te veel geslikt' Aruba! Campagne voor veilig fietsen PIANO'S Lastminutes 849j 1109 6 o procent minder slikken kan' Erehaag van taxi's Eerste claim tegen Benno L. ACUSTICA Vertrek in augustus Dacht 't wel Zaterdag 11 juli 2009 5 Veel gebruikers van slaapmiddelen gaan er te lang mee door. Gedragsthera pie is volgens deskundigen een alternatief. foto Science Photo Library cierd en worden niet via de alge mene apotheken verstrekt. DGV, het instituut voor verant woord medicijngebruik, noemt de daling van het aantal verstrekte slaapmiddelen een 'goede zaak'. „Maar er blijft nog steeds een zeer grote groep gebruikers over, die de middelen nu zelf betalen", zegt Marcel Stroo, apotheker van DGV. Welke slaapmiddelen? „We moeten met z'n allen nog meer doen om het publiek bewust te maken van de risico's van lang durig gebruik van benzodiazepi nes." Als alternatief noemen art sen een betere 'slaaphygiëne': ontspanningsoefeningen en het af bouwen van inspanningen 's avonds, maar ook van het gebruik van cafeïne. Benzodiazepinen (bdz) zijn een groep geneesmiddelen met kalmerende, slaapbevorderende, maar ook angstverminderende eigenschappen. Voor slaapmedicatie worden meestal kortwerkende middelen gebruikt. Voorbeelden zijn lorazolam (Dormonoct) - lorazepam (Temesta) - lorme- tazepam (Loramet) - oxazepam (Seresta) en temazepam (Normison). De slaapmiddelen Zopiclon en Zopidem zijn geen benzodiazepinen, maar werken bijna hetzelfde als hun 'benzo-broertjes'. Zes op de tien mensen die benzodiazepines gebruiken laten stoppen. Dat moet lukken, stelt Peer Schetters, nurse practitioner in Gezondheidscen trum De Welberg in Zundert. Hij ontwikkelde op basis van on derzoek van de Radboud Universi teit in Nijmegen een methode waarmee vier huisartspraktijken in de Zundert en Rijsbergen nu de strijd met de pammetjes en aanver wante pillen aanbinden. Zij kijken eerst wie moet blijven slikken, zo als sommige epileptici en mensen met angsten. Anderen krijgen dan een brief met de vraag na te den ken over stoppen. Schetters: „In Nijmegen bleek een kwart dan al uit eigen beweging te stoppen." Drie maanden later nemen de art sen weer contact op. Wie dan wil stoppen, kan meedoen aan een se rie van zes gesprekken. Alle deelne mers schakelen dan over op vali um en gaan afbouwen. De eerste gesprekken zijn inmiddels gehou den. Huisarts Rob Kolsters: „Ik ver wacht minstens een kwart minder gebruikers. Sommigen zijn nü al gestopt, hadden blijkbaar nog een klein zetje nodig." In Nijmegen bleek dat 25 tot 30 procent van de deelnemers niet genoeg hebben aan praten met hun eigen huis arts. Die verwijzen de huisartsen in Zundert en Rijsbergen door naar Roder Consult, de commer ciële tak van het Brabantse insti tuut voor verslavingszorg Novadic Kentron. 45 gebruikers die daar zelf aanklopten zijn dit jaar al bij hun huisarts begeleid en slechts vijf'zwaardere gevallen' bij Nova dic Kentron, zegt los Sieben van Roder Consult. „Rond de jaarwis seling belden veel mensen ons. Daarna kregen we hooguit twee te lefoontjes per week. Ik denk dat veel mensen de middelen gewoon zelf zijn gaan betalen, ze kosten re latief weinig. Als je het gebruik écht wilt terugdringen, moet je het zoals in Zundert doen." Geen vluchtgevaarlijke Belg in Nederlandse cel DEN HAAG - Belgische gevangenen die vluchtgevaarlijk zijn of een maatschappelijk risico vormen, worden niet ondergebracht in een Nederlandse gevangenis. Onder die voorwaarde