Eerbetoon aan Josquin des Prez Thomas-cursus voor het eerst in Middelburg Astrid Nijgh zingt weer 'Ik doe wat ik doe' Vrijwilligers gezocht Zaterdag 11 juli 2009 3 7 Vierdaags festival in teken van belangrijkste componist Renaissance. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - De Bourgondische componist Josquin des Prez (circa 1450-1521) staat vanaf morgen vier dagen lang centraal op een interna tionaal festival-symposium in Mid delburg en omgeving. Elke avond zijn er concerten, met internatio naal hoog aangeschreven ensem bles zoals Capilla Flamenca en De Labyrintho. Aanleiding is de naderende vol tooiing van de volledige uitgave van alle werken van Josquin des Prez, die de grootste componist uit de Renaissance wordt ge noemd. Er zijn ongeveer driehon derd composities aan hem toege schreven, maar daarvan is een aan zienlijk deel niet authentiek. In de nieuwe uitgave worden achttien missen, negen misdelen, ongeveer tachtig motetten en ook zo'n tach tig wereldlijke werken opgeno men. De concertreeks begint morgen avond bij de Roosevelt Academy, gastheer van het symposium 'Jos quin and the sublime'. In de Bur gerzaal in Middelburg treedt het Calmus Ensemble op, een Duits kwintet met sopraan Anja Lipfert, contratenor Sebastian Krause, te nor Tobias Pöche, bariton Ludwig Böhme en bas Joe Roesier. Zij wor AMSTERDAM - 'Ik doe wat ik doe', de klassieke hit van Astrid Nijgh uit 1973 over prostitueebezoek, komt na de zomer opnieuw uit. In de nieuwe versie werkt Nijgh sa men met Metje Blaak, ex-prosti tuee en het gezicht van stichting De Rode Draad. De nieuwe versie is deze week in Amsterdam opgenomen. Het Zee dijkkoor, bestaande uit vrouwen van de Wallen (prostituees maar ook huisvrouwen), zingt mee. Met de opbrengst van de single wordt geprobeerd de vakbond van prosti tuees nieuw leven in te blazen. „Er is van alles aan de hand, prosti tuees moeten zichzelf straks regis treren. Dan heb je wel een vak bond nodig", legt Metje Blaak uit. In Duitsland, waar het nummer in 1975 verscheen, brengt de vakbond voor prostituees het lied ook op nieuw uit. VIDEO UBUNTU EN VERDER: - Raad het beeld op Kunst Buiten - Alle Uit-tips STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zoek op expositie of kunstenaar op www.pzc.nl/kunstinzeeland den bijgestaan door de Amerikaan se luitist Jacob Heringman. Maandag verplaatst het muziekeve nement zich naar Bergen op Zoom. Daar treedt het Nederland se Egidius Kwartet op, met bas Als vrijwilliger bij Film by the Sea ervaar je het festival écht van dichtbij. Het is stevig aanpoten, maar daar staat tegenover: een fijne, informele werksfeer en vooral een unieke ervaring, je zit er als vrijwilliger écht middenin en je kunt gratis naar voorstellingen tijdens Film by the Sea. Ben je boven de 18, serieus, gemotiveerd en wil je helpen Film by the Sea 2009 tot een groot succes te maken, meld je dan nu aan als vrijwilliger voor Film by the Sea via www.filmbythesea.nl of office@filmbythesea.nl www.filmbythesea.nl Peter de Groot, tenor Marco van de Klundert, bariton Hans Wijers en bas Donald Bentvelsen. Dinsdag volgt in Middelburg een uitvoering van het grotendeels Vlaamse gezelschap Capilla Fla menca, dat onder leiding van Dirk Snellings ernaar streeft 'het unieke timbre van de 15e- en i6e-eeuwse muziek te laten herleven'. Mede werking verlenen de Zeeuwse orga nist Jos Vogel en mezzo-sopraan Marianne Hund. Het slotconcert, woensdag, is geor ganiseerd in samenwerking met Muziekpodium Zeeland. In Veere treedt De Labyrintho uit Italië op, onder leiding van Walter Testolin. Luitist Jacob Heringman levert op- 'Het unieke timbre van de 15e- en 16e-eeuwse muziek laten herleven' nieuw een bijdrage. De Laby rintho heeft een grote internatio nale reputatie als het gaat om de vertolking van muziek uit de Re naissance. Het gezelschap heeft in middels drie cd's aan Josquin des Prez gewijd. Programma Zondag 12 juli: Calmus Ensemble, Bur gerzaal, Middelburg. Maandag 13 juli: Egidius Kwartet, Mar kiezenhof, Bergen op Zoom. Dinsdag 14 juli: Capilla Flamenca, Nieu we Kerk, Middelburg. Woensdag 15 juli: De Labyrintho, Gro te Kerk, Veere. Aanvang alle concerten: 20.00 uur. Onderdeel van jaarlijkse Summer School van Roosevelt Academy. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Naast het festi val-symposium rond Josquin des Prez is er dezer dagen nog een bij zonder muziekevenement in Mid delburg: de Kurt Thomas Cursus. Beide activiteiten zijn onderdeel van de jaarlijkse Summer School van de Roosevelt Academy. De vermaarde cursus, genoemd naar de Duitse componist Kurt Thomas (1904-1973), bestaat al sinds 1965 en is een intensieve trai ning voor koordirigenten op ver schillende niveaus. De cursus be gon in Scheveningen en verhuisde later naar Utrecht. Toen voortzet ting daar recent onmogelijk bleek, heeft de nieuwe Stichting Promo tie Koorcultuur Zuidwest Neder land (ProKoZ, de opvolger van de vorig jaar opgeheven amateurko- renkoepel SAKO) zich ingespan nen om de cursus naar Zeeland te halen. Dat is gelukt, mede dankzij subsidies van de provincie (20.000 euro) en het Fonds voor Cultuur participatie (40.000 euro). Sinds donderdag zijn tientallen koordirigenten in Middelburg om zich verder te bekwamen. De cur sus wordt vrijdag 17 juli afgesloten met een openbaar concert. Op het programma staan onder meer de cantate Der Herr denket an uns van lohann Sebastian Bach, begeleid door een barokensemble met los Vogel aan het orgel, en de Chiches- ter Psalms van Leonard Bernstein voor groot koor begeleid door on der anderen Bram Beekman aan het hoofdorgel. Slotconcert Kurt Thomas Cursus, vrij dag 17 juli, Nieuwe Kerk, Middelburg, 19.30 uur. Het Italiaanse ensemble De Labyrintho heeft al drie cd's aan Josquin des Prez gewijd; in Middelburg verzorgt het ook een concert van werken van de componist uit de Renaissance. foto Vico Chamla 'ww.pzc.nl/cultuu Kunststof kozijnen Isolerende beglazing Arnesteinweg 27, Middelburg WWW.versluisenwilleboer.nl versluis willeboer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 119