'Minder snel steun bank' 'Er wordt nog steeds Pleegouder mag kind weghalen blokkeren Vicepremier Bos: Troonrede moet visionair verhaal worden Minder bezoekers op eerste Marinedag Wie de puzzel maakt, kan een piip ueuuacfiten 'We moeten met z'n allen nog meer doen om het publiek bewust te maken van de risico's' H 4 Zaterdag 11 juli 2009 Financiële sector moet na hervorming zelf problemen oplossen. den haag - Banken kunnen in de toekomst minder snel rekenen op overheidssteun. Het kabinet wil het bankwezen zodanig hervor men dat problemen bij financiële bedrijven allereerst binnen de sec tor worden opgevangen. De kos ten van zeer risicovol bankieren mogen niet zomaar worden afge wenteld op de belastingbetaler. Het kabinet vindt dat banken on derling een regeling moeten tref fen om het spaargeld van klanten te garanderen. Dat kan via een ge meenschappelijk fonds waarin banken meer geld storten naarma te ze meer risico's nemen. Dat staat in de visie van het kabi net op de toekomst van de finan ciële sector. Het kabinetsstuk moet vooral ook voorkomen dat banken opnieuw zwaar in de pro blemen komen. „We willen nooit meer meemaken dat op de finan ciële markten zülke risico's geno men worden", zei minister Wou ter Bos van Financiën gisteren in een toelichting. De financiële crisis in de banken- sector was vorig jaar de opmaat voor een wereldwijde recessie en steunoperaties waarbij landen vele miljarden in banken moesten ste ken. Nederland moest bijvoor beeld ABN Amro en Fortis Bank Nederland nationaliseren en stak grote bedragen in bankverzekeraar ING. De crisis heeft volgens de minister van Financiën het einde ingeluid van banken die wereldwijd opere ren en een zeer breed palet aan diensten aanbieden, met bijvoor beeld een combinatie van verzeke ren, vermogensbeheer, consumen tenbankieren en zakenbankieren. „Ik denk dat de tijd voorbij is dat we banken aanmoedigen alsmaar groter te worden", zei Bos. De toe komst ligt volgens hem bij 'slanke' banken met een solide financie ring en een duidelijk afgebakend werkgebied. den haag - Als het aan het kabi net ligt, wordt de Miljoenennota dit jaar al op de vrijdag vóór Prins jesdag gepubliceerd. Volgens vice premier Wouter Bos kan de Twee de Kamer zich dan beter voorberei den op de Algemene Beschouwin gen, het belangrijkste debat van het jaar. Om te voorkomen dat ko ningin Beatrix op Prinsjesdag oud nieuws zit voor te lezen, zou de Troonrede een ander karakter kun nen krijgen. In plaats van een op somming van beleid zou de toe spraak uit een 'meer visionair ver haal' kunnen bestaan. Naast de vrijdagvariant ligt er een optie op tafel waarbij de stukken pas op Prinsjesdag zelf bekend worden ge maakt. Kamer en pers krijgen in dat geval de stukken niet van tevo ren (onder embargo) te zien. PETER den helder - De eerste van de drie Marinedagen trok gisteren 21.000 bezoekers. Dat is bijna de helft minder dan vorig jaar. Ook van daag en morgen kan het publiek nog terecht in Den Helder. Twee keer per dag zijn er demonstraties van onder meer snelle schepen en maritieme helikopters. www.lekkerpuzzelen.nl ")y Vv Wetsvoorstel beperkt bewegingsvrijheid Bureau Jeugdzorg. den haag - Pleegouders .die een kind langer dan een jaar in huis hebben, krijgen een extra mogelijk heid om te voorkomen dat hun pleegkind wordt weggehaald. Met een zogenoemd blokkaderecht kunnen ze tegengaan dat Bureau Jeugdzorg het pleegkind zonder hun toestemming uit huis haalt. Dat staat in een wetsvoorstel van de ministers van Justitie en van leugd Gezin, waarmee het kabi net gisteren