'Dit was zeker zo niet afgesproken' PZCI39 Tourmalet 42 en 43 44 en 45 Voor El Hamdaoui zijn er belangrijkere zaken dan voetbal Duitsers hopen op Vettel bij Grand Prix op Nürburgring Zaterdag 11 juli 2009 Tip? sport@pzc.nl Alberto Contador geeft ploeggenoot Lance Armstrong nakijken. door Ad Pertijs ANDORRA-ARCALIS - Tijd om met el kaar te spreken hadden ze ook bo venop Arcalis niet. De beide Asta- na-vedetten Alberto Contador en Lance Armstrong werden na de op merkelijke finale op de Andorese skihelling direct belaagd door ca merateams. „Geef me de ruimte of ik rijd nu naar beneden", bitste een gepikeerde Armstrong. Even verderop probeerde zijn ploegge noot uit te leggen waarom hij er in de finale tussenuit was gekne pen. „Er gebeurde niks en ik wilde daarom weten hoe goed of slecht concurrenten als Andy Schleck en Evans echt zijn." 0 Dat laatste boeide echter weinigen bovenop de eerste grote col van de ze Tour. Door zijn actie gaf Conta dor vooral Armstrong het nakij ken. Voor de start van de rit stond de Amerikaan 19 seconden voor op Spanjaard en mocht daardoor het morele leiderschap claimen. In de finale van de 'etappe zette Con tador die achterstand om in een voorsprong van twee tellen. Dat de onbekende Fransman Brice Feillu de rit won, Fabian Cancella- ra de gele trui kwijtraakte en de Italiaan Nocentini die trui mocht aantrekken, interesseerde slechts weinigen. De strijd binnen het Asatanakamp, daar ging het om. Armstrong was duidelijk 'not amu sed'. De zevenvoudig Tourwinnaar deed geen moeite om zijn frustra tie te verbergen. „Dit was zeker niet zo niet afgesproken", was het eerste dat hij zei over de actie van de man van wie de hele wereld al een week vermoed dat hij enorm in zijn maag zit met de rol die Armstrong zich deze ronde heeft toegeëigend. Op Arcalis kwamen bij Contador alle frustraties naar buiten. „Ik was volkomen verrast door zijn aan val", liet Armstrong weten aan ie dereen die het horen wilde. „Dit geeft me een goed gevoel", vertel de Contador ondertussen. Enkele minuten na de rivaliserende kemp hanen arriveerde ploegleider Jo- han Bruyneel in de finishzone. De Belg stelde zich diplomatiek op. „Ik heb niet gezien wat er precies is gebeurd." Hij vertelde wel wat het plan was geweest. „Met onze vier kopmannen (naast Armstrong en Contador, ook Klöden en Leip- heimer) bovenop aankomen. We zouden afwachten wat de concur rentie deed en eventueel reageren op aanvallen." Vervolgens, nam hij de Spanjaard een beetje in bescherming. „Er zijn in deze Tour maar drie aan komsten bergop. Het is niet vreemd dat Alberto gebruik heeft proberen te maken van een van die kansen." Dat Contador naast de gele trui greep, vindt Bruyneel uit tactisch oogpunt alleen maar gunstig. „Ik had liever gezien dat Nocentini de trui met twee minuten voor sprong had gepakt. Dan zou zijn ploeg AG2R de koers vanaf mor gen nog wat duidelijker zijn gaan controleren. Maar ik ben uiteraard ook tevreden met het team. Lance is niet in de problemen geweest en Alberto is gewoon goed." Armstrong hield het er maar op dat in ieder geval het team het goed had gedaan. Zijn Amerikaan se ploeggenoot Levi Leipheimer liet eveneens weten dat Contador zich niet aan de afspraken had ge houden. Er dreigt een tweedeling in de Astana-ploeg, waarin na de etappe van gisteren nog veel ge sproken zal gaan worden. Conta dor kan in ieder geval rekenen op de steun van zijn landgenoten. De Spaanse sportkranten stuurden gis teravond al de eerste ronkende commentaren het internet op. 'De enige echte leider binnen Astana is opgestaan'. Of: 'Hier is hij: Alber to, de enige Tourwinnaar'. Slechte, lastige omweg. Het is de letterlijke betekenis van Tourmalet. Niettemin staat de berg in de Franse Pyreneeën morgen voor de 76e keer op het menu van de Tour de France. Het is een col die een renner status en eeuwige roem kan bezorgen. Zo moet Martin van den Bossche, een trouwe va zal van Eddy Merckx, er op 15 juli 1969 ook over gedacht hebben. Samen met zijn kopman trekt de klimmer die dag ten strijde. Hoewel de Tour de France al lang beslist is, wil de eerzuchtige Merckx samen met zijn ploegmakker uit de Fae- ma-ploeg de concurrentie nogmaals een lesje le ren. Van den Bossche leidt zijn kopman naar de top van de Tourmalet en hoopt natuurlijk op een mooi gebaar van zijn 'patron'. De knecht wordt echter niets gegund. Merckx sprint vlak voor de top zijn helper voorbij, incasseert op de top de premie en begint dan aan een indrukwek kende solotocht van meer dan 120 kilometer. Van den Bossche finisht in een tweede groep, op meer dan acht minuten van de winnaar. Het siert de Belg dat hij nadien zijn frustratie niet uit. Hij peddelt ook de laatste dagen vrolijk ver der, zwijgt in alle talen, doet zijn werk en ein digt als 23e in het eindklassement. Later blijkt dat Merckx op die 15e juli geen oog voor sentimenten heeft gehad, omdat hem daags voor de loodzware etappe ter ore was geko- men dat Van den Bossche het jaar daarop bij een concurrerende ploeg (Molteni) gaat rijden. Hoe hard en oneerlijk kan sport zijn? Eddy Merckx, die twee jaar later overigens ook naar Molteni overstapt, betuigt naderhand wel spijt, maar dat kan de nare smaak toch niet hele maal wegnemen. Zelfs veertig jaar na dato niet. Laten we daarom hopen dat de Belgische televi sie, die deze weken uitgebreid aandacht besteedt aan de eerste Tourzege van Merckx, morgen tij dens de etappe over de Tourmalet ook nog even stilstaat bij Martin van den Bossche. Al wordt die dappere, bescheiden knecht van weleer maar één keer genoemd. Jan Dagevos Alberto Contador (rechts) zit tijdens de slotklim naar Arcalis nog in het wiel van zijn ploeggenoot en concurrent Lance Armstrong. foto lan Langsdon/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 121