spectrum 10 Zaterdag 11 juli 2009 Er moeten eerst doden vallen Pas als er doden vallen, luistert de politiek. Of het nu gaat om een levensgevaarlijke snelweg of, zoals deze week, de dood van een taxipassagier. Met als gevolg dat de burger amper nog vertrouwen in de overheid heeft. „Het gaat niet meer om gewone mensen." door Dick Hofland illustratie Frank Muntjewerf/GPD Dat taxi's in veel steden een ramp zijn en de chauffeurs in veel geval len regelrecht gajes, weet iedereen al jaren. Maar pas nadat een chauf feur een klant doodsloeg, afgelopen weekeinde in Amsterdam, was de politiek bereid tot het nemen van maatregelen. Burgemeester lob Cohen gelastte direct meer toe zicht door politie. Staatssecretaris Tinke Huizinga die in het buitenland verbleef, had binnen 24 uur een besluit paraat om de vrije rijders aan te pak ken. Dat plan lag al bijna een jaar klaar, omdat de Taskforce Taxi daar al lang en breed op had aange drongen. Pas als er doden vallen, luistert de politiek naar de burger, zo blijkt telkens weer. Neem Beverwijk, waar menig bewoner rond de Plesmanweg al ja ren had gewaarschuwd voor een gevaarlijke over steekplaats. Geregeld gebeurden er ongelukken, zelfs pal voor het stadskantoor. De overheid greep niet in. Tot er vorig jaar een meisje werd doodgere den bij het oversteken. Daarna besloot het stadsbe stuur de weg te versmallen. 'Wel erg laat' oordeel den inwoners, die er nog altijd schande van spre ken. Of neem het verhaal van Karei Dubbink, die ze ven jaar geleden zijn zoon en diens vriendin ver loor. Ze werden doodgereden door een automobi list die al twee keer was veroordeeld wegens rij den onder invloed. Geregeld veroorzaakten eerder veroordeelde dronken rijders dodelijke ongeluk ken en Dubbink vond dat er een eind moest ko men aan deze 'licence to kill'. Hij en andere slachtoffers vonden geen enkel ge hoor bij de politiek. Tot een publicatie verscheen in een regionale krant en Aleid Wolfsen, toen nog Kamerlid voor de PvdA, contact opnam met Dub bink. Twee jaar later kreeg de huidige burgemees ter van Utrecht het voor elkaar dat bestuurders die twee keer zijn Veroordeeld wegens rijden on der invloed, hun rijbewijs verliezen. „Als slachtoffers niets van zich laten horen, hun zaak geen publiciteit krijgt, dan zijn ze kansloos bij de overheid",,zegt Dubbink. Hij is inmiddels bestuurslid van de Vereniging voor Verkeersslacht offers. „Bij overheden voelt niemand zich verant woordelijk voor zaken die misgaan. Daarom ge beurt er nooit iets." De overheid heeft geen oog meer voor gewone mensen, luidt de harde conclusie van Alex Bren- ninkmeijer, de Nationale Ombudsman. „Iedere burger ervaart ingrepen van de overheid aan den lijve, maar bij die overheid is dat besef volledig ver dwenen. Het uitgangspunt zou moeten zijn: wat heeft mijn moeder, mijn zus, mijn familie aan de ze maatregel? De ambities van de politiek zijn ech ter gestoeld op theoretische ideeën, op veronder stellingen die niet feitelijk zijn onderbouwd." De taxibranche is daar volgens Brenninkmeijer een goed voorbeeld van. „Het idee van de Taxiwet was dat de service beter zou worden en de prijzen lager. In de praktijk heeft het precies andersom uit gepakt. De burger staat aan de kant. Dat zie je op veel gebieden, ook in de thuiszorg. De kwaliteit gaat achteruit en de tevredenheid van de burger ook." Het is, zegt Brenninkmeijer, bijna niet meer moge lijk daar op een normale manier verandering in te brengen. „Er is vrijwel altijd een gebeurtenis no dig die heftige emoties oproept, vooral omdat daarmee in één keer duidelijk wordt welke onder liggende problemen er spelen." Dat bleek ook in de Goudse wijk Oosterwei, waar al geruime tijd problemen waren met Marokkaan- Pas toen schrijfster Anna Enquist actievoerde voor gebruik van een dodehoekspiegel, nadat haar dochter was omgeko men, werd de spiegel verplicht. foto CPD Taxistandplaats op het Leidseplein in Amsterdam, foto GPD Bushaltes in de wijk Oosterwei in Gouda werden tijdelijk ge sloten nadat een buschauffeur gewond was geraakt, foto GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 60