stemde het kabi net gisteren in met het plan om 500 veroordeelde Belgen te plaat sen in een gevangenis in Tilburg. Grote stroomstoring treft Den Haag DEN HAAG - De stroomstoring die Den Haag gisteren trof heeft niet tot grote calamiteiten geleid, zegt de politie. Rond half twaalf's mor gens viel de stroom uit bij 50.000 aansluitingen. De oorzaak was het uitvallen van een hoogspannings station. Rond half een kwam de toevoer weer op gang. UTRECHT - De Fietsersbond werkt aan een campagne waarmee fiet sende weggebruikers worden aan gespoord zich op de openbare weg veiliger te gedragen. Dat heeft directeur Hugo van der Steenhoven van de Fietsersbond gisteren bekend gemaakt. De bond lanceert in het najaar onder meer een promotiefilmpje over zelfbe wust fietsen, waarin de kijker wordt gewezen op de mogelijke ge varen op de weg. Met de campag ne gaat de organisatie langs basis scholen. „Op lagere scholen werd vroeger meestal nog wel een fietsexamen afgenomen", zegt Van der Steenho ven. „Maar tegenwoordig komen veel leerlingen niet eens meer op de fiets. Daarmee is het onder werp op veel scholen ook van de agenda verdwenen." De belangrijkste boodschap van de campagne wordt dat fietsers op de weg duidelijk moeten maken dat ze er zijn. „Kruip niet weg, geef richting aan. Weet hoe je ade quaat moet reageren als andere weggebruikers onverwachte ma noeuvres maken." De bond heeft besloten tot het op zetten van de campagne na een aanzienlijk aantal klachten van fiet sers over het weggedrag van ande re fietsers'. Je vindt de auto die je zoekt Pearyweg 6, Goes, 0113-561812 www.auiovermeulen.nl DEN BOSCH - De Bossche zwem schoolhouder Benno L. zal moe ten opdraaien voor de schade die hij heeft aangericht. Dat stelt letsel schadeadvocaat Ted Gersjes. Hij gaat namens de moeder van een meisje dat seksueel afwijkend gedrag is gaan vertonen een claim bij de zwemschoolhouder indie nen. Gersjes weet niet of het meis je door justitie als slachtoffer is aangemerkt. „Maar voor moeder staat vast dat het gedrag een ge volg is van wat haar tijdens de zwemlessen is overkomen." Slachtofferhulp ontraadt ouders om nu al met claims te komen. „De geleerden zijn het erover eens dat het niet bevorderlijk is voor de verwerking om meteen met de schade aan de slag te gaan." Voor 'n advies op maat One tieppy IsUnJ Eagle Beach Kleinschalige accommodatie voor de rustzoeker. 9 dagen, logies/Ontbijt Palm Beach Al jaren één van onze bestsellers op Aruba. 9 dagen, logies Palm Beach Populair hotel aan het levendige Palm Beach, 9 dagen, logies %ki Eagle Beach Direct aan het mooie Eagle Beach. 9 dagen, logies Oranjestad Midden in het bruisende Oranjestad. 9 dagen, logies Palm Beach Luxe All Inclusive hotel direct aan het strand. 9 dagen All Inclusive Van T36Ö voor HggÉgÉQgg Van ,£389 voor Van voor Vanafprijs per persoon oir.v. 2 personen tenzij anders vermeld, ind vlucht Economy Class (X-klasse). Ga voor de voorwaarden naar Arke.nl of informeer bij één van de 140 winkels van Arke- Op=op. Prijswijzigingen, zet- en drukfouten voorbehouden. AMSTERDAM - Rob Sitek, de man die zondagochtend om het leven kwam na een ruzie met een taxichauffeur bij het Leidseplein in Amsterdam, is gis termiddag gecremeerd. Voorafgaand aan de plechtigheid vormden circa der tig taxichauffeurs van taxicentrale TCA een erehaag voor de 44-jarige Sitek bij het uitvaartpark. foto Evert Elzinga/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 5