan mijn vader zien. 'Jammer van die vier en die vijf, was het enige wat hij zei. Mijn va der was verbaal zeer agressief. Daar kon mijn moeder niet tegenop. Zij was een be scheiden, zachtaardige vrouw. Ik voelde me verantwoordelijk voor haar. Ik had al tijd het gevoel dat ik mijn moeder in be scherming moest nemen. Mijn zusje liet zich niet raken door mijn vader. 'O, pap, wat ben je toch lief. Ik vond dat vreselijk."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 70