heeft ingestemd. De nieuwe wet verruimt ook de bevoegdheden van rechters om 3 een kind onder toezicht te stellen. De rechter kan die maatregel straks inzetten in minder ernstige gevallen. Ouders die niet in staat zijn goed voor hun kinderen te zorgen, ra ken bovendien sneller hun gezag kwijt. Op die manier wil het kabi net kinderen beter beschermen te gen ouders die hen onverant woord opvoeden. Het parlement moet nog instemmen met de nieu we wet. Eerder werd bekend dat pleeg ouders meer geld krijgen. De ver goeding wordt verhoogd met maxi maal 1000 euro om onder meer een bed, fiets of kleding te kunnen kopen. De pleegvergoeding ligt nu op gemiddeld 6100 euro per jaar. Nederlanders zijn in een half jaar 15 procent minder slaappillen gaan slikken, omdat die bijna niet meer worden vergoed. Sinds 1 januari zijn de zogeheten benzodiazepines uit de basisverzekering geschrapt. door Martin Ruesink De vrees van sommige apothekers dat het schrappen van slaap middelen uit het ba sispakket tot ernsti ge afkickproblemen zou leiden, lijkt niet uit te komen. Organisa ties van huisartsen zeggen daar geen signalen over te hebben ont vangen. Minister Ab Klink van Volksge zondheid wilde met de maatregel het massale gebruik van slaapmid delen terugdringen. Alleen bij epi lepsie, angststoornissen, meervou dige psychiatrische problemen en terminale zorg worden de midde len soms nog vergoed. De Stichting Farmaceutische Ken getallen (SFK), dat de medicijnver strekking via 92 procent van de openbare apotheken bijhoudt, con stateert een duidelijke afname van de verstrekte slaapmiddelen vanaf januari. „In het begin was die afna me nog sterker, vanwege het ham stereffect dat eind vorig jaar op trad toen de middelen nog wel ver goed werden", zegt Ronald van der Vaart van de SFK. Zo;n 1,8 miljoen Nederlanders na men de laatste jaren tijdelijk of langdurig een pilletje voor een be tere nachtrust, goed voor ruim 10 miljoen recepten per jaar. Onge veer 600.000 tot 700.000 gebrui kers zouden er verslaafd aan zijn. Langdurig gebruik kan vanwege het versuffende effect ongelukken opleveren. Ook verdwijnt het ge wenste effect op den duur. Het Nederlands Huisartsen Ge nootschap (NHG) stelt in zijn richtlijnen, dat als de huisarts voor lichting en maatregelen gericht op slaapbevorderend gedrag conse quent doorvoert, pillen slechts in cidenteel en korte tijd nodig zijn. Dr. Hans Hamburger, neuroloog en waakslaapdeskundige van het Amsterdam WaakSlaapCentrum, vindt dat gedragstherapie veel meer moet worden bevorderd. „De daling van het slaapmiddelen- vier keer dat we in een uur even tjes zijn wakker geweest, maar niet die 58 minuten die we heb ben geslapen. Ouderen kunnen over het algemeen goed af met iets gebruik is mooi, maar nog lang niet genoeg. Ik ben niet tevreden over het feit dat de overheid zo weinig heeft gedaan om uit te leg gen waarom het gebruik minder moet. Als je dat duidelijker doet, boek je veel meer resultaat." Volgens Hamburger hebben veel mensen, met name ouderen, een te negatief beeld over hun slaapge drag. „We hebben geen goed slaap- geheugen. We onthouden wel die minder slaap, dat past bij hun be wegingspatroon van overdag." De afname van ongeveer 15 pro cent betreft slaapmiddelen die door huisartsen worden voorge schreven en tot 1 januari werden vergoed door de basisziektekosten verzekering. Of het gebruik ook in ziekenhuizen, verpleeghuizen en andere zorginstellingen is afgeno men, is onbekend. Die middelen worden uit andere potjes gefinan-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4