Hoe welkom zijn jongeren in Zeeland? 2 Zaterdag 11 juli 2009 door Susanne Coppoolse Het is zover: de eindexa mens zijn achter de rug, je hoeft nog even niet aan studeren of werken te denken, en je mag van je ouders voor het eerst alleen met vrienden gaan kamperen. Met zee en strand dichtbij, gemiddeld de meeste zon- uren van Nederland en het grote aanbod campings is de keuze logi scherwijs op Zeeland gevallen. Voor alleen reizende jongeren rond de 18 jaar blijkt het echter nog niet zo eenvoudig om een plekje op een Zeeuwse camping te bemachtigen. Een aantal campinghouders in Zee land is namelijk bang dat de jonge lui overlast veroorzaken voor de rest van de gasten. Camping Scheldeoord in Baarland bijvoorbeeld heeft in het regle ment opgenomen dat jongeren zonder begeleiding niet zijn toege staan. De receptioniste legt uit waarom dat is: „Wij zijn een echte familiecamping en richten ons op gezinnen met kinderen tot onge veer 12 jaar. Bovendien denk ik dat jongeren het hier ook niet zo leuk vinden. Wij organiseren geen dis coavonden en de dichtstbijzijnde bushalte is een eind verderop." Ook Camping de Paardekreek in Kortgene geeft niet de voorkeur aan jeugd zonder begeleiding, maar de receptioniste geeft aan dat het in overleg vaak toch wel moge lijk is. „Alleen reizende jongeren onder de 21 jaar laten wij in princi pe niet toe, zo staat het in ons re glement. Dat doen we ook wel een beetje om ze af te schrikken. In overleg kan het in sommige ge vallen wel. Nu staat er een groep meiden op de camping, maar daar hebben we helemaal geen last van. Jongens maken het vaak toch wat bonter." Ronald van der Graaf van Cam ping Ginsterveld in Burgh-Haam- stede is eerder geneigd te kijken naar de samenstelling van het reis gezelschap, dan naar de leeftijd, „longeren van rond de 25 jaar kun nen net zo goed overlast geven, ter wijl je van een jong stelletje van 18 geen last hebt." Van der Graaf geeft toe dat het wel eens voorkomt dat jongeren toch een plekje op zijn camping heb ben weten te krijgen, bijvoorbeeld omdat ouders voor hen hebben ge reserveerd. „Als ze dan in de recep tie staan, ben ik vaak zo hard om ze toch te weigeren. Veel campings proberen groepjes jongeren door te verwijzen naar een andere camping. „Aan de telefoon of aan de balie proberen we een indruk te krijgen van het reisgezelschap", vertelt de receptioniste van Camping Duin oord in Westenschouwen. „Als we twijfelen, dan sturen we ze door naar een andere camping. Dat is voor beide partijen het beste: ge zinnen met kleine kinderen zitten niet te wachten op feestende jonge ren en jongelui niet op huilende baby's." Eigenaar Stan Jasperse van Cam ping 't Veerse Meer in Wolphaarts- dijk vindt het juist leuk als jonge ren voor zijn camping kiezen. Hij vindt het jammer dat veel cam pinghouders een stereotiep beeld van jongeren hebben. „Ik vind niet dat de jeugd dat heeft ver diend, volgens mij is driekwart van de jeugd heel anders en zij mo gen toch ook genieten?" Volgens [asperse is het wel belangrijk dat je van meet af aan duidelijkheid geeft over de regels die je als cam ping hanteert. „Natuurlijk hoor je wel eens wat lawaai, maar daar kun je jongeren gewoon op een normale manier op aan spreken, en dan snappen ze dat best." door Ondine van de Vleuten Na lang zoeken vonden we doperwtjes: maar niet bij een boer. Ande re jaren werd Pisum sati vum nog wel commercieel geteeld. Dit jaar zagen de Zeeuwse boeren daar van af De conservenfabrie- ken boden zo weinig, dat de telers er op toe hadden moeten leggen. Akkerbouwers die doperwtjes te len, doen dat voor de verwerken de industrie. Hun doppertjes gaan in blik, in glas, in de dievries, om te worden gedroogd. Wil je verse hebben, dan moet je ze zelf telen of een teler kennen. Bram Adriaanse heeft in zijn moes tuin in Buttinge een hele rij staan. Verse doperwten, zoet en knappe rig: ze weten niet beter bij de fami lie Adriaanse. En de oogst is dit jaar ongekend: „Een kilo of zeven, acht", schat zijn vrouw Riek. Ge dopt, En dat doppen mag Bram doen. Bram teelt, zoals veel Zeeuwse moestuiniers, al jaren zijn eigen groenten. Zonder gif en zonder kunstmest, al veertig jaar. „In maart heb ik gezaaid, begin juni oogstte ik de eerste peulen. Vol mooie, grote erwten. De op brengst is fabelachtig, dit jaar!" Doperwtjes waren aan het eind van de zeventiende eeuw enorm populair aan het Franse hof, waar het zelfs een tijdje mode was erwt jes te snoepen. Na het avondeten, zoals je nu nootjes naar binnen zou werpen. De Fransen aten ze graag met ge stoofde kropsla, boter, spekjes en room ('petit pois a la francaise'). Hoe groter een erwt groeit, hoe meliger. Maar wie nu fijne do perwtjes koopt (in blik of pot) en denkt daarmee ook extra jonge en dus malse te hebben, komt bedro gen uit. Via veredeling zijn soor ten geteeld waarvan de erwten klein blijven, zodat de maat wei nig meer zegt over hoe jong de erwtjes zijn. Als er nog iemand is die weet waar je Walcherse kogelboontjes kunt krijgen: die zoeken we nog. Verse erwtjes met spekjes Verwarm wat olijfolie en laat er een grofgesneden teentje knoflook in uit zweten, samen met spekjes. Voeg ver se erwtjes toe en schep ze om en om. Doe er een kopje bouillon bij en stoof het geheel ongeveer 6 minuten. Bestrooi de erwtjes voorhet opdienen met vers gehakte peterselie. foto Mechteld Jansen Jongeren staan in de rij om in te checken op Camping Duin en Strand in Scharendijke foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 134