eeland worden minder, maar dat gezüip! opruiming NlKRmik -ft m 120,00 pp* TILROE OPTIEK Provincie betaalt mee aan 'preview' Centree 'Ouders zouden hun kinderen goed moeten voorbereiden op wat ze te wachten staat in Renesse' PALAZZO met heel veel keus Papegaaiendag Zaterdag 11 juli 2009 I 2 7 Horecaondernemers hebben al veel gedaan om overlast van jongeren tegen te gaan' Bruno van der Hoek, Voorzitter Stichting Horeca Renesse Een gezinsbadplaats is Renesse nog lang niet' Alwin Don, woordvoerder van Politie Zeeland üiliïl Tien jaar geleden begonnen de gemeente Schouwen-Duiveland, politie Zeeland en het Openbaar Ministerie een samenwerking om het Sodom en Gomorra-imago van Renesse aan te pakken. Tijd om de balans op te maken: is het vakantiedorp veiliger geworden? door Dewi Cigengack Feestende jongeren zorgden in de jaren negentig in Ren esse regelmatig voor vecht partijtjes en vernielingen. Er was zó veel overlast dat de ge meente, politie en het OM de han den ineen sloegen om bezopen herrieschoppers sneller en effectie ver aan te pakken. Er werd een lik-op-stukbeleid inge voerd. Wildplassers, vechtersba zen en andere overtreders krijgen sinds 1999 direct een boete, die meteen afgerekend kan worden. Ja renlang had het OM zelfs een 'zo- merkantoor' in de badplaats, waar een parketsecretaris direct een dag vaarding kon uitreiken. Politie, horeca en gemeente vin den dat Renesse enorm is vooruit gegaan, vergeleken met tien jaar ge leden. Burgemeester Gerard Rabe- link vindt het dorp 'vele malen vei liger' dan voorheen. „De samen werking tussen ondernemers, poli tie en justitie krijgt mijn compli menten." Eén ding is hem nog wel een doorn in het oog. „Het over matig alcoholgebruik van jonge ren. Ik zeg altijd: drank in de man, verstand in de kan. Mensen weten ondernemers hebben al veel ge daan om overlast van jongeren te gen te gaan. We hebben een tijd polsbandjes gehad om de leeftijd te controleren. We willen die dit jaar weer invoeren. Deze zomer be ginnen we ook met een gele en ro de kaarten-systeem." Als ruziezoe kers ergens een gele kaart krijgen, zijn ze daar niet meer welkom. Bij een rode kaart mogen ze geen en kele horecatent in Renesse meer niet meer wat ze doen als ze te veel hebben gedronken. Dan krijg je overlast." Ook op campings moe ten jongeren niet denken dat ze al les kunnen maken, vindt Rabe- link, verantwoordelijk voor de openbare orde en "veiligheid in zijn gemeente. Hij is dan ook blij met de alcoholcontroles die de Voedsel- en Warenautoriteit deze zomer houdt in Renesse. „We moeten veel tijd en energie steken in het bestrijden van overlast. Maar het is niet mijn bedoeling om Renesse droog te leggen." „Continu alert blijven", vindt ook Bruno van der Hoek, voorzitter van de Stichting Horeca Renesse en secretaris van de ondernemers vereniging van het dorp. Van dei- Hoek is eigenaar van taxibedrijf New York Taxi, en rijdt regelmatig zelf in nachtelijk Renesse. „Horeca- archieffoto Dirk-Jan Gjeltema Ongerust is ze. En daarom wil Everdina Hoo- gerhuis uit Zierikzee andere ouders waar schuwen. Want ook al schijnt Renesse veili ger te zijn dan voorheen, dat betekent niet dat er nooit iets gebeurt. Haar zestienjarige zoon was er twee weken geleden slachtoffer van een diefstal. Na een avondje stappen was hij zijn buskaartje kwijt en zocht hij een taxi. „Niemand wilde hem naar Zierikzee brengen, dat zou niet rendabel zijn." Vier ogenschijnlijk vriendelijke jongens wilden haar zoon wel naar huis brengen, voor dertig euro. „Hij is bij ze in de auto gestapt en ze zijn naar Zierikzee ge- vt sport of zonneglazen in uw eigen sterkte informeer naar de mogelijkheden walstraat 81 vlissingen 0118-412370 www.tilroe.nl zierikzee - De provincie maakt binnenkort 6250 euro over op reke ning van de stichting Centree in Zierikzee. Het gaat om het tweede voorschot van de subsidie, waaruit Centree drie 'previews' of vooruit blikken betaalt op de culturele acti viteiten die zij gaat organiseren. De stichting Centree is van plan Maatregelen Renesse Het is niet mijn bedoeling om Renesse droog te ren Gerard Rabelink, burgemeester Schouwen-Duiveland in. „De horeca heeft ook het initia tief genomen voor de susteams", voegt Van der Hoek toe. Dat zijn beveiligers die 's nachts het uit gaanspubliek in de gaten houden en snel ingrijpen waar nodig. Volgens Van der Hoek zijn de va kantiegangers jonger dan voor heen: de meesten zijn tussen de zestien en negentien jaar, in plaats van twintig-plus. „Bovendien kwa men in de jaren negentig drie keer zo veel jongeren naar Renesse als nu. Renesse is al jaren geen jonge- renbadplaats meer." De politie vindt dat er nog steeds veel jongeren komen. „Maar min der raddraaiers, zegt woordvoer der Alwin Don. „Het aantal proble men daalt, en dus kan het politie toezicht mondjesmaat minder wor den. Maar een gezinsbadplaats is Renesse nog lang niet." reden. Op het Havenplein is hij het geld gaan pin nen. Toen hij had betaald, vroegen ze of ze zijn tele foon even mochten lenen. Die was nieuw: die had hij een paar dagen daarvoor gekocht voor 190 euro." Zodra de jongens de telefoon te pakken hadden, re den ze weg. „Mijn zoon is een beetje naïef geweest, en ook ik heb hem niet genoeg gewaarschuwd", denkt Hoogerhuis. „Toch schrik ik van de criminaliteit in Zeeland: vaak zie ik berichtjes van berovingen of geweld. Er loopt gespuis rond in Renesse. Bereid je kinderen daar goed op voor", waarschuwt Hoogerhuis. „Het is niet zo veilig als je denkt." de omgeving van de Nieuwe Kerk te ontwikkelen tot cultuur plein, met onder andere een theater, bioscoop, Burgerweeshuis en de muziekschool. De tweede preview wordt gehouden op 7, 8 en 9 au gustus. Op het programma staan kindertheater, een aantal bands en twee verrassingsacts. Sinds 1999 Lik-op-stukbeleid politie. 1999-2001 2003-2006 Openbaar Ministerie heeft 'zomerkantoor' in Renesse. -2004-2006 Horeca deelt polsbandjes uit om leeftijd te controle ren. - 2004-nu Susteam (bestaande uit beveiligers, betaald door horeca en gemeente) houdt uitgaanspubliek in de gaten. Horeca voert systeem met gele en rode kaarten in om raddraai ers buiten de deur te houden. Mogelijk vanaf 2009 Horeca wil opnieuw polsbandjes invoeren, maar hierover is nog overleg. DOMBURG Markt Ia 435*7 BG Domburg lange vorststraat - goes zierikzee - Kinderboerderij De Punt in Zierikzee houdt vandaag een papegaaien walk inn. Stich ting Vrije Zeeuwse Papegaai is van 10.30 tot 15.00 uur present en ver telt alles over het verantwoord houden van papegaaien. Ook is er een papegaaien-jungle ingericht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 45