Richard Nagtegaal Liza Richards spectrum 16 'In Nederland gaan veel mensen vooral naar een flikker in een jurk kijken' Zaterdag 11 juli 2009 Rode ogen, een snotterige neus... gek wordt hij er van. Richard is ruim een jaar geleden gestopt met roken. En sindsdien is hij allergisch voor katten en ratten. „Maar die dieren had ik al, dus doe ik ze niet weg. Ik moet minister Klink nog een brief schrijven dat hij sigaretten in mijn verzekeringspakket laat opne men. Ik ben gestopt met paffen, maar straks mag ik puffen." Lastig, want vanavond moet-ie weer. In België, live zingen op een groot feest. Dertig jaar geleden viel Richard zowat van zijn kruk in een Amsterdam se kroeg. Daar kwam hij voor de eerste keer in aanraking met de glitter en gla mour van de travestie. „Ik vond het waanzinnig. Toen ik mij voor de eerste keer schminkte, zagen we meteen gelij kenis met Liza Minnelli. Vandaar dat ik naar haar ben vernoemd. Mijn vriend regelde een optreden in Den Bosch, op een feest waar 2500 mensen waren. Daarna is die jurk nooit meer uitgegaan." Nou ja, op de bühne dan. Hij kan het niet vaak genoeg benadruk ken. Zet hem maar in zijn nakie, dan kan iedereen zien dat Richard geen tra vestiet is. Hij snapt het wel, die verwar ring. „Mijn ouders dachten eerst ook dat ik mij zou laten ombouwen. Maar nee, ik ga echt niet in een jurk bood schappen doen bij de Aldi." Zijn ouders... Ze zijn al jaren dood. Als de dag van gisteren herinnert hij zich het moment waarop hij hen vertelde dat hij homo was. Hij had zich voorbe reid op een pak rammel, want zijn va der had 'losse handjes'. Maar vader Nagtegaal bleef rustig, zei dat het ieder een kon overkomen. Een begripvolle reactie? Richard denkt van niet. „Hij toonde nooit interesse, ook niet als ik ziek was. Maar het gekke is dan weer wel dat hij in 1983 met de Nieuwe Re- vu in zijn binnenzak liep, omdat ik in travestie op de cover stond. Ik heb echt een rotjeugd gehad. Ik was een nako mertje in een gezin met acht kinderen. Ik liep op school in de vernaaide afdan kertjes van mijn broers. Daar werd ik gepest en thuis werd ik geslagen door mijn vader. Om niets. Ik heb nooit lief de van hem gehad. Weet je, als ik in een kleine plaats was opgegroeid, had den de buren vast aan de bel getrok ken. In Amsterdam-Oost moeten ze mij ook hebben horen gillen als ik er van langs kreeg. Maar daar gaat ieder een vervolgens gewoon weer zijn ei gen gang. In Sas van Gent hadden ze hem vast de stad uitgejaagd." Hij praat er luchtig over. Richard heeft zijn jeugd verwerkt, ook al draagt hij het Richard Nagtegaal vecht al bijna zijn hele leven tegen vooroorde len. Hij is geen travestiet, hij is in travestie. Zonder t. Avond aan avond kruipt hij in de huid van zijn alter ego Liza Richards. Liza staat al dertig jaar aan de top van de internationale traves tiescène. Richard niet. Die is huisman, donorvader, gelukkig met zijn partner Peter en trotse baas van vier rasratten. door Raymond de Frel foto Mechteld Jansen leed nog elke dag met zich mee. „Ik heb heel lang mijn haar geblondeerd, want o wee als ik ook maar een spatje op mijn vader zou lijken... ik ril er nog steeds van als ik aan hem denk." Richard is ook vader, van een dertien lentes tellende knaap. Apetrots is-ie, al moet hij nog groeien in zijn rol. Het was aanvankelijk niet de bedoeling dat zijn Doron al zou weten dat Richard zijn vader was. „Een bevriend lesbisch stel vertelde ons dat ze een kind wil den met behulp van een anonieme do nor. Ik vind dat je dit een kind niet mag aandoen. Je moet later kunnen achterhalen waar je wortels liggen. Dat heb ik met hen en met Peterbespro- ken. Vervolgens heb ik een regelmatig seksleven gehad met een potje. Uh, ik bedoel in een potje, hè! De afspraak was dat we het Doron pas later zouden vertellen, maar op een of andere ma nier trok hij als baby al van nature naar mij toe. Het was een huilbaby, maar als ik een liedje zong, werd hij rustig. Dus moesten zijn moeders tot vervelens toe een cd met een nummer van mij opzetten. Ik heb heel lang af stand gehouden, bewust. Twee vaders (Peter en Richard) en twee moeders, dat zorgt nou ook niet bepaald voor een stabiele situatie voor een kind. Ik keek er heel nuchter tegenaan: ik was donor, meer niet. Maar langzamerhand ontstond van beide kanten steeds meer een aantrekkingskracht. Hij lijkt ook zó ontzettend op mij. Drie jaar ge leden werd één van zijn moeders erg ziek. Dat was het eerste moment