13 Westkapelle ging naar Oostburg I spectrum Zaterdag 11 juli 2009 „Ik stam af van mensen die het echte avontuur zochten", ver telt Mary Risseeuw van het Sheboygan Historical County His torical Research Center. Schuin aan de overkant van Daane Hardware is de Oostburg State Bank gevestigd, die zijn deuren in 1908 opende. Achter de blonde duinen, niet heel ver van Lake Michigan, ten noorden van de stad Mil waukee in de Amerikaanse staat Wisconsin, ligt een tweeduizend zielen tellend plaatsje met de naam Oostburg. Een West-Zeeuws-Vlaam se naam, met een West-Zeeuws-Vlaamse achtergrond, genoemd naar de plaats van oorsprong van de eerste kolonisten, die hun geboorteland ontvluchtten uit pure armoede of om redenen van geloof. Tussen 1840 en 1940 vertrokken hele volks stammen vanuit Nederland naar Amerika, onder wie velen uit het arme West- Zeeuws-Vlaanderen. Velen kwamen in het kielzog van domi nees als Cornelis van der Meulen uit Goes, Albertus van Raalte, Hendrik Pieter Schol- te uit Utrecht en Adriaan Zwemer uit Oost- kapelle. Maar de emigranten die naar Wis consin trokken waren uit ander hout ge sneden dan degenen die in Iowa, Michigan of het noorden van de staat New York neerstreken. „Ze kwamen niet aan het handje van ie mand anders en daar ben ik best trots op. Ik stam af van mensen die het echte avon tuur zochten", vertelt Mary Risseeuw, als onderzoeker verbonden aan het Sheboy gan Historical County Historical Research Center in Sheboygan Falls, op een steen worp afstand van Oostburg. Risseeuw is Veel Nederlanders die naar Amerika emigreerden, volgden in het kielzog van een dominee. Zo niet de kolonisten die naar de Amerikaanse staat Wisconsin vertrokken. De dorpjes Oostburg en Cedar Grove zijn ontstaan uit emigranten die uit eigen beweging naar Amerika kwamen. Onder hen veel Westkapellenaren. door Lilian Dominicus expert op het gebied van genealogie en Zeeuws erfgoed, wier voorouders bijna al lemaal uit Zeeland komen. De begraafjalaatsen van Oostburg en het naburige Cedar Falls zijn bezaaid met graf stenen met namen als Van der [agt, De Pag- ter, De Witt, Brill en Brasser. Opvallend ge noeg zitten daar meer Westkappelse dan West-Zeeuws-Vlaamse namen bij. „Dege ne die het eerste aankwam, gaf de plek doorgaans een naam", verklaart historicus Hans Krabbendam van Roosevelt Study Center in Middelburg. En Mary: „In de pe riode 1830-40 heerste er schrijnende ar moede in Westkapelle." De genealoge wijst naar de ijzerwarenhan del van Peter Daane in Oostburg. Daane Hardware is een grote, rommelige winkel waar van alles te koop is: gereedschap, Xf Peter Daane. Amerikaanse vlaggen, racoon-koofen en geweren. Het bedrijf is sinds 1901 in han den van de Daanes uit Westkapelle, maar daarvoor was het eigendom vah de familie Brill, waar Mary Risseeuw dan weer van afstamt. „De Daanes waren een belangrij ke familie voor dit gebied", zegt ze. „De huidige eigenaar is een rechtstreekse af stammeling van de eerste Peter Daane, die trouwde met Susannah Eernisse. Daane was bijvoorbeeld de eerste die in 1869 het postkantoor van Oostburg bemande. Daanes overgrootvader Peter Daane jr. was eerste luitenant in de Burgeroorlog, sa men met een aantal andere mannen vah Zeeuwse afkomst, zoals Adriaan Daane, Abraham Eernisse en Matthew Eernisse." Schuin aan de overkant is de Oostburg Sta te Bank gevestigd, die zijn deuren in 1908 opende. De eerste raad van commissaris sen bestond onder andere uit Peter Daane, S.E. Huibregtse en Ed en John Brasser. Het huidige Oostburg ligt trouwens op een andere plek dan het eerste Oostburg (of Oostburgh) in Wisconsin, dat nu voor het gemak Oost-Oostburg wordt ge noemd. „Daar is nu weinig meer van over", weet Mary te vertellen. Oost-Oost burg lag aan een oud indianenpad, dat naar Milwaukee, tachtig kilometer zuidelij ker, voer. Maar er werd een spoor aange legd en dat kwam door omstandigheden niet aan de rand van het dorp te liggen, maar circa anderhalve kilometer westelij ker. En dus loste Oostburg geleidelijk op. Toen de eerste kolonisten hier arriveer den, kwamen ze overigens niet in een on bewoond, maagdelijk gebied aan. Ontelba re indianen moeten er hebben gewoond, maar de meeste verhalen komen uit overle vering. De indianen hadden het gebied weliswaar opgegeven in 1833, maar moe ten tot in de jaren zeventig van de negen tiende eeuw hier nog hebben rondgelo pen. „In de tijden van de vroege Neder landse nederzetting was het niet ongebrui kelijk dat ze door de ruiten naar binnen koekeloerden", zo meldt Norbert Zur- mond in het boekje Oostburg (Wisconsin), Haven of Hope in a New Land. Daane Hardware is sinds 1901 in handen van de Daanes uit Westkapelle. CANADA Bar Harbor/ „Oostburg, j Acadia Nationab» Pa do Wisconsin! Springfield"" VERENIGDE STATEN Boston 4 Start New York Verslaggeefster Lilian Dominicus reisde van medio februari tot en met medio april door het noordoosten van de Verenigde Staten, op zoek naar Zeeuwse sporen. Regelmatig publiceert ze nieuwe geschiedenis sen over geëmigreerde Zeeuwen op het weblog: www.pzc.nl/blogs/liliandominicus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 63