In vier uur dwars door Groningen Fietsvoetveer, wat 'n mooi woord spectrum 12 Met vreemde ogen Zaterdag 11 juli 2009 Ter Apel, even voor negenen 's ochtends. Lege straten, serene rust. Dit is de verste uithoek van Groningen. Het laatste dat je hier verwacht is een snelle buslijn. Het is het begin van een tour naar Lauwersoog, het andere uiterste van de provincie. door Cornelleke Blok Ongelooflijk, er gaat meteen een rechtstreekse bus naar Groningen! Ok, hij rijdt één keer per uur, maar dat is voor Zeeuwse begrippen heel vaak. Zou die half volle strippenkaart genoeg zijn voor zo'n afstand? „Je kan beter een 5 euro-kaartje nemen", adviseert de vrolijke buschauf feur. „Dat is veel goedkoper." Goede vondst van het OV-bureau Gronin- gen-Drenthe. Met een vervoersbewijs van één, drie of vijf euro - afhankelijk van de afstand die je wilt afleggen - kan je na ne genen en in het weekend één of twee uur lang onbeperkt met de bus reizen. Nooit geweten dat Groningen zoveel wa ter had. De reis gaat kilometers langs kana len, via Musselkanaal en Stadskanaal. Het is een mooi gezicht, die huisjes met rode daken. Plezierjachtjes varen af en aan op de smalle geul. Via Wildervank, Hooge- zand, Foxhol en Westerbroek rijdt de bus door de weilanden van Groningen. Er zoeven een paar rood-wit gekleurde trein tjes voorbij. Ze zien er eigenlijk niet uit als treintjes, meer als lange bussen op een rails. Ze hebben geen bovenleiding! Dat wordt mijn volgende vervoermiddel. Rood witte treintjes zoeven door de Groningse weilanden. Na anderhalf uur komt de bus aan op Gro ningen Centraal. Het heeft een prachtige oude stationshal, waar je met plezier je nek verrekt om te staren naar de plafonds en versieringen aan de muur. Heel jammer dat iemand hier een fastfoodrestaurant heeft ondergebracht. Maar als je daar met je rug naartoe zit, is het een ideale plek voor koffie en krant. Van Ter Apel naar Lauwersoog -Lauwersoog -Winsum Zuidhori Groningen Veendam Stadskanaal' Ter Apel foto Jan Zeeman De rood-witte treintjes wachten. Een di lemma. Wordt het de trein richting Zuid- horn of richting Winsum? Geen idee of er vanuit één van beide plaatsen een bus rich ting Lauwersoog vertrekt, maar het ziet er logisch uit op de kaart. Misschien duurt de reis op deze manier wat langer, maar ach, tijd zat. De keus valt op bestemming Zuid- horn, omdat die trein als eerste vertrekt. Het tripje duurt nog geen tien minuten. Gaat hier ook een bus richting Lauwers oog? De jongen bij de busstop naast het station kijkt meewarig en schudt vervol gens lachend zijn hoofd. Helaas. Je kan van uit Zuidhorn alleen in Grootegast en Sur- huisterveen komen. Terug naar Gronin gen, er zit niks anders op. Een naadloze aansluiting op de Q_-liner (snelle bus) naar Lauwersoog. Dat is maar goed ook, want de volgende gaat pas vier uur later. Het is een prachtige rit, waarin je je vergaapt aan de licht glooiende weilan den tussen Sauwerd en Winsum. En wat een mooie oude boerderijen met daken die bijna tot het gras komen. In een uurtje brengt de snelbus je naar Lau wersoog. Daar verraadt een indringende visgeur dat we bij water aangekomen zijn. In vier uur en een kwartier - de vertraging bij Zuidhorn meegerekend - is de provin cie doorkruist. De bus terug vertrekt pas over twee uur. Geen probleem. Een groe ne dijk, bootjes, zon, kabbelend water en een terras. Hier kun je je makkelijk een paar uur vermaken. Hoe kijkt een Groninger naar Zeeland en wat valt een Zeeuwse op in Groningen? Verslagge vers Cornelleke Blok van de PZC en Arnoud Bodde van het Dagblad van het Noorden wisselen van standplaats. Ze toeren rond over onbekend terrein. Vandaag: openbaar vervoer. „Geen korting?", vraagt de chauffeur. Nee, geen korting. Hij ziet een vreemdeling. Een tocht dwars door Zeeland met bus, boot en trein. door Arnoud Bodde Lijnbus 42 rijdt eens per uur van Sluis naar Breskens. Even buiten Oostburg staat een kroeg, of jeugd soos, dat is in de gauwigheid niet te zien. Penny Lane staat er op, een mooie naam voor een kroeg of jeugdsoos. De plaatselijke makelaardij is te koop, crisis in Zeeland. Na halte 'bejaardentehuis' - kom daar in Groningen eens om - is de eindbestem ming tussen patatkar De Smaakmaker en de ijscoman in een prachtig beschilderde bestelbus. Aan het loket van het fietsvoetveer - een woord van ongekende schoonheid - koopt een man een kaartje. 'Een keer heen en weer.' Op naar Vlissingen. Dit moet ieder mens eens in zijn leven hebben meege maakt. Enkel de Heen- en weerwolf van Annie M.G. Schmidt ontbreekt, maar heeft hier zeker met zijn pontje ooit gevaren. Achterop het veer klinkt ritmisch geronk, de hoogbouw in Breskens is nog deels in nevelen gehuld. Een vleugje mysterie hangt boven onbekend Zeeland, dat ziet er prachtig uit. De zon breekt door, vlakbij Vlissingen. Drie jongens op de wal gooien stenen naar een meeuw die op de golven dobbert. Fietsers en voetvangers stappen van de boot alsof het dagelijkse kost be treft. Maar dit Zeeuwse deel is eiland, dat heet dan toch vakantie? Twee minuten later vertrekt de trein naar Goes. En vanuit Goes gaat een bus naar Bruinisse. Omdat de terugweg over de Oos- terscheldekering moet, raadt de chauffeur een Buzzertje aan. 'Da's goedkoper.' De Zeelandbrug blijkt smal, maar best lang. Halverwege staat het verkeer stil. De brug blijkt open. Verbazing. Nog meer over de Belg die uit zijn BMW stapt, in de verte tuurt en uitgebreid en met twee han den zijn zaakje recht legt. Op Schouwen-Duiveland zijn Gartenpfian- zen zum Verkauf. Perkplanten, voor Duit sers. Bij de bushalte in Bruinisse zijn da ken te zien van vakantiewoningen die de laatste jaren zijn gebouwd, weet een man. Dat er een huis bij zit voor twintig perso nen verbaast hem. 'Kwam ik gisteren bij toeval achter. Dan ga je dus met z'n allen op vakantie.' Lijn 133 rijdt naar Middelburg. Langs de halte 'Even Buiten', even buiten Ooster- land. Briljant. Evenals de Stationsstraat in Nieuwerkerk, een korte weg rondom wel geteld één huis. Dat staat volledig ingeslo ten. Op nummer 1. Achterin de bus ligt de gratis krant van Schouwen-Duiveland, met onheilspellen de kop: Mosselrecord gestrand. 'De poging om 2000 mosseleters op de Nieuwe Haven te krijgen op 11 juli is van de baan. Er heb ben zich maar 150 belangstellenden ge meld. Deelnemers moesten 27,50 euro neertellen voor de maaltijd.' Dat zal te veel geweest zijn voor de Zeeuw. 'Enkel de Heen- en weerwolf van Annie M.G. Schmidt ontbreekt' foto Wim Kooyman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 62