dat ik voor hem moest zorgen. Hij kwam voor een tijdje naar Sas van Gent. In eerste instantie wist ik mij geen raad." Toen Richard in die weken zijn jongen over de ijsbaan op de Terneuzense Markt zag zwieren, werd hij pas echt overmand door het 'vader-gevoel'. Nu was hem dat niet helemaal vreemd. Er zijn nog twee kinderen die hem 'pap' noemen. „Onze poetsvrouw was zwan ger, maar de vader was gevlogen. An derhalfjaar later werd ze ziek, waarna Peter en ik een tijd voor haar zoon Hans en anderhalfjaar oudere dochter Fenna hebben gezorgd. Tot hun twin tigste jaar hebben wij die zorg met hun moeder gedeeld." Zeven jaar geleden streken Peter en Ri chard neer in Sas van Gent. Aan de an dere kant van hun straat ligt België, het land waar Richard zijn meeste shows opvoert. Ze woonden er nog een tijdje, maar dat was geen succes. „La Vie en Rose is de meest gehate tra vestieshow in België, want wij staan aan de top. De travestiescene is een we reld vol glitter en glamour, maar ook vol haat en nijd. Er wordt over je ge roddeld, vooral door de mindere go den. Die spelen heel valse spelletjes. Ze jatten en kopiëren nummers, brengen leugens over je in de wereld... Ha, mis schien komt daar de term 'valse nicht' wel vandaan! Nu was ik door mijn pe riode in Duitsland wel al wat gewend. Daar moest je je eyeliner ook niet on bewaakt laten liggen. Grote kans dat er dan aceton in was gedaan. En een lip stick van een speld voorzien was ook geen uitzondering, in de hoop dat je tussen twee nummers door nog even zou bijstiften. Maar in België konden wij niet aarden. Die ene straat die ons van België scheidt, is precies genoeg." Richard voelt zich thuis in Sas, hij wil er pas weg 'als hij tussen zes plankjes ligt'. Hij geniet er van de ruimte en vooral de rust. Op zijn 25e gaf hij al eens de brui aan de travestie, omdat het niet meer te combineren was met zijn werk als ouderenverzorger. Maar hij zwichtte vervolgens toch weer voor een verzoek om op te treden. Daarna werd Amsterdam al snel te klein voor Liza. „Ik wilde naar Duitsland, het Mek ka van de travestie. Als je het daar maakt, ben je geen prutser. In Neder land gaan veel mensen toch nog vooral naar een 'flikker in een jurk' kijken, maar in Duitsland is travestie een vorm van kunst. We werden met La Vie en Rose uitgeroepen tot beste act van Duitsland. Ik ging vervolgens op toernee met de rockband Cool Pepper. Dat was een doorslaand succes, ik kon in het gebied rond Wüppertal niet meer fatsoenlijk over straat. Ik zat eens met Peter in een restaurant en zei voor de grap tegen hem: volgend jaar doen we het songfestival. Stond het de vol gende dag groot in de krant, omdat er kennelijk een verslaggever achter ons had gezeten! Op een gegeven moment was ik helemaal klaar met het vele rei zen. Zeventien uur in een auto voor een show van een uur... Eigenlijk wil de ik al het geld direct naar het naai-atelier brengen voor nieuwe kos tuums. Het ging mij niet zozeer om geld verdienen. En van drugs moest ik al helemaal niets hebben. Ik heb er ge noeg mensen door naar de kloten zien gaan, van mijn beginjaren als travestie in Amsterdam leeft bijna niemand meer. Drank is trouwens ook niets voor mij. Behalve dan de wijn van )ean-Marie Pfaff Ik treed regelmatig met hem op. Op onverklaarbare ma nier slaagt hij er altijd weer in om mij lam te krijgen!" Vanavond mag-ie weer. Poe derdoos en jurken mee en Li za voelt zich weer helemaal het mannetje. Ook al is haar geest na dertig jaar show moe van het drukke bestaan. Als Richard morgen dood neervalt, zullen zijn nabestaan den zeggen dat hij een leven heeft ge had waar een ander drie keer over zou doen. Maar stoppen? Geen haar op zijn hoofd die er over denkt. Zolang zijn stem en kop het uithouden en hij bij elke opmaakbeurt iets van zijn grote voorbeeld Deborah Harry (Blondie) te rugziet, gaat Richard door. „Ik schuw trouwens ook de plastisch chirurg niet, hoor. Geef mij maar op voor een extre me make-over. Ik ga meteen liggen!" Personalia Richard Nagtegaal (Liza Richards) Geboren: 14 september 1963 in Amster dam Woonplaats: Sas van Gent Burgerlijke staat: samenwonend met Peter Kienhuis Kinderen: een zoon, Doron (13) Opleiding: leao, bejaardenzorg Loopbaan: meubeltransporteur, ouderen- verzorger, uitbater cadeauwinkel in Zaan dam, huisman. Hobby's: travestie (www.cestlavieenro- se.com), muziek, katten en vier rasratten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 66